Starosta, sekuriťák aj zberač vzácnych húb: Pozri, aké povolania zvládnu naši štvornohí miláčikovia!

Pes s okuliarmi, ktorý vyzerá, že si číta knihu

Psie povolania môžu byť skutočne rôzne (Zdroj: Unsplash/Jamie Street)

#Každý z nás má inú preferenciu, keď príde na voľbu domáceho miláčika. Avšak či už si v tíme mačiek, alebo v tíme psov, jedno máme všetci spoločné – títo roztomilí chlpáči nám vždy vyčarujú úsmev na tvári a zlepšia deň.


Nesmrteľnosť, zmena podoby, či dokonalé hlasivky: Sleduj zvieratá s najzaujímavejšími superschopnosťami


Určite vieš, že psi dokážu byť viac, než len ochrancovia domu (hlavne pred hlučnými výťahmi a hrozivými poštármi). Vo svete sa preto s obľubou využívajú najmä na canisterapiu, alebo ako príslušníci záchranných zborov a ozbrojených síl. Pravdepodobne si však netušil, že psíci si našli uplatnenie aj na skutočne bizarných pozíciách.

Pomáhajú deťom pri svedčení na súde

Na svete je len málo vecí, čo upokoja viac ako štvornohý chlpáčik, ktorý si na teba položí hlavu, uprie chápavý pohľad a dovolí ti hladkať ho, až kým z teba opadne všetok stres a smútok. Pojednávacia miestnosť je miestom stresujúcim aj pre dospelých, nie to ešte pre deti.

V niektorých prípadoch nie je na výber a ako svedkovia sú predvolaní práve tí najmenší. V Amerike myslia aj na takéto situácie a na súde sú k dispozícií špeciálne trénované psy. Zaujímavosťou je aj to, že musia byť pod svedeckou lavicou, pretože v niektorých prípadoch by rozptyľovali aj samotnú porotu.

Labrador, ktorý leží pri nohách dieťaťa zatiaľ čo svedčí.
Psy vedia svojou prítomnosťou upokojiť detských svedkov. (Zdroj: Wikipedia/David Walsen)

Zberači gurmánskych húb

Hľuzovky sú huby, ktoré sa považujú za jednu z najväčších gurmánskych delikates. Nájsť ich je však nesmierne náročné. Nie je preto žiadnym tajomstvom, že na ich hľadanie sa často využívajú prasatá. Nevýhodou týchto úspešných ňuchačov je ale to, že pochúťku často hneď po objavení skonzumujú.

Vynikajúci psí čuch sa nedá zaprieť ani tu, a preto v Taliansku vyšľachtili rasu psa, Lagotto Romagnolo, ktorý si na vôňu hľuzoviek zvykajú už od malička. Keďže psy sú mäsožravce, ich mlsné jazýčky rozhodne netúžia po voňavej hube, čo z nich robí ideálnych adeptov na túto prácu.

Na hľadanie hľuzoviek sú psy ideálne
Na hľadanie hľuzoviek sú ideálnymi pomocníkmi (Zdroj: Unsplash/Andrea Cairone)

Podávači tenisových loptičiek

Keď sa nad tým zamyslíš, je to vlastne úplne logické. Veď, čo učíme psa medzi prvými povelmi? Predsa aportovať! Organizátori jedného brazílskeho tenisového turnaja si tento fakt uvedomili a duchaprítomne využili. Na kurt pustili niekoľko psích spoločníkov z ulíc mesta Sao Paulo, ktorí boli, samozrejme, tematicky oblečení.

Cieľom tohto kroku nebolo nahradenie ich ľudských kolegov. Hlavnou myšlienkou bolo obmäkčiť srdcia divákov, ktorí si po zápase mohli psíkov adoptovať. V prvom roku boli adoptovaní všetci štyria štvornohí podávači. Neskôr sa však ukázalo, že môžu byť len pri skúškach, pretože aj napriek tomu, že loptičky chytali bravúrne, často mali problém s ich vrátením.

