5 najlepších skladieb z albumu: Pil C – 2086

Po nejakom čase sme späť aj s rubrikou, v ktorej pre vás vyberáme päť najlepších skladieb z niektorého z novovydaných rapových albumov slovenskej či českej scény. Túto sériu radi využívame aj namiesto recenzií a sme veľmi radi, že dnes nám „na stole pristál“ tretí sólový počin od Lukáša Kajanoviča, ktorého všetci poznáme pod pseudonymom PIL C.

Album nesie názov 2086 a nájdeme na ňom dokopy štrnásť skladieb, na ktorých sa predstavili aj viacerí slovenskí, či českí hostia. Menovite to sú Ektor, Sak10Denz, Marko Damian, Annet X, Luisa, Dollar Prync, Smack, Frayer Flexking a Viktor Sheen. Na bezmála 46-tich minutách teda nájdeme bangre, ale aj viac deep veci, ktoré máme u Lukáša tak veľmi radi.

https://www.instagram.com/p/B4Ib8LPFB6f/

PIL C je okrem svojej tvorby výnimočný aj v tom, ako každé jedno svoje dielo dôkladne poníma. Od coveru, cez booklet až po prepracovaný snippet, aký v našich končinách vidieť len málokedy, ak vôbec. Je veľmi vzácne, že aj v dnešnej digitálnej dobe si Lukáš a jeho tím dávajú prácu aj s takýmito detailami. Veľký palec hore.

Toľko pár slov na úvod a teraz už prejdime k samotným skladbám, z ktorých sme vybrali päť, z nášho pohľadu, najlepších. Väčšinou, keď sa k tejto rubrike odhodláme, rozoberáme si kvalitné diela, z ktorých je naozaj ťažke určiť skupinku tých najlepších, no a inak to nebolo ani v tomto prípade. Samozrejme, zase sa jedná o naše subjektívne názory a postrehy. Tie vaše si radi prečítame v komentároch.

Našu top 5 len tesne minuli skladby RBMK a Až Na Vrchol Sveta. Prvá menovaná skladba pravdepodobne doplatila na to, že vyšla ako prvá a počúvali sme ju toľko, že sme sa jej prepočúvali. Ťažko povedať. Ak nám však tento náš krok nezaradiť ju do najlepšej pätice budete vyčítať, nebudeme vám to mať za zlé. Čo sa týka druhého tracku, okrem štandardného Lukáša musíme vyzdvihnúť výbornú slohu od Luisy, ktorá nás naozaj baví, no tak nejak nás neoslovil druhý hosť na tejto skladbe, ktorým bol Dollar Prync.

5. MODRINY

Málokedy sa nám stáva, že sa intro dostane do výberu najlepších skladieb. Album 2086 nám otvára práve track Modriny, ktorý by si rozhodne zaslúžil aj druhú slohu. Keď sme hovorili o veciach, v ktorých je PIL C výnimočný, tak k nim pridávame aj to, že na svojich projektoch vie perfektne usporiadať skladby. Je to tak aj v tomto prípade, pretože Modriny vás do albumu vtiahnu vo „veľkom štýle“ a asi len ťažko mohol Lukáš na svojom trackliste zvoliť lepšiu „jednotku“.

4. KÝM NEBUDE SVIT ft. SAK10DENZ

Vidím Jak Ich Je*e. 1 Uchom Dnu a 2 Von. A album 2086 ma Kým Nebude Svit. Na štvrtom mieste sa podľa nás umiestnil najväčší banger z celého albumu, ktorý dal PIL C dokopy spoločne s raperom menom Sak10Denz. Mnohí z vás tohto chalana určite poznajú a tí, ktorí ho nepoznali, si ho po tomto albume už budú pamätať, pretože doručil skvelú slohu. My už dodáme zrejme len to, že sa nevieme dočkať, kedy to budeme počúť naživo.

3. PEROXID 3

Keďže ma Lukáš tak rád čísla a symboliku, tretie pokračovanie úspešných skladieb Peroxid sme, ako inak, zaradili na tretie miesto. Ale nie, vážne. Peroxid 3 opäť raz kriticky a trefne opisuje súčasnú spoločenskú a politickú situáciu na Slovensku, ktorá má od ideálnosti veľmi ďaleko. Aj napriek tomu, že samotný track má vyše 6 minút, ani raz sme pri jeho počúvaní nepremýšľali nad prepnutím. Určite to bude aj tým, že skladba je rozdelená na viac pomyselných častí/pasáží. Našou najobľúbenejšou je tá prvá.

2. REMINGTON 11

Na „stupňoch víťazov“ postupujeme smerom nahor. Druhé miesto za nás patrí deep tracku Remington 11. Ak je niečo, čo nás na PIL C-im baví najviac, sú to práve tieto hlboké záležitosti. Aj keď v tejto kategórii u nás celkovo ostáva na prvom mieste Apatia, Remington nás na tomto albume absolútne pohltil. Fantastickú prácu odviedol aj Special, ktorý pripravil dokonalý podklad a čerešničku na torte celému dielu dal úryvok z rozhovoru s Kurtom Cobainom z roku 1993.

But, I was in pain, I mean, I was-
In pain for so long
That I didn’t care if I was in the band
I didn’t care if I was alive, you know
I mean, I just didn’t wanna live, so
I just thought, if I’m gonna die
If I’m gonna kill myself
I should take some drugs, you know
May as well become a junkie
‚cause I felt like a junkie everyday, you know

1. VŠETKO, ČO MA TRÁPI

Už po prvom vypočutí albumu sme mali jasno o tom, ktorá vec skončí na prvom mieste. Za nás je jasnou voľbou Všetko, Čo Ma Trápi. Na produkcii opäť nájdeme Špeciála a na feate Annet X, s ktorou už PIL C spolupracoval na tracku MON AMI. Toto spojenie zafungovalo aj teraz a Annet dala za touto skladbou vynikajúcu bodku. Príznačný názov prezrádza tému tracku, ktorú Pil prezentoval svojim nezameniteľným spôsobom a štýlom. Atmosféra tejto skladby vytlačila tracklistovú „šestku“ na vrchol nášho rebríčka.

Ďakujeme, že ste došli až na koniec dnešného článku. V komentároch si radi prečítame vaše postrehy a názory.

 

 

 

Odporúčame