#Už máš dosť rozruchu v práci a hľadáš zaslúžený oddych, kde ťa nebudú rušiť hluční turisti či miestni obyvatelia? Možno ti tieto tipy prídu vhod. Prinášame ti zoznam 15 najtichších miest, kde si zaručene oddýchneš.
Národný park Yangmingshan, Taiwan
V roku 2020 ho vyhlásili za prvý mestský tichý park na svete. Nachádzajú sa tu horúce pramene, útesy, lúky, jazerá či hory. Ide o pokojné miesto – čo je ešte prekvapivejšie vzhľadom na to, že sa nachádza asi 1,6 km severne od mesta Tchaj-pej, kde žije viac ako sedem miliónov ľudí.
Najkrajší je najmä na jar, keď celý park rozkvitne. Môžeš sa tak kochať čerešňami posiatymi kvetmi, hortenziami či inou kvitnúcou flórou.
Niobrara, Nebraska
Národná scénická rieka Niobrara je dlhá viac ako 122 km a vedie zhruba paralelne so severnou hranicou Nebrasky cez údolia, prérie a lesy. Rieka je dostatočne ďaleko od obytných miest, vďaka čomu je táto oblasť úplne pokojná.
Ak si teda chceš napríklad vyčistiť hlavu, môžeš ju preplávať na kajaku či loďke a neskôr sa utiahnuť do blízkeho kempingu. