Ako dlho trvá, kým sa v niečom stanete perfektní?

Filip Kuna

#Pozerali ste už niekedy na olympiáde gymnastiku, skoky do vody či synchrónne plávanie? Tie dokonalé pohyby, na mikrosekundu zladené. Tie saltá, z ktorých sa mne točí hlava len keď to sledujem.

Alebo ste niekedy videli video, kde si nenápadný chlap len tak ležérne sadne na stanici ku klavíru a zahrá tak, že všetkým padne sánka? A milióny videní to má, samozrejme!

Alebo ste videli kulturistu na kúpalisku a závideli mu, aké má napumpované vyrysované telo?

Tak vám prezradím tajomstvo.

Na to, aby oni všetci boli takí vymakaní, zladení, aby zahrali to dokonalé predstavenie, museli sa to učiť a opakovať tisíce hodín, desaťtisícekrát.

Keď som sa učil stojky, tak som v rámci zlepšovania sa chodil aj na gymnastiku. Taký čas som mal, že tam so mnou začínali tréning už 5-ročné deti.

Kým som ja po hodine raz týždenne odchádzal komplet prepotený a zničený, ony sa za tú istú dobu akurát stihli rozcvičiť, rozohriať, postrečovať. A potom tam makali ďalšie 3 – 4 hodiny denne, 6 dní v týždni. A to nerátam súťažné dni, tie k tomu mali naviac. Alebo keď boli prázdniny, to nechodili do školy, to mali tréningy aj doobeda.

Hrával som aj na klavíri. Kým som sa naučil ako tak hrať superjednoduchú pesničku, Améliu z Montmartru, trvalo mi to pol roka. A ako zachytí pozorné ucho poslucháča, aj tak som tam urobil tak 100 chýb.

A o tom posilňovaní ani nehovorím. Schwarzenegger vyhral Mr. Olympia sedemkrát, ale vo fitku strávil toľko času, čo bežný smrteľník v práci. Body-building však nebola pre neho práca, neplatili mu za to.

V skutočnosti bol murár! On sa 8 hodín nadrapoval s ťažkými tehlami a potom, keď skončil, išiel dvíhať tie kotúče do fitka.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Aký najsilnejší moment zažil na Slovensku kolega z Číny?

Presne také isté je to aj so všetkými videami, príspevkami, newslettrami, úplne celou mojou tvorbou. 

Trvá mi už viac ako 15 rokov učiť sa všetky vedomosti.

Bežne jeden takýto newsletter píšem viac ako hodinu. (A to sa už považujem za skúseného copywritera.) Naviac, keď práve píšem túto vetu, na hodinkách svieti 1:43 ráno.

A vy to máte všetko pozreté za pár minút. 😊

Je to spravodlivé?

No jasné, že nie!

Ale taká je daň za to, keď chcete podať dokonalý výkon. Keď chcete čitateľom ušetriť čas.

Rátajte s tým, že vám bude trvať roky tvrdej práce, kým vás objavia v nejakej talentovej šou a vy sa stanete slávnymi za jeden večer.

A možno sa to nepodarí nikdy. Zo všetkých tých tvrdo trénujúcich detí sa na posledné dve olympiády dostala jedna jediná slovenská gymnastka. V Tokiu dosiahla osobný rekord a skončila 52.

O to je dôležitejšie, aby vás tá práca bavila. 

Aby ste to brali ako poslanie a nerobili len pre peniaze, videnia, srdiečka či uznanie na sociálnych sieťach. Také motivácie sú obmedzené a vyprchajú rýchlo.

Je totiž jedno, koľko palčekov dostanete, stále je to nejaké číslo. A stále môže byť vyššie.

To sú preteky, ktoré sa nedajú vyhrať. Verte mi, mám to odžité.

Nájdite si prácu, ktorá vás baví tak, že by ste ju pokojne robili aj zadarmo. Aj keby ste nevideli, koľko ľudí to vidí, ani keby o Vás nikto nevedel.

Čoskoro sa stanete špičkou, najlepšími na svete a budete len krôčik od toho, že to dobre zhodnotíte. To je jedno z mojich najväčších zistení po tom, čo som napísal viac ako 2000 príspevkov. Tie ostatné sa dozviete, keď si pozriete či skôr vypočujete najnovší rozhovor.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Trápite sa, že si vaše skvelé príspevky nikto nepozerá?
Zdroj: Filip Kuna
Odporúčame