Trúfol by si si na to aj ty? Len 17-ročný pilot sa stal najmladším človekom, ktorý sám obletel svet v malom lietadle

lietadlo

17-ročný Mack Rutherford obletel svet za päť mesiacov (Zdroj:commons.wikimedia.org/Romuschko)

#Mack Rutherford v stredu pristál v bulharskom hlavnom meste Sofia. Ukončil tak svoje päťmesačné dobrodružstvo a zároveň sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Okrem toho, že sa stal najmladším človekom, ktorý sám preletel okolo sveta, sa zároveň stal aj najmladším človekom, ktorý to dokázal v ultraľahkom lietadle.

Rekordy majú v rodine

Mack má lietanie v krvi. Pochádza z leteckej rodiny a pilotskú licenciu získal v roku 2020, keď mal len 15 rokov. Vtedy dosiahol aj svoj prvý rekord – stal sa najmladším pilotom na svete. Okrem lásky k lietaniu majú Rutherfordovci zrejme spoločné aj rekordérske ambície. Od januára až doteraz bola najmladšou osobou, ktorá obletela svet v ultraľahkom lietadle, Mackova staršia sestra Zara.

„Nasledujte svoje sny. Nezáleží na tom, koľko máte rokov – treba tvrdo pracovať a posúvať sa k plneniu svojich cieľov,“ povedal mladík tesne po pristátí.„Keď som mal pätnásť, získal som oprávnenie a bol som najmladším pilotom na svete. No a potom, keď moja sestra letela okolo sveta, som si povedal, že by som to vlastne mohol skúsiť tiež.“ dodal Mack pre CNN.

Zastavil sa aj na Slovensku

Tínedžer svoju cestu začal 23. marca v Bulharsku, kde sídli jeho sponzor, spoločnosť ICDSoft. Tá mu zapožičala aj lietadlo. Išlo o lietadlo Shark, ktoré patrí medzi najrýchlejšie ultraľahké lietadlá. Tento typ sa vyrába aj na Slovensku. Za zmienku tiež stojí, jednou zo zastávok mladého pilota bola aj Senica.

Krátko pred štartom mal Mack 16 rokov. Svoje sedemnáste narodeniny oslávil už počas letu. Ako informuje AP News, výprava mala podľa plánov trvať tri mesiace. Vzhľadom na neočakávané komplikácie sa ale táto doba takmer zdvojnásobila. Mladého pilota zdržali aj horúčavy, monzúnové dažde a piesočné búrky. Najviac zdržaní však vzniklo pri vybavovaní povolení a iných dokumentov.

Pre mnohých je inšpiráciou

Počas svojho letu prešiel Rutherford cez 52 krajín naprieč piatimi kontinentmi. Letel cez Afriku a Perzský záliv do Indie, Číny, Južnej Kórei a Japonska. Potom preletel ponad Tichý oceán. Po desiatich hodinách nepretržitého letu pristál na sopečnom ostrove neďaleko Beringovho zálivu. Odtiaľ mladíkova cesta smerovala na Aljašku. Preletel ponad západné pobrežie Spojených štátov amerických do Mexika a odtiaľ znova na sever. Križoval aj východné pobrežie Spojených štátov až sa dostal do Kanady a odtiaľ sa cez Atlantický oceán vrátil naspäť do Európy.

Na letisku v Sofii čakalo na Macka množstvo ľudí, medzi ktorými nechýbala jeho najbližšia rodina. Jeho otec Sam Rutherford novinárom povedal, že je nesmierne šťastný a hrdý na úspechy svojich detí. Podľa neho môže takáto udalosť inšpirovať ďalšie deti k tomu, aby si plnili svoje sny a ich rodičov, aby ich v tom podporovali.

„Keď letel, stále som sa snažila byť s ním v kontakte a pomáhať. Naši rodičia mu volali každý deň a ja som sa zapájala tiež. Radila som ohľadom trasy a letu, aby som mu bola nejako nápomocná,“ povedala Mackova sestra Zara. To, akým smerom sa bude Mackova kariéra uberať ďalej, je zatiaľ otázne. Mladík sa chce momentálne sústrediť na štúdium.

„Najbližšia vec, ktorú mám v pláne, je vrátiť sa do školy a dobehnúť, čo sa bude dať.“ povedal.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, edition.cnn.com, apnews.com
Odporúčame