Ak máš osemnásť a chuť cestovať, máš možnosť: 35-tisíc mladých Európanov získa poukaz na cestovanie vlakom zadarmo

dve mladé ženy vo vlaku

Projekt je zameraný najmä na cestovanie vlakom (Zdroj: Unsplash/Fredrik Öhlander)

#Slovenskí študenti dobre poznajú cestovanie vlakom zadarmo. Pokiaľ si študentom a napadlo ti niekedy, že by si sa rád zadarmo odviezol aj za naše hranice, teraz máš jedinečnú možnosť. Jedinou podmienkou je, že si tento rok dovŕšil, alebo ešte len dovŕšiš, osemnásť rokov. V takom prípade sa stačí zapojiť do jesennej výzvy na Európskom portáli pre mládež.

Výnimočná šanca spoznať Európu

Výzvu zverejnila Európska komisia v rámci iniciatívy DiscoverEU. Tá je súčasťou programu Erasmus+ a jej cieľom je dať mladým ľuďom možnosť cestovať po Európe a spoznávať jej kultúru, históriu a obyvateľov. Týka sa to najmä cestovania vlakom, no existujú výnimky, vďaka ktorým sa môžu zapojiť aj ľudia z odľahlejších oblastí. Každý rok sa konajú dva kolá výzvy, do ktorých sa dá prihlásiť. Vybraní účastníci napokon získajú poukaz na cestovanie.

skupina ľudá na výlete v horách
Prihlásiť sa môžu aj skupiny (Zdroj: Unsplash/ Felix Rostig)

Prvé kolo DiscoverEU sa uskutočnilo v roku 2018. Poukaz odvtedy získalo už viac ako 165-tisíc mladých ľudí. Aktuálne kolo prebieha od jedenásteho do dvadsiateho piateho októbra. Na to, aby si sa tento rok mohol zapojiť, musíš splniť určité podmienky. Musíš byť narodený v roku 2004 a zároveň byť občanom niektorého z členských štátov EU, prípadne niektorej z tretích krajín, ktoré sú súčasťou projektu Erasmus+. V online prihláške je potrebné uviesť číslo občianskeho preukazu alebo pasu.  Takisto budeš musieť odpovedať na 5 kvízových a jednu doplnkovú otázku. Ak budeš vybraný, budeš môcť medzi 1. marcom 2023 a 29. februárom 2024 cestovať najmenej jeden a najviac 30 dní.

Zaujala ťa táto príležitosť, no bojíš sa cestovať sám? Prihlásiť sa môžu aj skupiny s maximálne piatimi členmi. Do výzvy sa v tom prípade zaregistruje len váš líder. Ak bude jeho prihláška úspešná, dostane špeciálny kód, pomocou ktorého sa zaregistrujú aj zvyšní členovia.


Chceš byť nonstop v obraze?

 

Zdroj: hashtag.sk, youth.europa.eu
Odporúčame