Medzinárodný deň čokolády: Tieto zaujímavosti si o milovanej pochúťke netušil

Čokoládové srdiečka

Medzinárodný deň čokolády treba osláviť sladko (Zdroj: Sara Cervera)

#Afrodiziakum a jedna z najobľúbenejších pochúťok na svete. Čokoládu si si síce už vychutnal nespočetne veľakrát, stále ale existujú fascinujúce fakty, ktoré ťa možno prekvapia. Keďže 13. september patrí tejto sladkej neresti, zisti o nej viac.

Pochúťka bohov

Nie nadarmo sa vraví, že pri konzumácii čokolády máš nebíčko v ústach. V preklade z latinčiny je totiž názov pre strom Theobroma cacao, ktorý nám dáva čokoládu, pokrm bohov.

Názov pochádza od Aztékov, ktorí verili, že čokoláda bola darom od jedného z ich bohov, Quetzalcoatla. Keď ľuďom čokoládu daroval, ostatní bohovia ho odsúdili, lebo čin považovali za priestupok. Asi im pri každej kocke čokolády kradneš kúsoček z neba.

Prvá tabuľka čokolády

Prvú čokoládovú tyčinku na svete vytvorila britská spoločnosť J.S. Fry & Sons ešte v roku 1847. Táto firma vynašla spôsob, ako skombinovať cukor, čokoládový likér, teda kakaovú pastu a kakaové maslo tak, aby vytvorila prvú tuhú čokoládovú tyčinku. Bolo podstatne jednoduchšie vychutnať si čokoládu týmto spôsobom. Čokotyčinka bola prelomovým vynálezom, ktorý zmenil čokoládu z tekutej pochúťky na obľúbený pevný dezert.

Inovácia mala obrovský dopad na trh s čokoládou. Stala sa populárnou vďaka tomu, že mala jednoduché balenie, dala sa prenášať a kdekoľvek zjesť. Dovtedy sa totiž konzumovala len v šálkach podobne ako káva či čaj. Čokoládová tyčinka od Fry’s bola predchodcom moderných čokoládových výrobkov, ktoré dnes poznáš a miluješ.

Kocky čokolády na tanieri
Čokoláda v podobe tabuliek nebola vždy samozrejmosťou (zdroj: Unsplash/Kier in sight archives)

Zaručený relax

Štúdia, ktorú uskutočnil psychológ Neil Martin na Middlesex University v anglickom Enfielde, ukázala, že vôňa čokolády má jedinečný účinok na myseľ a telo. Zatiaľ čo mnohé arómy môžu stimulovať mozog a zvyšovať bdelosť, čokoláda má presne opačný efekt. Prináša pokoj a znižuje úroveň pozornosti, čo vedie k pocitu relaxácie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pestovatelia citrusov smútia: Nedostatok obľúbeného ovocia môže byť realitou, trpieť bude celý svet

Zaujímavé je, že čokoláda môže mať upokojujúce účinky nielen pri jej konzumácii, niekedy postačí aj jej samotná vôňa. Skús si spraviť domácu čokoládovú aromaterapiu a otestuj túto štúdiu na vlastnej koži.

Objav mliečnej čokoládyMliečna čokoláda je jednoznačným víťazom v obľúbenosti spomedzi všetkých druhov. Kto však prišiel s revolučným nápadom pridať do čokolády mlieko? Bol to švajčiarsky čokolatér Daniel Peter v roku 1875.

Trvalo mu neskutočných osem rokov, kým našiel spôsob, ako do nej úspešne pridať kondenzované mlieko, ktoré pre zmenu vynašiel jeho priateľ Henri Nestlé. Tento objav viedol k vytvoreniu delikátnej a krémovej chuti, ktorú tak veľmi milujeme aj dnes.

Tabuľky čokolády
Mliečna čokoláda (Zdroj: Unsplash/Towfiqu Barbhuiya)

Najluxusnejšia čokoládová pralinka

Ak by sa zdalo, že čokoláda už nemôže byť väčšia delikatesa, dánsky čokolatér Fritz Knipschildt vynašiel čokoládovú pralinku známu ako La Madeline au Truffe. Jej cena je vyčíslená na neuveriteľných 2 600 dolárov za jediný kúsok, čo z nej robí skutočný čokoládový skvost.

Možno sa pýtaš, čo môže byť argumentom pre takú vysokú cenu. Nuž, La Madeline au Truffe je ručne vyrobená zo 70 % tmavej čokolády Valrhona, cukru, hustej smotany, hľuzovkového oleja a vanilky, čo dokopy tvorí bohato krémovú a lahodnú ganache.

Ale práve to, čo je ukryté vo vnútri tejto pralinky, ju skutočne odlišuje od obyčajných čokoládových pochúťok. Vnútro pralinky sa skladá zo vzácnej francúzskej hľuzovky Perigord, ktorá je obalená v jemnom kakaovom prášku. Tomu sa teda vraví luxus.

Čokoládová rieka

Film Willy Wonka a továreň na čokoládu z roku 1971, ktorý režíroval Mel Stuart, obsahoval množstvo impozantných a fantastických prvkov vrátane známej scény s čokoládovou riekou. Táto rieka bola skutočná, preto bola jej výroba aj patrične technicky náročná.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Ako dobre poznáš Slovensko? 10 otázok dokonale preverí tvoj rozhľad

Režiséri a samotní výrobcovia, ktorí mali významný prvok na starosti, na jeho výrobu použili naozajstnú čokoládu, do ktorej pridali smotanu a vodu na dosiahnutie želanej konzistencie a vzhľadu. Napriek tomu, že výsledok pôsobil na plátne ohromujúco, skutočná čokoládová rieka začala po niekoľkých dňoch nepríjemne zapáchať, keďže čokoláda a mliečne produkty sa začali kaziť.

V tom období ešte moderné normy a technológie na zachovanie potravín neexistovali, a preto by čokoládová rieka určite nespĺňala dnešné prísne hygienické štandardy. 

Švajčiari na prvom miesteK najväčším konzumentom čokolády patria všeobecne Európania. Napríklad Aziati dávajú prednosť skôr iným sladkostiam. No najviac čokolády v Európe, dokonca na svete, zjedia Švajčiari. Tento fakt dokázalo medzinárodné porovnanie. 

V roku 2022 Švajčiarsko obhájilo rekord v napchávaní sa touto pochúťkou, v priemere tam pripadlo 11,8 kilogramov na obyvateľa. Tomu sa hovorí vášeň pre čokoládu!

Kocky čokolády
Švajčiari zjedia najviac čokolády na svete (Zdroj: Unsplash/Amirali Mirhashemian)

Rekordná čokotyčinka

Siedmeho októbra 2011 vytvorila britská spoločnosť Thorntons najväčšiu čokoládovú tyčinku na svete a zároveň sa tak zapísala do Guinnessovej knihy rekordov. Na jej výrobu boli použité ingrediencie ako kakaové maslo, kakaová hmota, cukor, sušené mlieko v prášku, maslový olej a emulgátor.

Táto obrovská tyčinka štvorcového tvaru vážila takmer 6000 kilogramov. Vieš si to vôbec predstaviť? Čokolády vraj nikdy nie je dosť, no takéto množstvo by ti zaručene postačilo na poriadne dlhú dobu.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame