Konečne sám! 12 vecí, ktoré sú skvelé na vlastnom bývaní

Sťahovanie do vlastného je pre mnohých najväčším snom

Sťahovanie do vlastného je pre mnohých najväčším snom

#Je to jeden z tých snov, ktorý je v realite ešte lepší, ako sme si ho kedy vedeli predstaviť. Vlastné bývanie by chceli mať už mnohí tínedžeri, no k splneniu tejto túžby sa dnes často nevedia odhodlať ani tridsiatnici. Čo sú tie najlepšie veci na bývaní vo vlastnom?

Súkromie, súkromie, súkromie

Rodičovská láska má niečo do seba. Ale keď tatino čaká do tretej nad ránom, aby presne vedel, kedy ste prišli (a s kým), je čas na zmenu. Doprajte svojim drahým trochu spánku a nájdite si vlastné hniezdo!

Úplná, ale ozaj úplná sloboda

Nielenže sa môžete pohybovať po celom byte kedy chcete, ale pokojne to môžete robiť v akomkoľvek oblečení…alebo úplne bez neho! A tento pocit stojí aj za hypotéku – hlavne, keď sa naozaj oplatí ako tá od Tatra banky. A so štátnym príspevkom pre mladých to je ešte do konca tohto roka fakt super.

Spoločník, ktorý vám naozaj rozumie

Brat sa bál psov, spolužiačka z výšky bola alergická na mačky? Vo vlastnom byte si môžete zaobstarať vysnívané domáce zvieratko. Pokojne aj trochu netradičné.

Povznášajúce estetické cítenie

Kedy inokedy sa prejaví, ak nie pri zariaďovaní nového príbytku? Nudia vás biele steny, alebo sa vám naopak páčia len také a doteraz ste museli žiť vo farebnom pekle? Vo svojom byte si ich môžete natrieť čím len chcete – a ako chcete.

Kúpeľňa iba pre vás!

Tu nejde len o hygienu, ale o oveľa viac – krásu, vyrovnanosť, skrátka „uelbíing“. Ten kopec času, ktorý zrazu môžete v pokoji tráviť pred zrkadlom, vo vani, či pri iných činnostiach v kúpeľni je na nezaplatenie. Doprajte si romantický večer v podobe kúpeľa pri sviečkach alebo súkromný kozmetický salón.

Ani Sibír, ani trópy – tak akurát

Otvorené okno v zime, hoci už vám je riadna kosa, alebo naopak kúrenie vytočené na maximum a kropaje potu na vašom čele? S tým je koniec. Vo vlastnom si rozkážete teplotu sami!

Jedlo ako v trezore

Nikto vám viac neukradne pochúťky, ktoré ste si kúpili len pre seba! Posledné pivko či kúsok čokolády sa už „nerozplynú v neznáme“. A ak mal váš spolubývajúci riadny apetít, možno vám peniaze, ktoré ste doteraz míňali za jeho kŕmenie, budú stačiť aj na splátku hypotéky.

Kuchárske umenie naplno

Tak teraz to môžete v kuchyni naozaj roztočiť. Vegán, mäsožravec či flexitarián –menu je maximálne prispôsobené jedinému stravníkovi. Odteraz ste kráľovnou či kráľom vlastnej kuchyne len vy!

Konečne niečo, čo sa dá počúvať

Po prvej minúte vášho obľúbeného albumu príde mama a podá vám slúchadlá? Trpí váš hudobný talent už roky tým, že vám ignorantskí spolubývajúci zakázali občas si buchnúť do bicích? Vo vlastnom bude hudobné ladenie iba podľa vášho vkusu (a trpezlivosti nových susedov).

Pokoj na to, čo vás baví

Chcete si len prečítať knižku, vyskúšať nový x-box alebo meditovať. Ale bez toho, aby sa vás niekto pýtal, či ste dali už psovi žrať, alebo nechcete dať prať niečo farebné. Áno, dočkali ste sa…

Vstup pod kontrolou

Je to vaše bývanie, takže k sebe môžete pustiť kohokoľvek – alebo aj nikoho. Keď máte chuť, zahrajte sa na hostiteľa a predveďte svoje schopnosti v miešaní drinkov a konverzácii na úrovni. A ak práve nemáte na audiencie náladu, nevadí. Skrátka zavriete dvere a je to.

Trochu použiteľnosti do života

Vybavenie hypotéky, kúpa nehnuteľnosti, platenie účtov – to všetko sú výrazy, ktoré patria do slovníka dospelých. A akokoľvek odstrašujúco pôsobia, aj tu platí, že čo vás nezabije, to vás posilní. Stáť na vlastných nohách je zážitok, ktorý stojí za to.

Ak toto všetko chcete mať…

…ale nemáte v kufríku hotovosť na vlastný nový byt, zrejme si necháte pomôcť od banky a požiadate o hypotéku. Myslite však pritom na výber tej správnej ustanovizne – naoko síce môžu mať všetky rovnaké podmienky, realita je však často iná. Tu je pár tipov, ktoré sa budú hodiť aj vám:

  • Zistite maximum o nehnuteľnosti, o ktorú máte záujem. Trvá vám cesta do centra zrazu dvakrát toľko, plánujú v tesnej blízkosti 20 poschodový domisko, alebo počujete na piate plakať dieťa z prízemia? To všetko treba zvážiť.
  • Rozbite prasiatko a spočítajte, ako na tom vlastne ste. Podľa toho si naplánujte, na koľko percent nového príbytku potrebujete hypotéku.
  • Nezabudnite, že by vám čosi malo zostať aj na krmivo pre psa – do mesačnej splátky by mala ísť maximálne tretina vášho čistého zárobku.
  • Ak ste ešte nesfúkli 35. sviečok na torte, využite hypotéku so štátnou prémiou pre mladých. Skúste sa však poponáhľať, výhodnejšia je totiž len do konca roku 2017!
  • Zistite, ktorá banka ponúka aké podmienky. Stávkou na istotu je Tatra banka, ktorá vám pri spomínanej hypotéke so štátnou prémiou pre mladých základný úrok hneď na začiatku zníži o celý štátny príspevok, teda o 3 percentá. Tak je to pre vás najvýhodnejšie.Text: Hashtag.sk
Foto: Thinkstockphotos.com, Giphy.com
-Advertoriál-

Odporúčame