Lákajú ťa horské chodníčky? Vyskúšaj naše 4 tipy – tieto túry zvládnu aj začiatočníci

turistický chodník a partia priateľov

Na turistiku sa môžeš vybrať aj s kamošmi (Zdroj: GettyImages)

#Ak sa chceš začať viac hýbať, skúsiť nové hobby, či len vyplniť pekné letné dni na čerstvom vzduchu, turistika je skvelou voľbou, Navyše je leto ideálnym časom na objavovanie prírody a Slovensko ponúka nespočetné množstvo turistických chodníčkov. Poradíme ti, kam na túru vhodnú pre úplných začiatočníkov, ale nájde sa niečo aj pre pokročilejších s lepšou kondičkou.

Do malebnej dedinky

Vlkolínec je známy svojou tradičnou kultúrou a architektúrou a nachádza sa na zozname svetového dedičstva UNESCO. Ak chceš spojiť návštevu tejto dediny s turistikou, vieme ako na to.

Vydaj sa tam z Hrabova vychádzkovou trasou, ktorá je ozaj pre začiatočníkov. Je to túra s minimálnym stúpaním na približne 4 hodiny. Po ceste uvidíš aj miestnu kalváriu či Vlkolínske lúky, odkiaľ máš nádherné výhľady na okolie. Na ceste späť môžeš využiť lyžiarske stredisko Malinô Brdo, konkrétne tunajšiu kabínovú lanovku. Vďaka nej si túru ešte skrátiš.

https://www.instagram.com/p/C8nBRlVqXUf/

Skvost Slovenského krasu

Zádielská tiesňava je jednou z najkrajších a najimpozantnejších prírodných lokalít na Slovensku. Miesto je známe svojimi unikátnymi krasovými útvarmi. Tiesňava, dlhá približne 3 km a hlboká miestami až 400 metrov, ponúka úchvatné scenérie a je ideálnym adeptom na výlet na 3 až 4 hodiny.

Cesta údolím

Túra začína v obci Zádiel, kde môžeš zaparkovať auto a potom sa vydaj po modrej turistickej trase, ktorá ťa zavedie priamo do Zádielskej tiesňavy. Nepotrvá dlho a takmer od samého začiatku sa po ceste budú objavovať krasové skalné útvary.

Turistický chodník vedie pozdĺž potoka Blatnica, ktorý preteká tiesňavou a vytvára malé vodopády. Po ceste budeš prechádzať cez úzke skalné úseky a otvorené lúky, kde môžeš obdivovať rozmanité druhy rastlín a živočíchov.

Ak by ti bolo málo

Ak chceš ísť aj ďalej, tak za samotnou tiesňavou začni stúpať na planinu Horný vrch. Toto stúpanie je náročnejšie, ale odmení ťa úžasnými výhľadmi na celú tiesňavu a okolité kopce. Na planine môžeš nájsť aj krásne jaskyne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vyberáme sexi plavky s Ružou pre nevestu: Kde zoženieš kúsky podľa Stanky či Fergie?

Jednou z najzaujímavejších zastávok na trase je vyhliadka na skalný útvar Cukrová homoľa. Tento skalný monolit je jedným z najfotogenickejších miest v tiesňave a poskytuje nádherné výhľady do údolia. Naspäť sa vrátiš po žltej turistickej značke.

Najvyšší vrch Nízkych Tatier

Kráľova hoľa je jedným z najznámejších a najnavštevovanejších vrcholov na Slovensku. So svojou výškou 1 946 metrov ponúka úžasné panoramatické výhľady na Vysoké Tatry, Slovenský raj, Spiš a Liptov.

Viacero možností

Existuje niekoľko východiskových bodov, z ktorých sa dá na Kráľovu hoľu vystúpiť. Medzi najpopulárnejšie patria trasy z obcí Telgárt, Šumiac a Liptovská Teplička. Ak si ešte na ,,Kráľovke“ nebol, odporúčame začať zo Šumiaca.

Odtiaľto je to túra na zhruba 3 až 4 hodiny po modrej značke, ktorá vedie cez husté lesy a otvorené lúky. Po niekoľkých kilometroch sa trasa napája na zelenú značku, ktorá pokračuje až na vrchol Kráľovej hole.

Aj pre začiatočníkov

Pred výstupom na samý vrch si môžeš urobiť prestávku na Chate pod Kráľovou hoľou, kde sa vieš aj občerstviť. Veľmi to však neprežeň, aby sa ti ešte chcelo túru dokončiť. Trasa zahŕňa stúpanie, preto spadá pod trošku náročnejšie, no zvládneš ju aj ako začiatočník, keďže ju absolvovalo aj mnoho rodín s deťmi.

Zeleň všade naokolo

Jedným z najvyhľadávanejších a najkrajších miest vo Vysokých Tatrách je jednoznačne Zelené pleso, ktoré je známe svojou priezračnou zelenou vodou odrážajúcou okolité tatranské štíty. Je tam krásne počas všetkých ročných období, no v lete sa bude mimoriadne zelenať ešte aj okolie plesa.

Do cieľa sa môžeš dostať niekoľkými trasami, ktoré majú rôznu náročnosť. My ti dávame do povedomia tie s ľahkou až strednou náročnosťou, ale nechceme ťa podceňovať, takže prihodíme aj trochu náročnejšiu alternatívu.

Zaparkuj a vykroč

Obľúbeným východiskovým bodom je parkovisko Biela voda, ktoré sa nachádza neďaleko obce Kežmarské Žľaby. Trasa má 8 km a mal by si ju zvládnuť približne za dve a pol hodiny. Je to menej náročná trasa vhodná aj pre začiatočníkov, rodiny s deťmi, ale aj pokročilejších turistov, ktorí si chcú dopriať peknú vysokohorskú prechádzku.

Vyber sa po žltej značke, ktorá začína miernym stúpaním cez hustý les, neskôr pokračuje pozdĺž potoka Kežmarská Biela voda. Po ceste prejdeš aj okolo Šalviového prameňa, kde sa trasa z Bielej vody spája s ďalšou, a to s trasou z Tatranskej Lomnice. Odtiaľ to už k plesu nemáš ďaleko.

Veľa turistov tu nestretneš

Väčšina turistov využíva práve žltú trasu, no málokto vie, že existuje aj iná, z hľadiska obťažnosti podobná trasa. Vydaj sa po modrej značke východiskového bodu Tatranské Matliare.

Pre pokročilých

Náročnejším a skúsenejším turistom odporúčame začať v Tatranskej Lomnici po zelenom značení, ktoré ťa zavedie na Skalnaté pleso. Pokračuj po červenej, smer Huncovská vyhliadka, ďalej po svahu Huncovského štítu do Sedla pod Svišťoukou. Na záver prejdeš popri Čiernom plese a si v cieli. Ak si to chceš uľahčiť a užiť si krásne výhľady, na Skalnaté pleso sa vyvez lanovkou. Ak túto možnosť nevyužiješ, ber to ako celodennú túru, pretože cesta na Zelené pleso ti bude trvať necelých 9 hodín.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame