A vraj na slovenskom východe nič nie je: 5 dôvodov, prečo sa oplatí navštíviť jeho perlu

Zdroj foto: Wikimedia commons/ P.matel

#Perla východu, alebo vodná nádrž Veľká Domaša, je každoročne miestom, kde sa stretávajú mnohí na festivale Hip Hop žije. Okrem toho však roky slúži ako miesto pre rekreantov a chatárov. Ľudia si prenajímajú chaty na pár dní, jednu noc alebo aj celý týždeň, aby si dopriali oddych pri nádrži, ktorá je dookola lemovaná rôznymi rekreačnými oblasťami.

Po dvadsiatichšiestich rokoch sa však na vody Domaše vrátila výletná loď, ktorá láka nielen ľudí z okolia ale aj turistov a vyvracia tvrdenie, že na východe nič nie je.

Loď prišla na vody Domaše z hlavného mesta Českej republiky, z vôd Vltavy. Na Domašu putovala strastiplnou cestou cez 7 krajín po vode a v poslednej fáze bola prevážaná po súši a miestnymi bol celý prevoz ostro sledovaný. Teraz absolvuje po unikátnej vodnej ploche náučné plavby, počas ktorých sa dozviete veľa zaujímavostí. Preto ak vaše kroky vedú do okolia Domaše, nemali by ste zmeškať ani plavbu loďou po Perle východu. Prečo?

Zdroj foto: Vranovske.sk/ Imrich Makó

#1: Dozvieš sa veľa o histórii

Prierez históriou začína už pri stavbe Domaše, počas ktorej museli vysťahovať hneď niekoľko dedín. Následne ťa počas plavby čaká mnoho zaujímavých paralel medzi slovenskou históriou a dejinami vodnej nádrže.

Ako mohla Pražská jar, Nežná revolúcia alebo vznik samostatného Slovenska ovplyvniť Domašu? V spojení s hudbou dokumentujúcou dobu ti to vyrozprávajú priamo počas plavby. Navyše Domaša skrýva aj niekoľko zaujímavostí – vedel si, že Marika Gombitová pochádza z dedinky len pár kilometrov od Domaše? Aj to ti počas plavby vyrozprávajú.

#2: Uvidíš Domašu z rôznych perspektív

Áno, aj ľudia z okolia, ktorí na Domaši boli neraz, poznajú len niektoré oblasti. Počas okružnej plavby loďou uvidíš naozaj všetko a môžeš si (síce z diaľky) prezrieť, kam by bolo najvhodnejšie ísť s priateľmi alebo rodinou a ktorá pláž sa ti pozdáva zo všetkých najviac. Okrem toho uvidíš aj stanové mestečká alebo hotely, v ktorých sa môžeš pri Domaši ubytovať.

#3: Uvedomíš si, že Slovensko je krásne

Na Slovensku je príroda, ktorú obdivujú aj zahraniční turisti a my sme na ňu čoraz menej pyšní. Krásna vodná plocha a príroda okolo v tebe zaručene prebudia hrdosť na našu „rodnú hrudu“. Počas plavby uvidíš okrem vody a pláží aj zelené kopce a niekoľko kostolíkov, ktoré ostali zachované po niekdajších dedinkách. Práve tie skvelo dopĺňajú scenériu a ukazujú, že Slovensko je naozaj krásnym miestom pre život.

Zdroj foto: vranovske.sk/ Imrich Makó

#4: Kúpanie grátis

Loď kotví v prístave Dobrá, ktorý ostal na Domaši po rokoch ako jediný. Práve preto absolvuje loď len okružnú plavbu bez možnosti vystúpiť v inej oblasti. To sa má časom zmeniť a vo viacerých oblastiach majú vyrásť pontóny, pri ktorých by mohla loď kotviť a teda fungovať aj ako prostriedok prepravy. Počas čakania na loď alebo po jej príchode sa môžeš zatiaľ okúpať práve v rekreačnej oblasti Dobrá a plavky by v tvojej taške najmä počas horúcich dní nemali chýbať. No keďže jeseň je už pomaly tu, musíš sa poponáhľať.

#5: Šport, atrakcie aj turistika

Počas plavby okrem záplavy historických faktov návštevníci dostanú aj nemálo tipov na turistiku. Môžete zvoliť pešiu alebo cyklistickú. Okrem toho je Domaša vyhľadávaná aj pre vodné športy, ktoré môžeš na vodnej ploche skúsiť. O pár rokov by na Domaši mohlo vyrásť stredisko vodných športov, no dnes je windsurfing, jachting či potápanie bežnou súčasťou života na nádrži. Okrem toho sú k dispozícii aj tenisové kurty alebo ihrisko na volejbal.

Keď absolvujete plavbu, môžete sa občerstviť v Garden hoteli, ktorý sa nachádza len pár desiatok metrov od prístavu, alebo si spraviť prechádzku na pláž na druhej strane zátoky, kde sa nachádza reštaurácia U Bulhara. Domaša je jednoznačne klenotom východu, ktorý musíte vidieť.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame