Týchto 5 vecí sa naučíš iba vtedy, keď vydržíš sám so sebou: Dokážeš to?

dievča na posteli sedí a pozerá do počítača

Využi toto obdobie pre niečo pozitívne, čo si možno doteraz odkladal (Zdroj: Unsplash)

#Sú ľudia, ktorí milujú samotu. A sú tu aj tí, ktorí ju neznášajú. V období karantény a lockdownov sme však všetci nútení stráviť viac času sami so sebou. Nie je to jednoduché, najmä keď vieš, že pred sebou neutečieš. Samota však môže byť obdobie, ktoré ťa môže niečomu naučiť. Toto sú tie najdôležitejšie lekcie, ktoré sa naučíš len vtedy, keď sa jej prestaneš báť.

#1 Využi čas vo svoj prospech

Chvíle, kedy nemáme spoločnosť sa dajú prežívať rôznymi spôsobmi. Bezcieľnym vylihovaním na posteli, počas ktorého budeš počítať muchy na stene, alebo nejakou zmysluplnou aktivitou. Môžeš sa pustiť do učenia cudzieho jazyka, kreslenia či čítania knihy. Neraz sa vyhováraš, že nemáš na nič čas? V tomto období ho budeš mať dostatok na to, aby si začal konečne robiť niečo, čo má zmysel. Kedy keď nie teraz? Zabudni na výhovorky!

dievča maľuje a namáča si štetec do nádoby s vodou
Konečne prišlo obdobie, kedy sa môžeš naplno pustiť do plánovania svojich nápadov (Zdroj: Unsplash)

#2 Zdokonaľ svoju trpezlivosť

Trpezlivosť patrí medzi silné stránky len málokoho. To však neznamená, že sa v nej nedá zdokonaľovať. Si sám medzi štyrmi stenami a nevieš sa dočkať, kedy TOTO všetko konečne skončí? Nesnaž sa urýchliť veci, na ktoré nemáš žiaden vplyv. Miesto toho buď vďačný za všetko, čo máš. Strechu nad hlavou, priateľov, zdravie. Pre mnohých ľudí to nie je samozrejmosť. Zamysli sa nad tým, za čo si vďačný a užívaj si chvíle s blízkymi.

#3 Vytvor si nadhľad

Vďaka samote sa na mnohé situácie naučíš pozerať objektívnejšie. Možno je najvyšší čas pustiť sa do projektu, ktorý si už dlhšie odkladal. Počas samoty si schopný pozrieť sa naň z rôznych uhlov pohľadu a nájsť riešenie, ktoré ti doposiaľ unikalo. Aj to je jedna z kľúčových výhod momentov strávených bez rušivých vplyvov okolia.

mladé dievča sedí na gauči a drží hrnček
Daj si čas na premýšľanie a utriedenie myšlienok (Zdroj: Unsplash)

#4 Niekedy je menej viac

V živote sa určite aj ty stretávaš s množstvom ľudí, no tí, ktorí ťa výrazne ovplyvnia, je len pár. Pred nedávnom ťa možno trápilo, čo si o tebe myslí kamarátka z triedy školy. Pokiaľ ju však určitú dobu nevidíš, rýchlo ti zíde z mysle. Snáď vďaka tomu zistíš, že sa ľahko zaobídeš bez ľudí, ktorí ťa ťahajú dole a zbytočne sa riadiš ich názormi. Je rozdiel medzi kamarátstvom a priateľstvom. Táto ťažká doba tak možno vyfiltruje z tvojho života ľudí, ktorí tam nemusia byť.

To isté sa týka aj množstva zbytočností, ktoré zvykneme nakupovať. Doma ti stačí behať v jedných teplákoch a svoj vzhľad zbytočne neriešiť. Určite poteší, keď sa môžeš príležitostne nahodiť, no šatník napchatý do prasknutia k svojmu šťastiu nepotrebuješ. Uvedomuješ si, akými zbytočnosťami si sa obklopoval?

#5 Preber zodpovednosť

Skutočne šťastným ťa neurobí ani tvoj šéf, mama, ani frajer či frajerka. Nech prechádzaš čímkoľvek, len ty si zodpovedný za svoje šťastie. Málokto z nás je však pripravený za to prevziať zodpovednosť. Hľadať vinníka je oveľa ľahšie než začať na sebe makať. Ak si sám, skús sa zamyslieť nad tým, čo ti vyhovuje a čo nie. Aj teraz môže byť ten najlepší čas na uskutočnenie serióznych životných rozhodnutí, ktoré si tak dlho odkladal. Držíme ti palce!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame