Modelky bez nôh či s jazvami? Tieto krásky búrajú mýty, svet ich miluje!

Jeana Turner

Jeana Turner vypadali všetky vlasy kvôli alopécii (Zdroj: Instagram/jeanaturner)

#Módne prehliadky už dávno nie sú len o štíhlych, vysokých a krásnych modelkách. V súčasnosti svetovo známe značky dávajú priestor aj zaujímavým kráskam, ktoré žijú s hendikepom. Tie zmenili pohľad na svet modelingu a dokazujú, že aj nezvyčajnosť môže udávať trend. 

Modelka s bielymi fľakmi na tele

Kanadská rodáčka Chantelle Whitney Brown-Young, známa ako Winnie Harlow, trpí vitiligom od svojich štyroch rokov. Ide o autoimunitné ochorenie kože, následkom ktorého zanikajú pigmentové kožné bunky. Znamená to, že po tele sa človeku začnú robiť nepravidelné mapy svetlejšej kože. Týmto ochorením trpel aj Michael Jackson

Od svojho detstva prechádzala Winnie veľkým peklom a šikanou, kvôli jej vzhľadu ju v škole prezývali „zebra“. V tínedžerskom veku dokonca uvažovala aj nad samovraždou. Dnes spolupracuje s ikonickými návrhármi, dostala sa na obálku módneho magazínu Vogue a stala sa symbolom sebaúcty a sebalásky. Na Instagrame má 10,3 miliónov sledovateľov. 

Modelka s hendikepom pózuje pred The Jennifer Hudson show
Modelka s vitiligom bola počas detstva šikanovaná (Zdroj: Instagram/winnieharlow)

Dievča so zlatými nohami

Vo svete modelingu sa pohybuje od útleho veku. Hoci mala talent na basketbal, nezaprela gény svojej matky modelky. Lauren Wasser zavesila sľubnú športovú kariéru na klinec a začala sa naplno venovať modelingu. Všetko sa však zmenilo v jeden októbrový deň, keď mala iba 24 rokov. Prechádzala silnou menštruáciou a necítila sa dobre. Doma odpadla a museli ju odviezť do nemocnice. 

Tam zistili, že jej telo prechádza syndrómom toxického šoku spájaným s nebezpečným stafylokokom. V tele ho vyvolalo práve používanie menštruačného tampónu. Chemikálie obsahujúce baktérie spôsobili taký zápal, že jej začali odumierať orgány a srdce zasiahol silný infarkt. Lauren dávali len niekoľkopercentnú šancu na prežitie.

Nakoniec jej museli amputovať obe dolné končatiny. Svoju kariéru však nezanechala a vo svete modelingu búra všetky stereotypy. Vďaka nápadným protézam jej prischla prezývka dievča so zlatými nohami.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ísť na záchod či piť vo vesmíre je fuška: Pozri sa, ako vyzerá bežný život astronautov
Lauren Wasser
Lauren Wasser počas fotenia pre značku Giorgio Armani (Zdroj: Instagram/laurenwasser)

Na titulke s obrovskými jazvami

Sympatická talianska paraolympionička Veronica Yoko Plebani svoj život zasvätila atletike, gymnastike a tancu. Ako 15-ročná sa však nakazila závažnou bakteriálnou meningitídou, ktorej následkom môže byť až smrť. Veronica nákazu síce prežila, ale ochorenie zanechalo na jej tele obrovské jazvy a prišla o prsty na všetkých končatinách.

Hendikep ju neodradil a na sociálnych sieťach inšpiruje tisíce mladých žien. Na svojom konte má okolo 30 medailí, najviac však z oblasti snowboardingu, kajakárstva a triatlonu.

Zaujala tiež módny svet, fotí editoriály a objavila sa na obálkach viacerých prestížnych titulov, vrátane magazínu W, pre ktorý povedala: „Vidieť osobu s hendikepom v módnom biznise by nemalo byť senzáciou, keďže 15 percent svetovej populácie trpí nejakým telesným nedostatkom.“ Účinkovala v kampani Dior, Bulgari či Nike, naposledy si ju mohol vidieť aj v televíznej kampani značky Zalando.

