Lámeš si hlavu nad tým, ako napísať formálny e-mail? S našimi radami to zvládneš ľavou zadnou!

písanie na počítači

Nauč sa napísať formálny e-mail ľavou zadnou (Zdroj: Unsplash/christin-hume)

#V aktuálnom korona období a kvôli fungovaniu v online svete sa už asi každý z nás stretol s nutnosťou komunikácie prostredníctvom e-mailu. Ak si sa s tým ešte nestretol, je veľká pravdepodobnosť, že skôr či neskôr sa s tým budeš musieť popasovať. A nepôjde iba o gramatiku, ale aj o dôležitú štylistickú formu textu. V tomto článku ti preto prezradíme zopár užitočných rád, podľa ktorých napíšeš kvalitný formálny e-mail bez problémov.

Dôležitý je predmet

Mnoho z nás často pri odosielaní e-mailu zaklikne možnosť „Odoslať správu bez predmetu“. To je ale veľká chyba, nakoľko prijímateľovi príde e-mail, pri ktorom nevie o čom je a čo má od neho očakávať. Nevedomosť môže viesť aj k tomu, že ho nepovažuje prijímateľ za dôležitý a jeho prečítanie si odkladá na neskôr. Do kolonky predmet je preto potrebné zadať kľúčové slová alebo slovné spojenie, ktoré pomôžu identifikovať obsah danej správy, a teda aj jeho hlavnú podstatu. To pomôže prijímateľovi ešte pred otvorením e-mailu porozumieť o čom daná správa bude.

Rada pre teba – ak si nevieš poradiť s uvedením predmetu, napriek tomu ho nevynechaj a zadajte minimálne slovo prosba alebo info.

Pozor na správne oslovenie

Nie len slovná, ale aj internetová komunikácia, začína stále oslovením. Ani e-mail nie je výnimkou a je potrebné začať ho zdvorilostným úvodom. V tomto prípade je potrebné dbať aj na formu, ako dané oslovenie začína a pokračuje. Za pozdravom, alebo oslovením nasleduje čiarka, po ktorej sa vynecháva riadok a následne pokračujeme malým písmenom. Vďaka týmto faktorom bude tvoj e-mail prehľadný.

Ukážka:
Dobrý deň, pán riaditeľ,

obraciam sa na Vás s prosbou ohľadom ….

Nepíš zbytočne veľa

Vo formálnom e-maily je dôležité byť stručný. Píš ich teda tak, aby prijímateľ pri ich čítaní zbytočne nestrácal veľa času. Je dôležité, aby sme správu napísali prehľadnestručne, bez zbytočných „omáčok“.

Ukážka:
Dobrý deň,

v nadväznosti na našu minulú komunikáciu sa na Vás obraciam ohľadom ponuky, na ktorej sme sa na poslednom stretnutí dohodli. Z toho dôvodu navrhujem stretnutie dňa 2.5 o 9:00 u nás vo firme.

Ak Vám tento termín vyhovuje, potvrďte prosím Vašu účasť spätným e-mailom.

Ďakujem za odpoveď.

Štruktúra textu je potrebná

V nadväznosti na predošlú ukážku netreba zabúdať aj na štruktúru textu. Vždy je pri novej myšlienke potrebné zadať nový riadok. Vyzerá to lepšie, prehľadnejšie a príjemnejšie sa to číta.

Daj si pozor na gramatiku

Hoci sme zvyknutí, hlavne v online priestore, komunikovať s priateľmi cez chat aj bez diakritiky a správnej gramatiky, vo formálnom e-maily je potrebné dbať aj na tieto zásady. Správa s gramatickými chybami stráca na vážnosti a k jej obsahu prijímateľ môže pristupovať negatívne. Je potrebné si dávať pozor na skloňovanie, cudzie slová, veľké a malé písmena, a podobne.

Je toho mnoho, no tréningom sa človek naučí aj tieto veci. V e-maily je taktiež veľmi dôležité dbať na veľké a malé písmená. Podľa pravidiel slovenského pravopisu sa nariaďuje byť zdvorilými, a to znamená, že máme vždy písať zámená s veľkým začiatočným písmenom. A to nie len v prípade, že danej osobe vykáme, ale aj keď tykáme.

Ukážka:
Verím, že všetko prebehlo podľa Vašich predstáv.

Ďakujem za Tvoju odpoveď.

Nezabudni na záver

Tak ako úvod a oslovenie, aj záver je vo formálnom e-maily veľmi dôležitý a netreba na neho zabúdať. Formulky v závere sú prejavom slušnosti a máme dve možnosti ako sa rozlúčiť – buď bodkou, alebo čiarkou.

Ukážka:
Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

alebo

S pozdravom,

Meno

Hoci písanie formálnych e-mailov možno na prvý pohľad vyzerá odstrašujúco, nemusí to tak byť nastálo. Je potrebné si iba pár vecí osvojiť a držať sa rád, ktoré sme ti teraz prezradili. Nezabudni, že dôležité je najmä to, aby boli správy prehľadné, presné a hlavne stručné.

Odporúčame