Si maniak do geografie a myslíš si, že ťa nič neprekvapí? Týchto 5 faktov ešte rozšíri tvoje obzory!

Vatikán je najmenší štát sveta a je unikátny aj svojou polohou (Zdroj: Pexel.com/Alex Does Pictures)

#V čase, keď sa ľudstvo púšťa do skúmania iných planét, nás ešte stále vie prekvapiť práve tá naša! Keď si už myslíme, že o Zemi vieme všetko, vytiahne ďalší tromf. Pozri sa na 5 faktov, ktoré možno zaskočia aj skutočných znalcov geografie.

Extrémne zvláštna poloha Vulcan Pointu

Ide o ostrov, ktorý sa nachádza na jazere v sopke, ktorá sa opäť nachádza na ďalšom ostrove. Nie je to žiadny zákerný hlavolam, ale skutočná poloha Vulcan Pointu! Pre lepšie pochopenie je teda potrebné postupovať pekne poporiadku.

Na Filipínach sa nachádza ostrov Luzon, na ktorom je veľká vodná plocha – jazero Taal. Z jazera sa týči sopka (či skôr sopečný ostrov) s rovnakým názvom. Vo výške takmer viac ako 3 700 metrov je jazero Main Crater, na ktorom je umiestnený ostrov Vulcan Point.

Aby to nebolo také jednoduché, len v roku 2020 sopka Taal vybuchla a spôsobila vyschnutie Main Crateru. Takže tento komplikovaný opis už dnes nie je tak celkom pravdivý.

Nechty rastú tak rýchlo, ako sa hýbu kontinenty

Superkontinent Pangea sa do podoby 7 kontinentov, ktoré máme dnes, rozpadával celé stovky miliónov rokov. Pevniny sa potom pohybovali rýchlosťou jeden milimeter za rok. No je tu ešte iný údaj, ktorý poznáme.

Asi pred 200 miliónmi rokov sa tektonické platne rozpadávali a pohybovali rýchlosťou až 20 milimetrov za rok, čo je približne rovnaká rýchlosť, akou rastú naše nechty. Čo z toho vyplýva? Že platne sa vedia hýbať „2 rýchlosťami“.

Kiribati sa nachádza na všetkých pologuliach

Kiribati sa nachádza v Tichom oceáne a svojou polohou je svetovým unikátom. Pozostáva z 33 atolov, ostrovov a útesov, pričom sa ako jediný štát na svete nachádza na každej zo štyroch hemisfér. Zatiaľ čo sa Fénixove ostrovy nachádzajú na južnej pologuli, Gilbertove ostrovy výrazne zasahujú už do severnej pologule. Line Islands sa nachádzajú na východnej a ostrov Banaba na západnej hemisfére.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Kde sa nachádzajú tieto miesta? Niektoré sú jasné ako facka, iné potrápia tvoje závity!

Sargasové more nehraničí s pobrežím

Sargasové more sa ako jediné nedotýka žiadneho pobrežia a plne ho ohraničujú len ďalšie vodné prúdy a moria. Nachádza sa v Atlantickom oceáne a jeho hranice na západe stanovuje Golfský prúd, na východe kanársky prúd, Severoatlantický prúd na severe a na juhu je to Severoatlantický rovníkový prúd.

Len 3 krajiny sú úplne obkolesené inou krajinou

Zatiaľ čo mnohé štáty nemajú žiadnu hranicu s vodnou plochou, na svete existujú len 3 štáty, ktoré sú plne obkolesené jedinou krajinou. Označujú sa aj ako enklávy a sú nimi Lesotho, Vatikán a San Maríno.

 

Vedel si o niektorom z týchto faktov?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk ranker.com insider.com
Odporúčame