Beh dozadu alebo cvičenie s kozami: Toto je 18 najbizarnejších trendov fitnes

mladá žena robí stojku

Niektoré fitnes trendy sú pekne bláznivé (Zdroj: GettyImages)

#V širokej fitness sfére sa za posledné roky vytvorilo veľa typov cvičenia, nad ktorými možno budeš krútiť hlavou. Ak už nemáš nápady, ako trénovať, alebo si človek, ktorí neustále potrebuje skúšať nové veci, tak tieto nové trendy rozhodne musíš vyskúšať.

Cvičenie s detskými kočíkmi

Tento trend sa stáva čoraz populárnejší medzi mladými rodičmi, ktorí si chcú udržať svoju kondíciu a zároveň stráviť čas so svojimi deťmi. Cvičenie s detským kočíkom spočíva v tom že bežne tlačíš svoje dieťa vpred a popri tom robíš drepy. Takéto cviky ti môžu pomôcť zosilniť nohy.

Cviky s kočíkmi pochádzajú z New Yorku, kde tomu prepadli najmä mamičky s bábätkami, ktoré sa schádzajú v Central Parku. Na Slovensku môžeš maximálne vidieť vytrvalých rodičov s kočíkmi, špeciálne prispôsobenými na behanie.

Nahá joga

Tento trend má svoje korene v nudistickej kultúre a posledné roky prenikol aj do fitnes komunity. Cvičiaci sa podrobujú duševnej výzve, v ktorej svoje obnažené telo prepájajú s vnútorným ja.

Nahá joga tiež umožňuje lepšie spojenie s prírodou. Mnoho účastníkov uprednostňuje cvičenie vonku v prírode, kde sa cítia bližšie k zemi a môžu cítiť jej energiu. No rozhodne si daj pozor, aby ťa pri praktikovaní nahej jogy neuvidela polícia, pretože môžeš odísť s peknou pokutou.

Kardio behanie dozadu

Ak ťa nebaví klasický beh, tak môžeš skúsiť zábavnejšiu alternatívu v podobe behu, pri ktorom pôjdeš opačným smerom. Na počudovanie táto forma behu behu posilňuje ritné a stehenné svaly. Samozrejme, môžeš počítať aj so zlepšenou koordináciou a orientáciou v otvorenejších priestoroch.

Prekvapujúce tiež je, že tento druh cvikov si vyslúžil aj samostatné šampionáty, ktoré sa uskutočňovali pravidelne každé dva roky od roku 2006. Cez pandémiu sa však nesúťažilo a po nej sa šampionáty znova neobnovili. Ak sa teda vidíš ako majster sveta v behu pospiatky, tak ťa bohužiaľ musíme sklamať – príležitosť ukázať sa zatiaľ nemáš.

Psia joga

Psia joga, známa aj ako doga, je inovatívna forma cvičenia, ktorá kombinuje prvky tradičnej jogy so zapojením domácich miláčikov, najmä psov. Podobne ako pri tradičnej joge, aj pri tomto cvičení sa kladie dôraz na uvoľnenie stresu, zlepšenie nálady a pokojnú myseľ.

Žena robiaci psiu yógu
Cvičenie so psom je veľmi obľúbené (Zdroj: freepik.com/freepik)

S vylepšením tvojej sily či postavy veľmi nepočítaj, no ak chceš doplniť bežné prechádzky so svojím maznáčikom niečím neobvyklým, táto alternatíva sa ti môže páčiť. Tento trend má zatiaľ najviac priaznivcov vo Veľkej Británii.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Drienovská spaľovňa je už 20 rokov opustená: Takýto objav sme však rozhodne nečakali!

Skáč ako kengura

Kangoo jumping je moderná forma cvičenia, ktorá využíva špeciálne navrhnuté topánky s pružnými podrážkami a pružinami. Tieto topánky umožňujú vytvárať dynamické pohyby, ktoré pripomínajú skoky kengury.

Jednou z hlavných výhod takéhoto tréningu je šetrnosť voči kĺbom. Pružné podrážky a pružiny v topánkach absorbujú väčšinu nárazov a tlakov počas skákania, čo znižuje riziko poranení a zároveň chráni kĺby pred preťažením. Taktiež je tento fitness trend výbornou kardio formou, ak plánuješ schudnúť.

Cyklistické karaoke

Netradičná forma karaoke v kombinácií s bicyklovaním sa dostala aj na Slovensko, takže je možné, že si tiež o nej počul. Funguje to tak, že popri cvičení na statickom bicykli si spolu s ostatnými účastníkmi spievate piesne.

