#Pri týchto animovaných filmoch si zaspomínaš na svoje detstvo s úsmevom na tvári. Možno sa ti v mysli vynorí scénka, keď si ako malý sedel o siedmej večer na gauči a mamka ti urobila horúce sladké kakao a pustila ti na DVD či CD jednu z týchto nádherných rozprávok. Tak čo, ktorú z nich si rád pozrieš aj v dospelosti?
Legenda o Mulan (1998)
Áno, existuje mnoho nových remakov tejto kultovej rozprávky, avšak žiadna z nich ťa nechytí za srdce tak ako originál. Legenda o Mulan je trochu iná ako ostatné disneyovky. Možno aj preto, že Mulan podľa jednej legendy skutočne žila.
Prvá zmienka o Mulan sa objavila medzi rokmi 386 až 557 nášho letopočtu. Traduje sa, že príbeh sa ústnym podaním po prvýkrát dostal do ľudovej piesne Balada o Mulan. Tá rozpráva o dievčati, ktoré chránilo svojho už dosť starého otca. Najnovší remake pochádza z roku 2020, avšak najnovšia snímka od režiséra Niki Caro si nevyslúžil vysoké hodnotenia.
Príšerky sro (2001)
Kto by si nepamätal na dávny Monstropolis, kde žijú rôzne vtipné strašidlá. Sulley a jeho najlepší jednooký kamarát Mike Wazowski majú za úlohu strašiť deti počas noci, avšak s príchodom malého dievčatka menom Boo sa všetko zmení.
Peter Pan (1953)
Rozprávka Peter Pan vznikla ešte v 60. rokoch minulého storočia a ide o klasický fantasy film, ktorý videl hádam každý jeden z nás. Zaujímavosťou je, že ide o posledný animovaný film z dielne Disney predtým, ako si štúdio založilo svoju vlastnú distribučnú spoločnosť.
Mnoho ľudí nevie, že pôvodne jeho tvorcovia plánovali Petra Pana obliecť do hnedých šiat, nakoniec sa však rozhodli pre zelenú farbu. Peter Pan dokonca skutočne žil. Spisovateľ James Matthew Barrie, pôvodný autor rozprávky, sa totiž inšpiroval svojím adoptívnym synom Petrom Llewellynom Daviesom.
Hľadá sa Nemo (2003)
Túto rozprávku poznajú aj dnešné deti. Rozpráva príbeh o príliš ochranárskom klaunovi očkatom menom Marlin, ktorý spolu so zábudlivým tŕňovcom pestrým menom Dory pátra po svojom nezvestnom synovi Nemovi.
Po ceste sa Marlin učí riskovať a zmieruje sa s tým, že Nemo sa o seba postará sám. Zaujímavosťou je, že druh ryby, ktorý predstavuje postavička Dory, je momentálne ohrozeným druhom a ich lov ničí aj samotné okolité koraly. V roku 2016 vyšiel aj animovaný film Hľadá sa Dory, práve o tejto zábudlivej modrej rybke.
Rodinka úžasných (2004)
Všetky dievčatá chceli byť ako Viollet Parrová, ktorá dokázala zmiznúť a vytvárala silové polia. A všetci chlapci chceli mať bežecké schopnosti Dasha Parra, ktorý bol rýchlejší ako svetlo. Niektorí z nás možno túžili po nadľudskej sile Pána Úžasného alebo elastických pažiach Pani Elastíny. Rodinka Úžasných v tom čase zožala obrovský úspech. Išlo o prvý film od Pixaru, v ktorom účinkovali ľudské postavy, nie animované zvieratká.
Zaujímavosťou je, že na konci filmu oblečenie postáv ukazuje, ako veľmi sa zmenili. Pán Úžasný nosí superhrdinské oblečenie a obchodné oblečenie, čo ukazuje, ako sa dokáže vyrovnať so životom, Pani Elastína má na sebe oblečenie, ktoré poukazuje na návrat k superhrdinskému životu a Violetine tmavé oblečenie je teraz jasné, akoby odrážalo jej novo nájdenú sebadôveru a Dash má na sebe bežecké oblečenie, aby naznačil, že je teraz schopný byť sám sebou.
Princezná a žaba (2009)
V tejto animovanej klasike sa princezná Tiana má vydať za princa Naveena, ktorý vyhľadá jedného čarodejníka. Napriek tomu, že mu mal zmeniť život k lepšiemu, sa z mladíka stáva maličký žabiak. Prekliatie môže zmeniť iba bozk z pravej lásky.
Zaujímavosťou je, že v úvodnej piesni „Down in New Orleans“ si môžeš všimnúť kúzelný koberec od Aladina, ako ho niekto na balkóne práši. A keď si mama Odie počas svojej piesne „Dig a Little Deeper“ prezerá všetky svoje magické predmety, vytiahne disk s kreslením animátora, aký sa používa pri tvorbe filmu. Po obrazovke hádže množstvo predmetov, vrátane Aladinovej magickej lampy.
Lilo & Stitch (2002)
Príbeh o osamelom dievčati menom Lilo a jej psom mimozemšťanovi Stitch, ktorí sa vydali na dobrodružstvo na Havaji, ti určite utkvel v pamäti. Možno si o tom nevedel, ale Stitcha daboval jeho režisér, Chris Sanders, ktorý k rozprávke napísal aj scenár.
Po útoku z 11. septembra 2001 na obchodné centrum v New Yorku dokonca zmenili jednu scénu, v ktorej hlavné postavy letia na vesmírnej lodi, aby unikli zajatiu. Pôvodne scéna zobrazuje duo v lietadle Boeing, ktoré letí centrom mesta. Navyše sa tvorcovia rozprávky pri agentke CIA Cobre Bubbles inšpirovali jednou postavou vo filme Pulp Fiction.
Autá (2006)
Animovaný film Autá venovali Joeovi Ranftovi, spoluscenáristovi a spolurežisérovi filmu, ktorý zomrel pri autonehode 16. augusta 2005. Zaujímavosťou je, že vo filme Autá prvýkrát využili techniku známu ako „sledovanie lúčov“.
Tá správne vykresľuje spôsob, akým svetlo prechádza a naráža na povrchy. Jednoduchšie, umožňuje umelcom presne zobrazovať odrazy bez toho, aby ich museli jednotlivo prechádzať a „maľovať“. Výsledkom bolo, že vykreslenie každej snímky automobilov trvalo v priemere 17 hodín. Niektoré snímky tak vytvárali aj týždeň.
Ratatouille (2007)
Animovaný príbeh o potkanovi, ktorý sa túžil stať šéfkuchárom, má pre nás skutočne dobré posolstvo – sny si môže splniť skutočne ktokoľvek. Presne tak sa potkan Remy stane zo začiatku utajovaným kuchárom skrytým pod čiapkou neohrabaného a nešikovného Linguiniho. Aj keď na konci vypláva toto ich tajomstvo na povrch, Remy si splní svoj sen a začne variť.
Toy Story (1995)
Príbeh o hračkách, ktoré v noci ožívajú, sa dočkal dokonca ďalších štyroch pokračovaní. V roku 2025 by mala v kinách vyjsť posledná časť Toy Story 5, v ktorej hlavné postavy Woody, Buzz, Jessie a ostatní členovia gangu musia bojovať s úplne novou hrozbou pre herný čas. Stáva sa ňou technológia.
Tak čo, plánuješ si v roku 2026 pustiť piate pokračovanie kultovej rozprávky a zaspomínať si tak na staré zlaté časy?
Tarzan (1996)
Tarzan vyrastal od útleho detstva v divokej africkej džungli. Z osireného ľudského mláďaťa, ktoré pred rokmi nezištne adoptovala gorila Kala, vyrástol silný a spravodlivý kráľ džungle. Spoločne s výrečnou gorilou kamarátkou Terk a neurotickým slonom Tantorom sa Tarzan učí obratnosti a schopnosti prežiť v džungli.
Aj keď klasická rozprávka vyšla pred takmer 30 rokmi, budúci rok by mal do kín zavítať jej remake s Angelinou Jolie a Henrym Cavillom v hlavných úlohách. Tak čo, tešíš sa?
Hercules (1997)
Hercula, syna vládcu bohov Dia, chcel vládca podsvetia Hádes zabiť, pretože dieťa ho malo jedného dňa zničiť. Preto ho uniesli z kolísky na Olympe, nezabili ho, ale ukryli.
Hercula však našiel bezdetný pastier a vychoval ho ako vlastné dieťa. Po osemnástich rokoch získal neovládateľnú silu a nešikovnosť postrachom širokého okolia. Keď sa jedného dňa všetkými opovrhovaný mladík náhodou dozvie, že je synom samotného Dia, rozhodne sa vyhľadať svojho otca.
Pocahontas (1995)
Opäť rozprávka inšpirovaná príbehom skutočnej Pocahontas, ktorá, na rozdiel od animovaného filmu, nemala až taký šťastný koniec. Skutočná dcéra indiánskeho náčelníka sa totiž dožila iba 21 rokov. Podľa legendy v roku 1607 zachránila pred smrťou anglického kolonistu kapitána Johna Smitha, ktorého zajali muži z jej kmeňa. Osadníci ju uniesli a od jej kmeňa žiadali výkupné.
Kým bola Pocahontas v zajatí, naučila sa hovoriť po anglicky, konvertovala na kresťanstvo a zoznámila sa s Johnom Rolfom. Čoskoro sa do neho bláznivo zamilovala a Rolfe jej lásku opätoval. V roku 1614 sa napokon zosobášili, vďaka čomu nastal medzi domorodcami a osadníkmi mier na nasledujúcich osem rokov. Narodil sa im syn Thomas, avšak Pocahontas v 21 rokoch ochorela a zomrela.
Leví kráľ (1994)
Vedel si, že príbeh levíčaťa menom Simba, ktoré sa začína boriť s prijatím zodpovednosti dospelého veku a svojej osudom určenej úlohy kráľa džungle, je inšpirovaný biblickým príbehom Jozefa a Mojžiša a Shakespearovými hrami Hamlet a Macbeth? Film sa stal veľmi úspešným a populárnym. Zaujímavosťou je, že do štúdia priviezli skupinu zvierat, ako surikaty, paviány či levy, aby animátori mohli skúmať svoje postavy v pokoji a nakresliť ich.
