5 dôvodov, prečo sa mladým už nechce žúrovať: Na vine je lenivosť, Facebook aj zdravý životný štýl

pixabay.com

#Starší vždy hovoria mladším, o koľko sú horší a ako menej poslúchajú. Tiež sú viac drzí, dospievajú rýchlejšie. Tak sa to presúva z generácie na generáciu a pravdepodobne to bude tak ešte pokračovať nejaký čas.

Podľa výskumov to však tak žeravé nebude. Z rôznych údajov vyplýva, že mladá generácia uberá v spotrebe alkoholu a tiež času, ktorý trávi na žúroch. Tu je päť dôvodov, prečo sú súčasní mladí skutočne nudnou a možno o niečo zdravšou generáciou.

1. Mladí už nechcú experimentovať

Ukázalo sa,  že spotreba alkoholu i drog u mladistvých klesá. A to nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Podľa prieskumu amerického Národného inštitútu zdravia sa potvrdilo, že spotreba návykových látok je omnoho menšia, ako bola pred dvadsiatimi rokmi.

Na Slovensku podobný prieskum realizoval HBSC a vyšlo z neho, že konzumácia prvého alkoholu vo veku 13 rokov klesla o viac ako polovicu, v oblasti pravidelnej konzumácie alkoholu mladistvými aspoň raz týždenne o cca 45 percent, v porovnaní s výskumami spred desiatich rokov. Tieto štatistiky sú samozrejme výborné, keďže pitie v detstve nie je zdraviu prospešné, no potvrdzuje sa aj to, že adolescentom sa už jednoducho nechce experimentovať.

 

2. Mám internet, nechce sa mi ísť na párty

Kedysi sa bolo ťažšie zabaviť doma. Internet sa načítaval hodiny a navyše blokoval telefónnu linku, hry začali po čase nudiť, špeciálne, ak ich bolo dostupných len zopár, v televízii chodilo stále to isté… Dnes je to iné, mladí majú množstvo kontaktu s rovesníkmi cez sociálne siete, môžu pozerať akékoľvek filmy alebo len tak zabíjať čas na sociálnych sieťach.  Jednoducho, keď majú mladí čo robiť doma, nechce sa im vychádzať von. Doma im je dobre.

3. Som na párty, ale som online

To je klasický problém, vyjdete von a po chvíli vás začnú svrbieť ruky. Môžete byť v prostredí kamošov, no aj tak sa začnete pozerať na obrazovku, že čo robia iní kamoši. Takáto prítomnosť na párty nie je zaujímavá pre vás, ani pre iných. Možno by bolo v tom prípade lepšie ostať doma.

 

4. Zdravý a triezvy život začína byť viac cool

Posilňovne, jazda na bicykli a zdravé stravovanie začínajú byť pre mladých zaujímavejšie. Mladí sa možno nehýbu toľko, ako kedysi, hľadajú si však spôsoby, ako sa udržať v kondícii. A chodenie do krčmy ním jednoducho nie je. Ďalšou vecou je jazda autom, čoraz viac mladých sa dostane k prvému autu už v osemnástich a s tým prichádza aj triezvy život za volantom.

5. Zarobené peniaze sa ťažšie míňajú

Mladí pracujú, často to už nie sú len obyčajné brigády. Za zarobené peniaze si skôr chcú kúpiť pekné veci, alebo ich šetriť, ako ich minúť v bare alebo na párty. V tomto prípade platí, že vlastnoručne zarobené peniaze sa púšťajú z rúk len veľmi ťažko.

Odporúčame