Objav pôvod najčastejších predsudkov: Sú blondínky skutočne hlúpe a pracujú muži tvrdšie ako ženy?

blondínka najčastejšie predsudky

Akým predsudkom, ktoré sa šíria spoločnosťou si uveril ty? (Zdroj_ Unsplash/motoki-tonn)

#Predsudky skutočne ovládajú celú našu spoločnosť a zdá sa, že obzvlášť náš národ má na ne špeciálne vycibrený vkus. Hoci sa môže zdať, že žiadny inteligentný človek neuverí fámam, ktoré nemajú absolútne žiadny logický a rozumný dôvod, opak je pravdou. Na druhej strane, musíme vedieť nastaviť zrkadlo aj sami sebe a priznať si, že či chceme, alebo nie, predsudky máme všetci.

Predsudky, s ktorými sa stretávajú ľudia s ochorením kože: Fotograf perfektne popísal to, čo prežívajú takéto osoby

V dnešnej dobe rozhodne nie je na škodu mať v rukáve nejaký ten fakt, ktorým prípadné šírenie neprávd zastavíš. Prečítaj si, odkiaľ sa vlastne jednotlivé stereotypy vzali, ale aj ich zmysluplné vysvetlenie založené na výskumoch. Ako čerešničku ti prinášame pár zaujímavých faktov o každom jednom z nich.

Židia sú držgroši

Pôvod: Veľmi dobre známy stereotyp, ktorý mnohým ľuďom skutočne ublížil, je približne 2000 rokov starý. Príbeh sa začal pri Ježišovi, ktorého Judáš zradil za smiešnych 30 strieborných. Zradil ho teda za mrzký peniaz, no zárobok bol preňho dôležitejší, ako posolstvo, ktoré Ježiš zosobňoval.

Skutočnosť: Či už je biblický príbeh pravdivý alebo nie, rozhodne na jeho základe nemôžme posudzovať celú skupinu ľudí. Skutočnosťou je, že v stredoveku, keď boli židia považovaní za dobrých finančníkov, bola väčšina z nich chudobná. Až v období priemyselnej revolúcie sa začali dostávať k lepším majetkom, ani to však neplatilo o priemernom židovi.

ZaujímavosťNiekoľko svetoznámych miliardárov je práve židovského vyznania. Príkladom je George Soros, Mark Zuckerberg či Michael Bloomberg. Otázne však ostáva či za to skutočne môže práve ich viera, alebo sú proste šikovnejší ako ty.

Žid číta Tóru
O židoch koluje niekoľko neprávd, jednu sme ti vyvrátili (zdroj: Pixabay/Tom Gordon)

Blondínky sú hlúpe

Pôvod: Predsudok, že blondínky veľa rozumu nepobrali pochádza z roku 1775. Základom pre túto fámu bola divadelná hra s názvom Les Curiosités de la Foire. Rosalie Duthé, jedna z postáv divadelnej hry, je stereotypne známa ikonická postavička blondínky, ktorá je promiskuitná a hlúpa.

Skutočnosť: Blond vlasy sú výsledkom mutácie, ktorá medzi ľuďmi koluje približne 10 000 rokov. V Ohiu bola prevedená štúdia, ktorá testovala, či má farba vlasov akýkoľvek vplyv na intelekt. Podľa očakávaní sa táto hypotéza vyvrátila a dokonca, niektoré blondíny mali výsledky IQ testov vyššie ako ženy s inou farbou vlasov.

Zaujímavosť: Medzi blondínky, ktoré vyvracajú tento smiešny stereotyp patrí množstvo slávnych žien. Sú nimi napríklad astronautka NASA Karyn Nyberg, herečka Meryl Streep či famózna autorka nášho nezabudnuteľného čarovného detstva, J. K. Rowling.

blondínka
Aj ty si si uťahoval z blondínok? Možno už nebudeš (Zdroj: Unsplash/Darren Lawrence)

Všetci moslimovia sú teroristi

Pôvod: Pre mnohých tento stereotyp vznikol 11. 9. 2001, keď sa stalo historické nešťastie – atentát na dvojičky. Piloti, respektíve teroristi, ktorí ho spôsobili, boli moslimami a všetky ich činy boli v mene Alaha. Nasledovali ďalšie teroristické útoky a vo svete tak pomaly vznikala islamofóbia, ktorá pretrváva dodnes.

