Vesmír nie sú len planéty a hviezdy: Prinášame ti 7 najstrašidelnejších vecí, ktoré sa vo vesmíre nachádzajú

vesmír

Vo vesmíre sa toho nachádza oveľa viac, ako si dokážeme predstaviť (Zdroj: Unsplash/Aldebaran S)

#Výskumy týkajúce sa vesmíru v posledných desaťročiach napredujú. Napriek tomu je stále tým nekonečným priestorom, v ktorom sa síce nachádza aj naša planéta, no ktorý je pre nás do značnej miery veľkou záhadou.

Jeho súčasťou sú vesmírne telesá nepredstaviteľných rozmerov, ale aj tajomné úkazy, či javy. Portál Live Science vybral 7 najstrašidelnejších vecí, ktoré sa vo vesmíre nachádzajú.


Vedci začínajú kultivovať rastliny na mesačnej pôde: Budeme ich raz môcť pestovať aj vo vesmíre?


1. Prichádzajúca mega kométa

Minulý rok sa v Slnečnej sústave objavila doteraz najväčšia kométa. Od priemernej kométy je približne 100 000-krát väčšia, má priemer 137 kilometrov a jej jadro je až 50 krát väčšie, než bolo jadro predošlej najväčšej kométy. S takýmito rozmermi bola spočiatku klasifikovaná ako mini planéta. Podľa výpočtov by sa našťastie k Zemi nemala priblížiť viac, než na 1,6 miliardy kilometrov. Túto vzdialenosť by mala dosiahnuť v roku 2031. Táto mega kométa sa nám teda vyhne, no vo vesmíre sa podobných telies môže nachádzať viac.

2. Zrážka s galaxiou Andromeda

Galaxia Andromeda je od Zeme vzdialená 2,5 milióna rokov. Mieri však k Mliečnej dráhe a tieto dve galaxie sa raz zrazia. Krátko predtým Andromeda ovládne nočnú oblohu. Vedci zatiaľ nemajú jasno v tom, ktorá galaxia túto zrážku prežije. Nás to našťastie až tak veľmi trápiť nemusí. K zrážke totiž v priebehu najbližších troch až piatich miliárd rokov nedôjde.

3. Slnečné erupcie

Slnečná erupcia je náhly záblesk svetla, ktorý vrhá obrovské množstvo energie a röntgenového žiarenia, ktoré pri rýchlosti svetla mieri všetkými smermi. Na Zemi môže spôsobiť výpadky komunikačných či navigačných systémov. Môže dôjsť aj k uvoľneniu hmoty zo slnečnej atmosféry, pri ktorom sa do vesmíru dostávajú magnetizované častice. Keď zasiahnu Zem, spôsobujú geomagnetické búrky. K zatiaľ najsilnejšej geomagnetickej búrke v modernej histórii došlo v roku 1859. Keby k rovnako silnej búrke došlo dnes, nastala by „internetová apokalypsa“. Výpadok by mohol trvať niekoľko mesiacov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vesmírne divadlo na oblohe! Po dlhej pauze nás čaká bohatý meteorický roj

4. Čierne diery

Mohutné pozostatky hviezd, ktoré pohlcujú všetko vo svojom okolí, sú nepochybne desivé. Aj v strede našej galaxie je obrovská čierna diera, konkrétne Sagittarius A*, ktorá je od Zeme vzdialená 26 000 svetelných rokov. Nie všetky čierne diery sú ale tak ďaleko. Predpokladá sa, že v Mliečnej dráhe môžu byť milióny čiernych dier. Časť z nich sa pritom môže voľne pohybovať galaxiou. Práve takúto čiernu dieru, od Zeme vzdialenú len 5 000 svetelných rokov, tento rok zaznamenal aj Hubblov teleskop. Zmeral dokonca aj jej objem. Ten bol sedemnásobne väčší od Slnka.

5. „Smrtiaca zóna“ supernovy

Život hviezdy končí masívnym výbuchom zvaným supernova. Pri ňom vznikajú silné vlny radiácie, ktoré zničia všetko, čo sa nachádza v určitej vzdialenosti. Tá sa označuje ako „smrtiaca zóna“. Podľa výpočtov astronómov presahuje vzdialenosť 40-50 svetelných rokov od výbuchu. Je veľmi nepravdepodobné, že by v blízkej dobe došlo k výbuchu hviezdy tak blízko nás. Hrozí však to, že žiarenie zo vzdialenejších výbuchov by mohlo narušiť atmosféru a poškodiť ozónovú vrstvu. Doteraz najbližšiu supernovu pozorovali astronómovia v roku 1987 a došlo k nej v galaxii Veľký Magellanov mrak. Supernova je rozhodne jednou z najstrašidelnejších vecí vo vesmíre.

6. Asteroidy

V Slnečnej sústave sa nachádza množstvo veľkých objektov, no vieme len o časti z nich. Stále existuje možnosť, že existuje neznámy asteroid, ktorý by zničil život na Zemi. Vďaka pokročilým technológiám majú astronómovia o mnohých asteroidoch prehľad. Predpokladá sa, že 90 % objektov, ktoré by mohli zničiť našu planétu a 50 % z tých, ktoré by dokázali zničiť mesto, je známych. Teleskop Európskej vesmírnej agentúry ale tento rok odhalil, že v Slnečnej sústave je asi 10-krát viac asteroidov, než si astronómovia mysleli.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
SpaceX znova prepísal históriu: Po prvýkrát sa do vesmíru dostala čisto civilná posádka, sleduj ten výhľad!

7. Mesačný tieň

Úplné zatmenie Slnka je fascinujúcim úkazom, ktorý ale dokáže byť aj trochu strašidelný. Naposledy k nemu došlo v roku 2017 a najbližšie ho bude možné pozorovať 8. apríla 2024. Keď Mesiac zakryje 95 % plochy Slnka, obloha stemnie a teplota klesne. Nastane sivý súmrak a zostria sa tiene. Ak by si sa nachádzal niekde na vyvýšenom mieste, mohol by si vidieť, ako na zem padá tieň Mesiaca. Keď sa však pozrieš hore, dokážeš voľným okom vidieť atmosféru Slnka.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, livescience.com
Odporúčame