Ak si chceš okoreniť chudnutie, tak môžeš túto formu kardia pridať do svojho cvičebného programu. Bonusom bude, že možno spoznáš nových ľudí.

Rytmická bokwa

Bokwa kombinuje prvky afrických tancov a bojových umení. Tie sa vykonávajú na podlahe, ktorá je popísaná písmenami a číslami. Každé písmeno alebo číslo zodpovedá konkrétnemu kroku alebo pohybu, ktorý cvičiaci vykonávajú v rytme hudby.

Počas tréningu bokwy robíš rôzne pohyby, ako sú údery, kopance, výkopy a poskakovania, ktoré vytvárajú rôzne choreografie. Tieto pohyby sú navrhnuté tak, aby zapájali rôzne svalové skupiny v tele a zároveň zlepšovali kondíciu, koordináciu a vytrvalosť.

Punk rope

Ak si milovníkom rockového alebo punk štýlu, toto cvičenie ťa dostane. Zahŕňa prvky punk rockovej hudby, skákacieho lana a kardio cvikov – základom je skákanie veľkou rýchlosťou cez švihadlo. V prípade, že si ešte nikdy neskákal cez lano, zrejme sa zapotíš. Toto cvičenie totiž patrí k náročnejším. Minimálne si tak môžeš vytvoriť dobrú kondičku na festivalové leto.

Parkour

Tento šport sa často pletie s parkúrom, sú to však odlišné disciplíny. Parkour pochádza z Ameriky a jeho predstaviteľom sa stal David Belle. Táto forma cvičenia kombinuje akrobaciu, takže obsahuje saltá a premety, ale aj prvky horolezectva.

Muž preskakujúci prekážku
Skákanie cez prekážky je náročné (Zdroj: freepik.com/pikisuperstar)

Cieľom parkouru je dostať sa čo najrýchlejšie a najefektívnejšie z bodu A do bodu B, a to cez rôzne prirodzené prekážky v mestskom či inom prostredí. V Česku a na Slovensku je veľa ľudí na sociálnych sieťach, ktorí tvoria videá parkourového skákania. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že parkour je veľmi náročný a vyžaduje si aj dobrú fyzickú prípravu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Bude ti stačiť jediný pohľad? Uhádni, aký hrad či zámok je na obrázku

Kozia joga

K zvieratkám sa ešte vraciame. Takzvaná goat yoga vznikla na farme v americkom Oregone. Hlavnou charakteristikou je, vcelku logicky, prítomnosť kôz počas cvičenia. Kopytníky sú voľne rozmiestnené v priestore a majú voľný prístup k účastníkom cvičenia.

Počas cvičenia sa kozy môžu voľne pohybovať okolo ľudí, ktorí majú príležitosť ich pohladkať, kŕmiť a dokonca s nimi interagovať počas jogy. Podobne ako pri psej joge, ani tu si nevybuduješ veľa svalovej hmoty, ale skôr si pri tom môžeš oddýchnuť a upratať si myšlienky v hlave.

Behanie naboso

V tomto prípade je základom beh bez obuvi alebo v špeciálnych topánkach, ktoré poskytujú iba minimálnu podporu a ochranu chodidlám. Jednou z hlavných výhod behu na boso je posilnenie svalov nôh a chodidiel. Pri behu bez topánok sa svaly a šľachy nôh musia prispôsobiť rôznym povrchom a nerovnostiam terénu, čím sa zlepšuje stabilita.

No napriek tomu maj na pamäti, že behanie bez topánok môže byť nebezpečné, ak zvažuješ pohybovať sa v exteriéri. V tom prípade ti hrozí, že stúpiš na sklo alebo iný ostrý predmet. 

Dynamický boosaball

Bossaball je dynamický šport podobný volejbalu, ktorý kombinuje prvky futbalu, gymnastiky a akrobatického umenia. Namiesto piesku sa hrá na nafukovacom ihrisku s pružnou sieťou uprostred. Táto sieť je umiestnená vo výške približne 2,5 metra nad zemou a slúži ako hracia plocha pre dve družstvá. 

Hlavným cieľom hry je dopraviť loptu cez sieť na stranu súpera a získať body tým, že dopadne na súperovej strane ihriska, rovnako ako pri volejbale. Tento netradičný šport vynašli v roku 2004 v Španielsku a odvtedy získal popularitu vo viac ako 50 krajinách po celom svete.

