#Šariš, srdce východného Slovenska, je región, ktorý si zaslúži pozornosť každého milovníka prírody, histórie aj tradičnej kultúry. V tomto malebnom kraji, bohatom na pamiatky a prírodné krásy, ti ukážeme, ktoré miesta rozhodne stoja za návštevu.
Hrad Šariš
Dominanta nad mestom Veľký Šariš je jedným z najväčších hradných komplexov na Slovensku. Táto stredoveká zrúcanina stavby, ktorú vybudovali v 12. storočí, ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu.
Výstup nie je náročný. Začni v meste Veľký Šariš a pokračuj po žltej značke. Cesta ti nezaberie viac ako 35 či 40 minút. Budeš kráčať iba do mierneho kopca a odmenou ti bude krásny pohľad na Šarišskú pahorkatinu. V lete sa tu často konajú rôzne kultúrne podujatia, ktoré ešte umocňujú jedinečnú atmosféru tohto miesta.

Šarišské múzeum
Kultúrny a historický poklad v Bardejove je jedným z najstarších a najvýznamnejších regionálnych múzeí na Slovensku. Múzeum ponúka jedinečný pohľad na bohatú históriu, kultúru a tradície východného Slovenska, a to prostredníctvom svojich expozícií, zbierok aj podujatí.
Areál pozostáva z 24 objektov, ktoré sú stelesnením ľudovej architektúry horného Šariša a severného Zemplína. Skanzen je otvorený návštevníkom každý deň, tak neváhaj a vyber sa objavovať históriu východu.

Kapušiansky hrad
Hrad, nachádzajúci sa na vrchu Zámčisko nad obcou Kapušany neďaleko Prešova, je jedným z najpôsobivejších hradných zrúcanín v regióne Šariš.
Ako mnoho iných starobylých hradov, aj tento je opradený legendami. Jedna z najznámejších hovorí o skrytom poklade, ktorý bol údajne ukrytý v podzemných chodbách pevnosti. Podľa povesti patril bohatému šľachticovi, ktorý ho tam ukryl počas jedného z obliehaní. Dodnes sa však nikomu nepodarilo poklad objaviť, čo dodáva hradu nádych tajomstva a mystiky.
Ak aj neobjavíš stratený poklad, objavuj aspoň krásy hradu a jeho okolia.

Drevené kostolíky
Bez jediného klinca sa na Slovensku podarilo vybudovať spolu 27 kostolíkov. V regióne Šariš môžeš navštíviť až dvadsať z nich. Sú to jedinečné kultúrne pamiatky východu, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou tamojšej architektúry.
Oplatí sa navštíviť napríklad gotický Kostol sv. Františka z Assisi, ktorý nájdeš v obci Hervatov. Je najstarším dreveným kostolom svojho typu na Slovensku a pýšiť sa môže aj známymi nástennými maľbami sv. Jána Krstiteľa a sv. Pavla apoštola.

Šimonka
Prírodná rezervácia Šimonka v pohorí Slanské vrchy je jedným z najvýznamnejších prírodných území v Šariši. Rezervácia je pomenovaná podľa najvyššieho vrchu tohto pohoria, Šimonky, ktorý dosahuje výšku 1092 metrov nad morom. Turisti si môžu vybrať z troch možných trás, z čoho dve začínajú v Zlatej Bani a posledná v Hermanovciach nad Topľou.
Táto oblasť je tiež známa svojou bohatou biodiverzitou, jedinečným geologickým zložením a nádhernými výhľadmi, ktoré každoročne lákajú milovníkov prírody, turistov a botanických nadšencov.

Jaskyňa Zlá diera
Jaskyňa známa aj ako Zla Džura sa nachádza v blízkosti obce Lipovce, asi 25 kilometrov od Prešova, a predstavuje jedinečný prírodný útvar, ktorý láka milovníkov dobrodružstva, prírody a histórie.
Podzemný poklad Šariša preskúmaš tak, ako to robili aj prví prieskumníci. Prehliadka jaskyne trvá približne hodinu a je vhodná pre všetky vekové kategórie, vrátane detí. Sprievodcovia počas prehliadky rozprávajú o histórii jaskyne, jej geologickom vývoji a o živočíchoch, ktoré v nej žijú.
Zaujímavosťou je aj možnosť prejsť niektorými užšími a nízkymi časťami jaskyne, čo prispieva k nezabudnuteľnému dobrodružnému zážitku.

Tajch
Lesný náučný chodník je vhodný pre všetky vekové kategórie a je ideálnou nenáročnou prechádzkou aj pre rodiny s deťmi. Chodník má dĺžku približne päť kilometrov a vedie popri pôvodnom Tajchu, ktorý bol kedysi dôležitým zdrojom vody pre priemyselné využitie.
Chodník lemuje množstvo náučných tabúľ, kde si môžeš prečítať o faune, flóre, ale aj histórii tohto miesta. Odporúčame pokračovať ďalej k lomu Vechec, no okruh vedie až k Zlatej Bani, kde na teba čaká atrakcia v podobe dreveného megafónu. Vďaka nemu si vychutnáš zvuky lesa.
V Tajchu si môžeš urobiť aj piknik, relaxovať a vychutnávať ticho prírody v blízkosti menšieho jazera, ktoré je tiež obľúbeným miestom na rybolov.

Čergovský Minčol
Najvyšší vrch pohoria Čergov – Minčol má nadmorskú výšku 1157 metrov. Výstup začni zo železničnej zástavky Pusté pole a vyber sa po ceste vyznačenej namodro, ktorá ťa privedie do dediny Kyjov a následne na hrebeň nad Sokoľou dolinou. Turistika ti zaberie približne tri hodiny.
Výhľad z vrcholu Minčola je skutočne úchvatný. Otvorený priestor na vrchole ponúka panoramatický pohľad na okolité pohoria a doliny. Na západe sa rozprestierajú Tatry, na severe Beskydy, na východe Slanské vrchy a na juhu môžeš vidieť Levočské vrchy a Branisko.

Zdieľať na
Zdieľaní