 

Chlpatý starosta mesta

Pri každom politikovi sa nájdu okrem fanúšikov aj ľudia, ktorí nesúhlasia s jeho názormi a snažia sa ho dostať z postu. To však rozhodne neplatí o hlave mesta Idyllwild v Kalifornií. Starostom je totiž Maximus Mighty-Dog Mueller II., ktorý je starostom od svojho jedenásteho týždňa.

Je verejným šíriteľom šťastia a dobrej nálady. Počas víkendov ho občania môžu vidieť na korbe pick-upu v klobúku a košeli, ako veselo šteká a zdraví svojich fanúšikov. Hoci Maximus prežil aj atentát (jeden pes sa ho snažil napadnúť, ochranka však zakročila včas), vyzerá to, že vo svojej pozícií ostane ešte veľmi dlho.

Starosta Maximus II. Sa veľmi rád stretáva s obyvateľmi mesta
Starosta Maximus II. sa veľmi rád stretáva s obyvateľmi mesta (Zdroj: YouTube/Daily Dose Of Internet)

Ničitelia tankov

Nie všetky práce, ktoré zveríme zvieratám, sú milé a rozkošné. V minulosti si toho kvôli ľuďom skutočne dosť vytrpeli. To dokazuje aj sovietsky projekt, v ktorom trénovali psov na umiestnenie bômb pod tanky. Spočiatku sa síce snažili naučiť psy, aby si výbušninu odopli a vrátili sa späť, ich plán však nevyšiel.

Hoci sa to na tréningu psíkom vždy podarilo, prax vyzerala inak. Na bojovom poli sa zvieratá dostali do obrovského stresu, boli vystrašené a často sa stávalo, že sa s neodopnutou výbušninou vrátili k svojim. Rusi sa preto rozhodli, že akonáhle sa bude pes nachádzať pod tankom, nebudú čakať – proste bombu odpália. Napriek tomu bola táto technika málo úspešná a prestala sa používať.

 

Ochranca drobných tučniakov

Človek dokáže napáchať obrovské škody a v nejednom prípade sa zaslúžil aj o úplný zánik niektorých zvieracích druhov. Teraz sa však zachoval správne. Južné pobrežie Austrálie je domovom pre najmenšie tučniaky na svete. Sú skutočne rozkošné, no vo veľkom ich ohrozujú líšky.

Tieto drobné stvorenia sa nevedia prirodzene brániť pred veľkými predátormi, preto sa ich populácia drasticky znižovala. Farmár z tohto územia, Swampy Marsh, sa preto rozhodol, že genocídu drobných tučniakov ukončí. Navrhol, aby sa na ochranu malých chlpatých tučniakov používali cvičené psy. Plán zabral a odvtedy sa líšky k nevinným stvoreniam nepriblížili.

Hlavný ochranca tučniakov má aj iných operených kamarátov, napríklad sliepky
Hlavný ochranca tučniakov má aj iných kamarátov (Zdroj: YouTube/Bondi Vet)

Strážca výtvarného umenia

Azda nič psích spoločníkov nevystihuje viac, než stráženie cenného majetku. Pes Riley je udatný strážnik, ktorý pracuje v Bostonskom múzeu umenia. Jeho náplňou práce je však viac než bežné stráženie vzácnych malieb.

Riley je špeciálne trénovaný psík, ktorý stráži umenie pred škodcami. Pod takýmito hrozbami sa rozumejú napríklad myši, potkany, ale aj mole, ktoré dokáže šikovný psík vyňuchať. Môžu sa tak humánne odstrániť a drahé umenie ostáva v bezpečí. Chlpáč sa stal maskotom múzea a má dokonca aj vlastnú knihu – Dobrodružstvá Rileyho, psa z múzea.

 

Zdroj: listverse.com
Odporúčame