Náročný castell

Castell je tradícia katalánskeho ľudového umenia a športu, ktorý spočíva vo vytváraní ľudských veží. Tieto veže sú zostavené z ľudí, ktorí sa navzájom podopierajú a vytvárajú pyramídu s cieľom dotknúť sa čo najvyššieho bodu.

Táto hra si vyžaduje spoluprácu a koordináciu medzi všetkými účastníkmi. Tí, ktorí tvoria základňu veže, sú známi ako „pinya“, zatiaľ čo tí, ktorí stoja na vrchole, sú nazývaní „anxaneta“. Náročnosť je pri tomto športe veľmi vysoká a vyžaduje si dlhú fyzickú prípravu.

Unicycling

Jazda na jednokolesovom bicykle, nazývanom unicykel, vyžaduje nielen fyzickú zdatnosť, ale aj vysokú úroveň rovnováhy a koordinácie. Jazdec musí ovládať jedno koleso, udržiavať stabilitu a určovať smer jazdy pomocou pohybu tela a rúk.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 najlepších lookov z Met Gala za posledné desaťročie: Zažiarila Zendaya aj Rihanna – hlasuj za víťazku!
Unicykel na ceste
Unicyklovanie vyžaduje rovnováhu (Zdroj: pexels.com/Julz)

Existuje niekoľko rôznych foriem unicyclingu, napríklad freestyle unicycling zahŕňa prevedenie rôznych akrobatických a umeleckých trikov do rytmu hudby, zatiaľ čo trial unicycling testuje schopnosť jazdca prekonávať prekážky. 

Twerkercise

Na rozdieľ od klasického twerku tento typ športu zahŕňa aj kardio. V praxi to môže vyzerať tak, že twerkuješ dlhšiu dobu, pričom spaľuješ veľké množstvo kalórií a cvičíš svoj zadok. V zahraničí sa s twerkom zviditeľnila Miley Cyrus.

Twerk je tu s nami od 90. rokov minulého storočia a prvý kto prišiel s týmto názvom, bol DJ Jubilee. Myslíš, že by sa twerkercise mohol uchytiť aj na Slovensku?

Zuu inšpirované zvieratami

Zuu je cvičebný program založený na pohybových vzoroch a technikách zvierat, takže kombinuje dynamické a funkčné cvičenia s cieľom zlepšiť silu, vytrvalosť, pružnosť a celkovú kondíciu. Tento tréningový štýl bol vytvorený v Austrálii a rýchlo získal popularitu po celom svete svojou účinnosťou a zábavným prístupom k cvičeniu.

Pohyby sú zväčša inšpirované chôdzou, behom, skokmi, plazením a ďalšími pohybmi, ktoré sú typické pre rôzne druhy zvierat. Tie sa kombinujú do rôznych sekvencií, ktoré sa vykonávajú vo forme kruhových tréningov alebo tabát, čiže intenzívnych niekoľko minútových intervalových tréningov.

Prancercise

Prancercise sa stal fenoménom internetu vďaka svojmu netradičnému, ba až komickému prístupu k cvičeniu. Tento tréningový štýl bol vytvorený americkou spisovateľkou Joannou Rohrback v roku 1989 a opäť získal popularitu v roku 2013, keď sa jej inštruktážne video stalo virálnym hitom.

Hlavným prvkom prancercise je pohyb podobný kroku koňov. Cvičiaci napodobňujú krok, ktorý pripomína rýchlu chôdzu. Pohyb sa vykonáva so zdvihnutými pažami a ohnutými kolenami, pričom dôraz sa kladie na plynulosť pohybu.

Šport vo virtuálnej realite

S príchodom virtuálnej reality sa naskytla aj možnosť nasadiť si špeciálne okuliare a zvoliť si ľubovoľný šport. Ak nie si fanúšik slnka a máš rád futbal, tak si môžeš nasadiť VR headset a strieľať góly z tvojej obývačky.

Takýto druh športu je veľmi prospešný ako kardio tréning, no keď si zvolíš nejaký extrémnejší šport, ako je box, tak si vieš zlepšiť silu v švihu. Z vlastnej skúsenosti môžeme odporučiť aspoň raz na vlastnej koži zažiť cvičenie vo virtuálnej realite.

Ktorý z týchto cvikov ti prišiel ten najuletenejší? Vyskúšal si už niektorý z nich aj ty? Budeme radi, ak sa podelíš o svoje názory a skúsenosti.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame