10 tipov ako obchodovať na Wall Street z vlastnej obývačky: Stačí ti aj 20 eur

Foto: Freepik.com

Lockdown, zatvorené kiná, reštaurácie, bary, šport bez divákov… Možno máš aj ty zrazu voľný čas, ktorý nevieš poriadne využiť. Chcel by si sa namiesto binge watchingu seriálov na Netflixe naučiť niečo nové? Skús začať z pohodlia domu investovať. Neboj sa, nepotrebuješ na to tisícky, ba ani stovky eur.

Vďaka moderným technológiám sa môžeš vo svete investovania zorientovať jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým. Jedným z vhodných zdrojov nových vedomostí je nadnárodný porovnávač finančných produktov Financer.com Slovensko.

Nepotrebuješ na to pritom žiadny obrovský vstupný kapitál. Stačí, ak si mesačne vieš vyhradiť aspoň 20 eur. Kým sa však ponoríš do tohto nového sveta, prečítaj si našich 10 tipov.

1.   Vybuduj si železnú rezervu

Ak plánuješ začať „vo veľkom“ a už sa vidíš, ako milionár, na chvíľku sa zastav. Predtým, ako začneš s investovaním, si vytvor rezervu vo výške niekoľkonásobku svojho mesačného zárobku. Docieliš ju tak, že si budeš mesačne odkladať aspoň 10 percent príjmu. Až keď budeš mať takúto „železnú” rezervu, začni premýšľať nad investovaním.

2.    Urči mieru rizika

Súčasná pandémia nám najlepšie ukazuje, že každý človek akceptuje riziko iným spôsobom. Pri investovaní vždy môžeš o časť svojich peňazí prísť. Preto si hneď na začiatku triezvo zhodnoť, aké riziko je pre teba ešte prijateľné a aké ťa už bude v noci budiť zo snov. Domáce investovanie by nemalo byť stresujúce.

3.   Zisti viac

Investovať môžeš do kryptomien, akcií, podielových fondov, zlata, nehnuteľností… Porovnaj si výhody a nevýhody jednotlivých možností a až potom sa rozhodni. Svet investovania na základnej úrovni pochopíš pomerne rýchlo a sám zistíš, ktorá z možností je pre teba tá naj.

4.    Vyhľadaj vhodné platformy

Ak už si sa rozhodol, do čoho chceš investovať, potrebuješ nájsť vhodnú platformu, kam prevedieš svoje peniaze a budeš s nimi ďalej obchodovať. Online investovanie neznamená, že sa zaregistruješ na nejakom portáli Wallstreetu a ideš na to. Tie najlepšie a overené platformy nájdeš na Financer.com Slovensko, začni napríklad tam.

5.    Podielové fondy sú (takmer) istota

Dobrou cestou, ako začať, je investovanie do podielových fondov. Nielen, že sa trochu zorientuješ v tomto novom svete, ale aj keď si ochotný podstúpiť len minimálne riziko, stále môžeš rátať s ročným zhodnotením na úrovni 2- až 2,5 percenta.

Foto: Freepik.com

6.    Pri akciách skús DEMO účet

Hoci sa akcie úplným začiatočníkom neodporúčajú, mnoho ľudí láka práve tento svet, ktorý poznajú aj z filmov. Začať sa dá aj úplne bezpečne – napríklad prostredníctvom DEMO účtu platformy eToro, kde budete mať k dispozícii virtuálnych 100-tisíc dolárov. Ešte pred tým si však prečítajte prehľadne vysvetlené investovanie do akcií.

7.    Kopíruj úspešných

Systému obchodovania s akciami po technickej stránke už celkom rozumieš? Potom môžeš pristúpiť k ďalšiemu kroku – odporúča sa napríklad začať kopírovaním úspešných obchodníkov. Volá sa to social trading a nie je to nič, za čo by si sa mal hanbiť, naopak. Najmä na začiatku ide o vhodnú techniku.

8.   A čo kryptomeny?

Tento rok o nich počujeme naozaj veľa, najmä po obrovskej bitcoinovej kúpe spoločnosti Tesla. Ak chceš Bitcoin, Ethereum alebo Ripple alebo inú z viac ako 1000 kryptomien vlastniť, môžeš si kúpiť konkrétny typ. Chceš riziko rozložiť alebo sa nevieš rozhodnúť, ktorá je tá naj? Využi investovanie do trhu kryptomien ako takého. Viac sa dozvieš v rozhovore s Jurajom Forgácsom z Fumbi.

9.   Investuj pravidelne

Populárnou stratégiou pre domáce investovanie je mesačne investovať len toľko, aby to „nebolelo” – stačí aj 20 eur, ktoré by si inak minul na jeden obed so svojou polovičkou. S touto sumou ale počítaj každý mesiac, aby to malo z dlhodobého hľadiska zmysel.

10. Choď na Financer.com

Či už chceš pochopiť nový typ investovania, alebo hľadáš overené platformy, odpovede nájdeš na Financer.com. Ide o medzinárodnú službu, ktorá funguje už roky a pre tisícky ľudí sa stala sprievodcom po svete financií. Okrem prehľadne vysvetlených možností investovania ponúka aj zaujímavé rozhovory či ďalšie informácie a novinky zo sveta financií.

Zistiť viac o investovaní

Zdroj: PR článok
Odporúčame