#Chystáš sa na dovolenku či výlet s obmedzeným rozpočtom? Ak nemáš práve najplnšiu peňaženku, rozhodne sa na cestu do zahraničia vopred priprav, aby si nemal nečakané výdavky. Hashtag ti prináša tipy, ako čo najviac ušetríš.
Rozplánuj si všetky výdavky
Vždy si nastav konkrétny rozpočet, ktorý na výlete minieš. Rovnako tam zaraď aj určitú sumu peňazí na neočakávané výdavky. Vždy si na ceste zapisuj, na čo všetko si minul peniaze a skús sa zmestiť do svojho plánu výdavkov.
Odleť mimo sezóny
Mimo sezóny sú do danej krajiny najlacnejšie letenky, navyše je tam oveľa menej turistov, takže ti nikto nepôjde na nervy. Navyše, takto jednoducho funguje aj zahraničný trh – ak odídeš do vybranej destinácie mimo sezóny, všetko bude lacnejšie, od suvenírov až po ubytovanie.

Využívaj aplikácie na lacnejšie letenky
Skyscanner, Kyak, Pelikán, Secret Flying či Kiwi sú platformy, ktoré sa oplatí poznať. V Skyscanneri si dokonca môžeš vyhľadať letenku podľa maximálnej sumy, ktorú plánuješ minúť na výlete. Secret Flying ti zas môže pomôcť ušetriť až 80 % skutočných nákladov na letenku.
Nastav si upozornenia
Notifikácie nikdy nie sú na škodu. Na viacerých stránkach si môžeš nastaviť upozornenie na zmenu ceny konkrétnej letenky. Najspoľahlivejší je Google Flights či Skyscanner, kde si môžeš zvoliť možnosť, aby ti upozornenia chodili na email.
Na letisko príď skôr
Pred odletom si rezervuj dostatok času. Ak totiž meškáš, v panike si napríklad zavoláš predražený taxík namiesto cesty verejnou dopravou. Čas ti pomôže ušetriť kopec peňazí. Vyhneš sa zároveň skrytým poplatkom a vysokým cenám.
Využívaj letiskové salóniky
Letiskové salóniky sú jedným z najlepších spôsobov, ako sa môžeš počas dlhého čakania na let prestravovať. Slávne salóniky niekedy ponúkajú celé jedlá formou bufetu, takže sa tu zadarmo naješ. Okrem jedla môžu salóniky poskytovať aj Wi-Fi, ktorá je zvyčajne rýchlejšia ako na letisku.

Pri cestovnom poistení buď obozretný
Vyberaj si také poisťovne, ktoré majú dobré recenzie a vždy pozorne čítaj. To najlacnejšie poistenie ešte nemusí byť najvýhodnejšie. Mnohé z nich totiž obsahujú skryté poplatky, preto čítaj aj malé písmenká a dodatky. Najlepšie je pripoistiť sa v prípade úrazu, ale zváž aj krádež dokladov či batožiny či prípadnú spoluúčasť. Stať sa totiž môže čokoľvek a aj keď ti ukradnú celý kufor a ty budeš musieť kupovať pár kúskov oblečenia, získaš aspoň nejakú kompenzáciu.
Nemíňaj na nezmyselných poplatkoch
Ak ti je jedno, kde budeš v lietadle sedieť, tak si nevyberaj konkrétne miesto. To isté platí aj o občerstvení, prines si vlastné, rovnako je to s vodou. Áno, na letisku je všetko drahšie ako v normálnom obchode, ale stále je lepšie kupovať jedlo na letisku ako na palube lietadla. Takisto si všade ber iba príručnú batožinu. Za kufor v podpalubí platíš nekresťanské peniaze, navyše ti ho môžu ľahko stratiť. Do príručnej batožiny si zabaľ iba to najpotrebnejšie, čo skutočne využiješ.
Využívaj služby sprostredkujúce ubytovanie
Áno, bývanie v päťhviezdičkovom hoteli je skutočne veľkým komfortom. Ale aj príšerne drahé. Namiesto toho si ubytovanie hľadaj cez rôzne aplikácie, ako napríklad Booking či Airbnb, kde nájdeš rôzne byty na prenájom, neraz aj v centre mesta. Obľúbený je tiež CouchSurfing, vďaka ktorému sa vyspíš u niekoho na gauči, ale tiež TripAdvisor – aplikácia ponúka všetky možné druhy ubytovania, od hotelov až po tie najlacnejšie.
Nechoď do turistických častí
Je dosť pravdepodobné, že ak sa vyberieš do častí mesta, kde sa pohybuje veľa turistov, tak bude všetko s vysokou prirážkou a mimoriadne predražené. Preto sa skús zamerať na menej vyhľadávané lokality, kde všetko nakúpiš oveľa lacnejšie. A bonus navyše, určite sa lepšie zoznámiš s miestnymi, takže zakúsiš autentický pohľad na obyvateľov.
Nestravuj sa v reštauráciách
Nevieš si ani predstaviť, koľko peňazí ušetríš, ak si suroviny nakúpiš sám a jedlo si uvaríš. Áno, je skvelé, ak spoznávaš miestnu kuchyňu, to však neznamená, že sa máš v reštauráciách stravovať trikrát denne po celý čas. Skús si to rozdeliť – ráno si pripravíš raňajky na ubytovni, naobeduješ sa v meste, na desiatu si kúpiš niečo menšie a večer si opäť môžeš niečo uvariť.

Využívaj bezplatné vstupy či atrakcie
Predtým, ako sa vyberieš do konkrétnej krajiny, si vyhľadaj, či neponúkajú bezplatné vstupy do múzeí galérií či pamiatok a zisti si, akým spôsobom sa tam dostaneš a ako bezplatný vstup získaš. Okrem toho, ak si študentom, využívaj študentské zľavy.
Vyhľadávaj ďalšie zľavy
Pomôžu ti rôzne apky, s ktorými ušetríš, či už na jedle, ubytovaní alebo atrakciách. MenuPages ti napríklad poskytne informácie o rôznych zľavách v reštauráciách, takisto obsahuje jedálne lístky z veľkého množstva prevádzok. Dokážeš si tam porovnať aj ceny jednotlivých jedál.
Nekupuj zbytočné suveníry
Rozumieme, že pri ceste do zahraničia myslíš aj na svojich blízkych, preto im chceš priniesť rôzne suveníry. Kupuj ich však rozumne – nemusíš mať magnetiek pre celú rodinu, ale vyber iba tie najdôležitejšie osoby, ktoré pre teba najviac znamenajú. Takisto nekupuj žiadne suveníry pre seba, veď najlepšou pamiatkou sú zážitky či fotky.
Dávaj si pozor na turistickú daň
Vždy si pred odletom naštuduj, čo koľko približne stojí v danej krajine. Vyhneš sa tak predraženej turistickej dani. Pred cestou si napríklad pozri priemerné náklady na taxíky, aby si vedel, akú cenu môžeš očakávať bez nejakej turistickej prirážky. Takisto skús vždy s každým zjednávať. Rovnako si kupuj cestovné lístky na autobusy či vlaky vopred.

Zdieľať na
Zdieľaní