#Ak sa ťa niekto opýta, aké miesta by mal v Európe navštíviť, predpokladáme, že tvoja myseľ zablúdi do oblastí, ktoré sú viac-menej všetkým známe. Hoci je Európa druhým najmenším kontinentom na svete, ukrýva v sebe aj množstvo menej známych, ale unikátnych destinácií, ktoré sa oplatí spoznať. Poď sa s nami pozrieť na tie najlepšie.
Vodopády Kravica
Kde ich nájdeš: Bosna a Hercegovina

Kravické vodopády sú jednou z najkrajších prírodných destinácií Bosny a Hercegoviny. Majú úctyhodnú výšku okolo 25 metrov a šírku až 120 metrov, čím vytvárajú rozľahlú kaskádu. Aj keď sú najpôsobivejšie na jar a v letných mesiacoch majú vody pomenej, nič nebráni tomu, aby si sa pod nimi do sýtosti vykúpal.
Priprav sa však na to, že v tomto období tu bude turistov viac. Ak pri výletoch nemáš rád davy ľudí, ideálne bude, ak sa sem vyberieš buď skoro ráno, alebo v neskorších popoludňajších hodinách.
Kláštory Meteora
Kde ich nájdeš: Tesália, Grécko

Pieskovcové stĺpy, na ktorých sa vynímajú kláštory vo výške 100 až 200 metrov, patria medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie v Grécku. Prvé kláštory boli vybudované už v 14. storočí, keď mnísi hľadali útočisko pred tureckými nájazdmi. Usadili sa na ťažko dostupných skalnatých útvaroch, aby sa dostali do izolácie a mali viac priestoru na duchovné rozjímanie.
Kým koncom 16. storočia ich tu bolo 24, dnes sa ich počet zredukoval na šesť. Ak sa ich rozhodneš navštíviť, uchvátia ťa typickou architektúrou – nádhernými mozaikami či freskami, ktoré vyobrazujú rôzne biblické príbehy a svätcov. Od roku 1988 sú kláštory zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Ružové jazero Torrevieja
Kde ho nájdeš: Alicante, Španielsko

Je možné, že tento jedinečný prírodný skvost si už niekedy zahliadol na sociálnych sieťach, keďže sa teší veľkej popularite. Okrem toho, že jazero má neprehliadnuteľnú ružovú farbu, jeho zloženie si dokáže poradiť s viacerými otravnými zdravotnými problémami. Preto ho často prirovnávajú ku kvalitným prírodným kúpeľom, v ktorých sa môžeš zbaviť rôznych ekzémov či podporiť zdravie svojho srdca.
Jeho ružový odtieň spôsobuje kombinácia vysokej koncentrácie soli s halobaktériami produkujúcimi červený pigment. Svoju úlohu však zohráva aj prítomnosť jednobunkovej riasy Dunaliella salina, ktorá produkuje karotenoidy, najmä beta-karotén, spôsobujúci oranžovo-červené zafarbenie.
Pri jeho návšteve nezabudni na to, že ide o chránenú prírodnú oblasť, dôležité ekologické územie, na ktorom platia určité pravidlá.
Jaskynné jazero Melissani
Kde ho nájdeš: Kefalónia, Grécko

Azúrovo modrá voda, zelené útesy či mytologická atmosféra. To všetko na teba čaká, ak sa rozhodneš navštíviť podzemné jazero Melissani, nachádzajúce sa vo vnútri obrovskej jaskyne, ktorá sa pýši dĺžkou až 3,5 kilometra. Samotná plavba člnom po jazere trvá len okolo 15 minút, keďže ide o plochu niekoľko sto metrov štvorcových.
Ak si fanúšikom gréckej mytológie, prídeš si tu na svoje. Legendy hovoria, že jaskyňa, objavená v roku 1951, bola zasvätená nymfám, ktoré sem lákali návštevníkov svojou krásou. A práve jedna z nich, Melissani, sa do tohto miesta zamilovala.
Keď v roku 1962 došlo k čiastočnému prepadnutiu stropu, vďaka prístupu slnečných lúčov, ktoré dopadajú na hladinu priezračného jazera, sa utvoril úchvatný vizuálny efekt striedania modrých a zelených odtieňov.
Národný park Corralejo
Kde ho nájdeš: Ostrov Fuerteventura, Kanárske ostrovy