Navyše bola celá úvodná scéna taká epická, že sa tvorcovia rozhodli použiť ju ako regulárny trailer. Išlo vôbec o prvý prípad, keď Disney ako trailer použil celú úvodnú scénu. Animovaný film drží rekord v diváckej návštevnosti v kinách počas éry samostatnej Slovenskej republiky. Pozrelo si ho 640 483 divákov. Aj táto rozprávka sa dočkala svojho remaku, tento rok (2024) sa v kinách objavil film Mufasa: Leví kráľ.
Aladin (1992)
Aladin, bežný chlapec z ulice, sa spojí s bystrou a sebavedomou princeznou Jazmínou, aby stáli proti zlému černokňažníkovi Jafarovi a prekazili jeho plány na ovládnutie kráľovstva. Počas ich misie sa Aladin naučí veriť v sám seba s pomocou smiešneho Džina, ktorý vie meniť podoby a ktorého tri želania môžu všetko.
Zaujímavosťou je, že meno Džafarovho papagája, Jago, je odkazom na postavu zloducha z klasickej Shakespearovej hry Othello. Džinov hlas nahral Robin Williams, ktorý pri dabovaní toľko improvizoval, až vznikol zvukový materiál dlhý takmer 16 hodín. Presne toto bolo dôvodom, prečo scenár k filmu vyradili z nominácie na Oscara v kategórii „Najlepší adaptovaný scenár“.
Kráska a zviera (1991)
Opäť existuje mnoho adaptácii známej rozprávky Kráska a zviera, príbeh však vznikol už v roku 1740, keď Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve napísala príbeh lásky o svojom mužovi Petrovi Gonsalvovi, ktorý trpel vlkolačím syndrómom, dnes známym ako hypertrichóza.
Telo mal nadmerne pokryté hustým tmavým ochlpením, vrátane celej tváre. Originálna rozprávka však vznikla v roku 1991 a rozpráva príbeh mladého princa, ktorý doplatil na svoju pýchu. Zachrániť od kliatby ho mala jedine pravá láska.
Malá morská víla (1989)
Táto rozprávka na rozdiel od predlohy Hansa Christiana Andersena skončila šťastne, pretože v origináli sa šestnásťročná Ariel premenila na morskú penu. Tá totiž zachránila princa Erika, keď jeho loď stroskotala v búrke.
Pretože vládca podmorskej ríše nemá pre náklonnosť svojej dcéry k ľuďom pochopenie, musí sa Ariel obrátiť so žiadosťou o pomoc na zlú čarodejnicu. Tá jej na tri dni pričaruje nohy pod podmienkou, že jej víla daruje svoj krásny hlas. Navyše, ak sa princ do dievčaťa nezamiluje do troch dní, stane sa z nej opäť morská panna s plutvou a jej duša naveky prepadne zlej čarodejnici.
Zvonár u Matky Božej (1996)
Rozprávka je inšpirovaný prastarou parížskou legendou a slávnym románom Victora Huga. Dojemný príbeh zvonára Quasimoda, ktorý trpí znetvorenou tvárou a na chrbte má hrb, sme možno ešte ako deti nevedeli až tak oceniť.
Až teraz v dospelosti chápeme osud úbohého zvonára, ktorý sa zamiluje do krásnej Esmeraldy. Táto rozprávka nám ukazuje charakter ľudí, ktorí sa pozerajú iba na vzhľad človeka. Dnes už ide o dlhodobé klišé, ktoré sme mali možnosť vidieť v mnohých filmoch či rozprávkach. Mnohí z nás si ju však radi z nostalgie pozrú a budú sa na ňu dívať už úplne iným pohľadom.
Shrek (2001)
Ďalšia skvelá rozprávka o tom, že krása je len uhol pohľadu. Zelený obor Shrek sa snaží ochrániť svoj domov pred inváziou rozprávkových bytostí, a tak sa vydá za lordom Farquaadom, ktorý ich vyhostil z kráľovstva. Shrek dostane prísľub, ak pre lorda vyslobodí z pazúrov draka krásnu princeznú Fionu. V tej chvíli však ani jeden z nich netuší, že je začarovaná.
V origináli dabuje Shrekovho otravného kamaráta Oslíka Eddie Murhpy, ktorý vraj snímku považuje za jeden zo svojich najlepších filmov. Lorda Farquaada mal pôvodne dabovať Alan Rickman, ten však prijal rolu profesora Severusa Snapea v Harrym Potterovi.
Ľadové kráľovstvo (2013)
Istého času to bol hit ako hrom. Všetky dievčatká chceli byť Elza alebo Anna – sestry, ktoré museli k sebe hľadať cestu cez strastiplné dobrodružstvo plné nástrah. Vedel si, že predlohou bola rozprávka od Hansa Christiana Andresena? V príbehu sa objavuje mnoho ďalších sympatických postáv, ako zábavný snehuliak Olaf, verný sob Sven či odvážny horal Kristoff.
Zdieľať na
Zdieľaní