Fotenie k Medzinárodnému dňu ľudí s postihnutím
Svojim hendikepom na sociálnych sieťach inšpiruje tisíce žien (Zdroj: Instagram/veronicayoko)

Kráska s bionickou protézou

Niekto si môže myslieť, že narodiť sa bez končatiny znamená koniec sveta. Pre iných to však nie je žiadna prekážka. Dôkazom je Rebekah Marine, známa ako modelka s bionickou protézou, ktorá sa narodila bez pravého predlaktia. V súčasnosti vlastní jednu z technicky najdokonalejších umelých rúk na svete – model i-limb Quantum. Ako sama hovorí, je to Rolls Royce medzi protézami, pretože pohyby prstov vie ovládať vlastnými svalmi.

Aj napriek tomu, že ju rodina odhovárala od modelingu, dnes je súčasťou sveta módy. V roku 2016 dobyla prehliadkové mólo na New York Fashion Weeku.

Kvôli hendikepu ju odhovárali od modelingu
Napriek hendikepu je súčasťou sveta módy (Zdroj: Instagram/thebionicmodel)

Modelka s Downovým syndrómom 

Ambiciózna a inšpiratívna, taká je Madeline Stuart, ktorá sa narodila s Downovým syndrómom. Táto mladá žena je príkladom toho, že aj ľudia s týmto postihnutím si môžu splniť svoje sny. Svojím pôsobením v modelingu sa snaží zmeniť spôsob, akým sa v súčasnej dobe spoločnosť pozerá na štandardy krásy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najnebezpečnejšie drogy sveta: Krokodília koža aj otrasné halucinácie, je to peklo!

Madeline je v súčasnosti nielen modelkou, ale aj módnou návrhárkou. V roku 2018 sa jej značka 21 Reasons Why stala súčasťou newyorského fashion weeku. 

Napriek hendikepu si stále plní sny
Svojim príbehom chce zmeniť pohľad na tradičnú krásu (Zdroj: Instagram/madelinesmodelling_)

Modeling jej pomáha s autizmom  

Nina Marker je dánska topmodelka, ktorá často hovorí o poruchách nervového vývoja a problémoch duševného zdravia. Narodila sa v roku 1997 v Kodani. Keď mala 15 rokov, diagnostikovali jej Aspergerov syndróm, čo je forma autizmu. V tom istom čase ju objavili agenti Elite Model Look a Nina sa ocitla vo finále prestížnej modelingovej súťaže. Napriek hendikepu je známa svojím veľkým zmyslom pre humor a silnou osobnosťou.

V roku 2017 počas milánskeho týždňa módy získala obrovskú medzinárodnú pozornosť. Na Instagrame totiž uverejnila fotografiu, na ktorej je oblečená v tričku s nápisom: Bee kind, I have Autism. Vidieť si ju tiež mohol vo videoklipe k piesni Supermodel talianskej skupiny Måneskin.

Nina Marker
Nina Marker patrí medzi svetové topmodelky (Zdroj: Instagram/ninamarker)

Dokonalá aj bez vlasov

Na prvý pohľad dokonalá modelka, ktorej mnohé ženy majú čo závidieť. Jeana Turner však trpí ochorením s názvom alopécia, pre ktorú natrvalo prišla o všetky vlasy. V minulosti si preto musela svoju hlavu maskovať parochňami.

Vďaka svojej účasti v populárnej súťaži American Top Model si uvedomila svoju výnimočnosť, a tak sa rozhodla zahodiť všetky parochne a ukázať svetu svoje skutočné ja. Aj napriek svojmu hendikepu sa dostala na obálku Playboya. 

Jeana Turner
Jeana prišla o všetky vlasy (Zdroj: Instagram/jeanaturner)

Príbeh ktorej modelky ťa najviac oslovil?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, vogue.com, hollywoodlife.com, vogue.co.uk
Odporúčame