#Parkovanie je pre mnohých vodičov nočná mora. Trafiť sa do vyznačených pruhov, neoškrieť auto a neobmedziť popri tom iných šoférov, vie byť niekedy celkom výzva. Aj skúsenejší motoristi, pre ktorých je parkovanie hračka, sa však často dopúšťajú niekoľkých chýb. Na prvý pohľad sú to maličkosti, avšak veľakrát dokážu napáchať škody v stovkách, neraz tisíckach eur. Na čo konkrétne si musíš dať pozor?
Parkovanie tesne pri vodičových dverách druhého auta
Ťukance a škrabance od dverí iných vozidiel patria medzi najčastejšie poškodenia auta na parkovisku. Práve preto mnohí vodiči radšej parkujú na odľahlých častiach parkovísk, kde je menšia šanca, že im niekto obúcha lak. Čo však robiť v prípade, že nemáš na výber, parkovacie miesta sú úzke a ty musíš zastaviť tesne pri inom aute?
Keď už potrebuješ zastaviť v úzkom mieste medzi dvoma autami, daj sa tesnejšie k tomu, ktoré je k tebe otočené spolujazdcovou stranou. A pri aute natočenom vodičovou stranou nechaj viac miesta. Vďaka tomu sa ti nestane, že vodič druhého auta ti dverami obúcha lak, keď sa bude snažiť nasadnúť.
2. Nechávanie vytočených kolies na zaparkovanom aute
Keď zaparkuješ auto, vyrovnaj kolesá. Výnimkou je jedine parkovanie v strmšom kopci. Vtedy je lepšie nechať kolesá vytočené, aby v prípade zlyhania ručnej brzdy auto nezačalo zrýchľovať dolu kopcom, ale narazilo do obrubníka alebo inej prekážky vedľa parkovacieho miesta. Na rovine však kolesá po zaparkovaní vždy narovnaj.
Dôvodov je hneď niekoľko. Keď sú na aute dlhodobo vytočené kolesá, môžu sa rýchlejšie opotrebovať manžety na homokinetických kĺboch. Tieto kĺby sa následne ľahšie poškodia, keďže sa na ne dostanú nečistoty. Takže ťa bude čakať ich výmena. No je tu ešte jedno vážnejšie riziko. Ak si iný vodič nevšimne, že na tvojom aute je vytočené koleso a narazí do neho, dokáže napáchať veľké škody na náprave.
Zapamätaj si: Ak necháš na aute vytočené kolesá, zabudneš na to, naštartuješ a pohneš sa, môžeš naraziť a tiež spôsobiť zbytočné škody. Aj z tohto hľadiska je lepšie nechávať kolesá po zaparkovaní rovno.
Vchádzanie do úzkych miest predkom
Patríš aj ty medzi ľudí, ktorí neznášajú cúvanie a snažíš sa do každého miesta ísť predkom auta? V niektorých prípadoch sa ti to môže vypomstiť. Špeciálne pri parkovaní do úzkych parkovacích miest medzi dve autá. Keď do takéhoto miesta vchádzaš prednou časťou, musíš ísť veľmi tesne pri druhom vozidle. Ak nemáš perfektný odhad, môžeš hravo oškrieť predok svojho auta.
Pri parkovaní do úzkych miest je preto lepšie cúvať. Medzi dve autá alebo iné prekážky budeš vchádzať pod lepším uhlom, takže sa nemusíš niekoľkokrát vytáčať. Nehovoriac o tom, že v spätných zrkadlách celkom presne vidíš koniec auta. Si tak vystavený menšiemu riziku poškodenia svojho a cudzieho vozidla.
Nesprávne nastavené spätné zrkadlá
Ak máš na svojom aute spätné zrkadlá nastavené v nesprávnom uhle, môže sa ti ľahko stať, že si nevšimneš prekážku a narazíš do nej bočnou stranou auta. Či už pri cúvaní, pozdĺžnom alebo priečnom parkovaní. Pred jazdou si preto vždy uprav uhol spätných zrkadiel tak, aby si v nich dobre videl bok auta a zároveň priestor vedľa neho.
Spätné zrkadlá však nemusíš mať stále v jednej polohe. Napríklad, pri pozdĺžnom parkovaní k obrubníkom je dobré zrkadlo naklopiť nižšie, aby si videl oblasť zadného kolesa. Vyhneš sa tak poškriabaniu diskov, ktorých oprava ťa môže vyjsť poriadne draho. Respektíve, nestane sa ti, že oškrieš bok auta o nižší múrik, kvetináč alebo inú prekážku, ktorú by si si pri klasicky nastavených zrkadlách možno nevšimol.
Zdieľať na
Zdieľaní