Skutočnosť: Pravdou je, že teroristi, ktorí sú zodpovední za deviaty september, robili všetky svoje činy na základe svojho osobného presvedčenia. Rozhodne sa na základe týchto skutkov nedá povedať, že Korán je o vyvražďovaní a Alah je spokojný, len, keď iní trpia. Faktom je, že z celkového počtu moslimov na Zemi, čo je približne 1,8 miliardy, len 0,0009 % moslimov spáchalo nejaký násilný čin.

Zaujímavosť: Rozhodne za zváženie stojí fakt, že v USA sú za teroristické útoky oveľa viac zodpovední belosi, ako akákoľvek iná národnostná alebo etnická menšina. V rozmedzí rokov 1980 – 2005 spáchali príslušníci iného ako moslimského náboženstva až 94 % teroristických útokov.

Ruiny po atentáte na dvojičky.
Ruiny po atentáte na dvojičky (Zdroj: Pixabay/WikiImages )

Muži pracujú lepšie ako ženy

Pôvod: Pravdepodobne v každej kultúre, povestiach, bájach a rozprávkach sa dá nájsť rodová nerovnosť a spochybnenie, že ženy by mali byť rovnako výkonné ako muži (odmysliac si hrdinské Amazonky). Aj v dnešných dňoch sa tento stereotyp často odzrkadľuje, a to v prijímaní na vybrané pracovné pozície či vo výške platu.

Skutočnosť: Rôzne štúdie potvrdili, že ženy dokážu podať úplne rovnaký výkon ako muži. Je pritom úplne jedno, či ide o vymenenie žiarovky alebo opravu auta. Jeden výskum dokonca zistil, že na pracovisku dokážu ženy podať až o 10 percent lepší výkon ako muži.

Zaujímavosť: Ďalší stereotyp, ktorý medzi pohlaviami prevláda, hrá v prospech mužov. Ženy sú totiž známe tým, že dokážu robiť viac vecí naraz, avšak štúdia ktorú urobil PLOS One, tento stereotyp vyvrátila. Ukázalo sa totiž, že ženy robia jednoducho viac vecí za kratší čas, ale nerobia viac úkonov naraz.

Žena v obleku
Ženy si hrdo obhajujú svoju šikovnosť (zdroj: Unsplash/Laura Chouette)

Mexičania sú leniví

Pôvod: Pre mnohých je typický obraz Mexičana to, ako niekde sedí vyvalený a lenivo odfukuje. Oblečené má pončo, na hlave klobúk, alebo niečo podobné. Tento predsudok bol vytvorený Američanmi. Texaský vládny orgán, Texas State Board of Education dokonca požadoval učebnice o mexicko-amerických vzťahoch. Jedna definícia v tejto učebnici znela:„Mexičania sú lenivý národ a Latinoameričania sú kultúrni separatisti, ktorí tvrdohlavo odmietajú prispôsobiť sa.“ Čo je na tom pravdy?

Skutočnosť: Mexičania, samozrejme, vôbec nie sú leniví, v skutočnosti pracujú omnoho dlhšie a tvrdšie ako priemerný Američan. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj vo svojom prieskume zistila, že v roku 2015 robil priemerný Mexičan 2 246 hodín, zatiaľ čo Američan len 1 790 hodín.

Zaujímavosť: V USA je veľmi známy predsudok, že Mexičania sú leniví, avšak súčasne im dáva zmysel aj fakt, že Mexičania sa hrnú do Ameriky, aby všetkým ukradli prácu. To, že tieto dve tvrdenia sa vzájomne úplne vylučujú, asi už netrápi nikoho z nich.

Mexičan v klobúku spí na ulici
Spiaci Mexičan so sombrérom je klasickou predstavou mnohých (Zdroj: Unsplash/Bernardo Ramonfaur)
Zdroj: listverse.com
Odporúčame