Potrebuješ uniknúť z reality? Navštív Národný park Corralejo, ktorý ponúka dva kontrasty. Na jednej strane sa ocitneš uprostred ničoho, obklopený rozľahlými piesočnatými dunami a čiernymi sopečnými pohoriami. Na strane druhej ponúka aj riedko osídlené pláže s bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou.
Duny, vďaka ktorým je tento park známy, sa rozprestierajú na ploche okolo 8 kilometrov pozdĺž pobrežia. Tvorí ich prevažne organický piesok, ktorý vznikal postupným rozkladom mušlí a ďalších morských organizmov.
Roklina Padirac
Kde ju nájdeš: Occitánia, Francúzsko

Priamo v strede Francúzska, v údolí Dordogne, na okraji obrovského národného parku, sa nachádza krasová priepasť Padirac. Ak sa do nej zahladíš, objavíš jednu z najväčších priepastí v Európe, ktorá sa pýši hĺbkou 103 metrov a priemerom 35 metrov.
Ak do nej zostúpiš, čaká na teba podzemný komplex s riečkami, jaskyňami a jazierkami. Po podzemnej rieke, ktorá je jednou z hlavných atrakcií, sa môžeš dokonca plaviť na malej loďke. Počas plavby ťa ohromia veľkolepé vápencové skalné útvary, a ak budeš mať šťastie, možno sa ti podarí zahliadnuť niektoré endemické druhy organizmov, ktoré sa prispôsobili životu v tmavom a vlhkom prostredí.
Ostrov Dugi Otok
Kde ho nájdeš: Pobrežie Zadaru, Chorvátsko

Láka ťa dovolenka v Chorvátsku, ale si otrávený množstvom turistov? Ostrov Dugi Otok by mohol byť pre teba zaujímavou destináciou. „Dlhý ostrov“, ktorý má dĺžku približne 45 kilometrov, je súčasťou národného parku Kornati a môže sa pochváliť jednou z najkrajších pláží v Chorvátsku – piesočnatou plážou Sakarun. Tá pre biely piesok a tyrkysovú vodu dostala prezývku „Karibik“.
Klenotom ostrova je aj prírodný park Telašćica, kde na teba čaká záliv s krištáľovo čistou vodou a vysokými útesmi. Zároveň sa môžeš okúpať v slanom jazere Mir, ktorého voda je bohatá na minerály s liečivými vlastnosťami. Pokiaľ by si stále nemal dosť, táto oblasť ti ponúkne nekonečnú spleť viníc, ovocných sadov, olivových hájov, ale aj skalných útesov s dych berúcimi výhľadmi.
Termálne kúpele Saturnia
Kde ich nájdeš: Toskánsko, Taliansko

Liečivá voda, pokojná atmosféra a kúzelné vodopády s jazierkami. To všetko (a ešte omnoho viac) nájdeš v kúpeľnom mestečku Saturnia, ktoré sa nachádza približne dve hodiny cesty severne od Ríma. Prvé zmienky o týchto prameňoch pochádzajú z doby Etruskov a Rimanov, ktorí verili v liečivú silu vody a využívali ich na oddych.
Vykúpať sa v termálnych prameňoch, ktorých teplota vody dosahuje okolo 37,5 stupňa, môžeš úplne bezplatne, a to 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Síra, uhličitan vápenatý a bikarbonát sú minerály, ktoré ti pomôžu zlepšiť krvný obeh, stav pokožky, ale aj znížiť stres a únavu.
Vyskúšať môžeš populárne prírodné bazény – kaskádové vodopády a travertínové bazény, ale aj moderné wellness v okolitých kúpeľných rezortoch.
Skalný útvar Trolltunga
Kde ho nájdeš: Hordaland, Nórsko

Ak miluješ dobrodružstvo a adrenalín, návšteva skalného útvaru Trolltunga (v preklade Trolí jazyk) by mohla byť pre teba tým pravým. Musíš sa však vyzbrojiť dobrou fyzickou kondíciou, pretože turistická trasa má približne 27 kilometrov (tam aj naspäť) a nevyhneš sa ani prudkému stúpaniu.
Ak sa však na to dáš, odmenou ti bude nielen prechádzka úžasnou nórskou prírodou, ale aj impozantný výhľad zo skalného výbežku, nachádzajúceho sa nad jazerom Ringedalsvatnet vo výške asi 1100 metrov nad morom. Turisti túto scenériu často opisujú ako niečo, čo možno objaviť na stránkach fantasy kníh – slnečné lúče odrážajúce sa od hladiny jazera, machom obrastené útesy či zasnežené štíty.
Národný park Vatnajökull
Kde ho nájdeš: Juhovýchodný Island

Veľkolepý zázrak prírody. Aj tak je vnímaný Vatnajökull, ktorý je z hľadiska objemu najväčším ľadovcom v Európe a z hľadiska rozlohy mu patrí druhé miesto. V kombinácii s aktívnymi sopkami, geotermálnymi oblasťami či vodopádmi tvorí fascinujúcu oblasť, akú nenájdeš nikde inde vo svete.
Obľúbenou turistickou atrakciou sú aj ľadovcové jaskyne, ktoré sa tvoria v zimných mesiacoch. V dôsledku zmeny ročných období sa potom ľad topí a následne znova zamŕza, čo je príležitosť užiť si tunely a priepasti, ktoré hádžu odlesky pripomínajúce drahokamy.
Vodopád Bigar
Kde ho nájdeš: Rumunsko

Vodopád Bigar, nachádzajúci sa na juhozápade Rumunska v pohorí Anina, je jedným z najunikátnejších vodopádov na svete. Voda padá z výšky 5 metrov cez zelené machové porasty do lesnej rieky, čím vytvára pôsobivý efekt.
V blízkosti môžeš navštíviť aj jaskyňu a pokochať sa horskou scenériou. Navyše, vodopád má unikátnu polohu – nachádza sa na 45. rovnobežke na sever, čo je bod na polceste medzi severným pólom a rovníkom.
Diablov most
Kde ho nájdeš: Park Kromlau, Nemecko

Jeden z najznámejších nemeckých mostov nájdeš iba 6 kilometrov od hraníc s Poľskom ako súčasť rozsiahleho areálu v regióne Saska. Pôsobivý dizajn z kameňov vytvára v kombinácii s okolitým lesom úchvatnú scenériu. Most, ktorý je často považovaný za architektonický skvost, bol navrhnutý tak, aby pri odraze vo vode vytváral ucelený kruh. Práve táto optická ilúzia fascinuje návštevníkov z celého sveta.
Hoci toto miesto pôsobí skutočne idylicky, za jeho vznikom v roku 1860 stojí desivá legenda. Jeho pomenovanie nie je náhodné. Traduje sa, že most bol postavený za pomoci diabla, pretože niektorí spochybňujú, že by takáto nádhera mohla byť dielom obyčajného smrteľníka. Keďže sa architekti primárne zamerali na jeho estetickú stránku, most je tenký a ostrý, preto je vstup naň zakázaný.
Región Kappadokia
Kde ho nájdeš: Turecko

Fascinujúce miesto, ktoré spája prírodné krásy s bohatým kultúrnym dedičstvom. To je Kappadokia, historické územie vo východnej Anatólii, kde na teba čaká kopec dobrodružstva. Najvýraznejšiu súčasť tvoria tzv. rozprávkové komíny, kužeľovité skalné útvary, ktoré vznikli eróziou tufu (usadenej horniny vulkanického pôvodu).
Zažiť môžeš obľúbené lety teplovzdušnými balónmi, z ktorých máš zaručený unikátny výhľad na celý región. Okrem toho je táto skalnatá oblasť známa podzemnými mestami, ktoré pôvodne slúžili ako úkryty v prípade vojenských konfliktov, či jaskynnými obydliami, v ktorých sa neraz nachádzali aj kostoly a sklady.
Dedinka Giethoorn
Kde ju nájdeš: Provincia Overijssel, Holandsko

„Holandské Benátky“ či „Benátky severu“. Aj tieto ľudové názvy si vyslúžila dedinka Giethoorn, ktorá je postavená na malých ostrovčekoch spojených vodnými kanálmi a viac ako 180 drevenými mostmi.
Zabudni na autá a zaži pravú romantickú atmosféru. Tvojím primárnym dopravným prostriedkom sa stane loďka, prípadne môžeš využiť aj cyklistické a pešie trasy, vďaka ktorým budeš mať možnosť spoznať krásy jednotlivých ostrovčekov.
Krivý les
Kde ho nájdeš: Nowe Czarnowo, Poľsko

Na severozápade Poľska, neďaleko nemeckých hraníc, nájdeš jedinečný les s vyše 400 bizarne tvarovanými borovicami, ktoré boli vysadené okolo roku 1930. Každá z nich má ohnutý kmeň do tvaru písmena „J“ alebo „C“. Prečo to tak je, zostáva dodnes nevyriešenou záhadou.
Kým niektorí sa domnievajú, že tento jav spôsobili prívalové snehové búrky, iní veria, že stromy boli zámerne zdeformované ľudskou aktivitou. Medzi obľúbené teórie patrí aj použitie jedinečnej pestovateľskej techniky, pôsobenie choroby či genetickej mutácie.
Zdieľať na
Zdieľaní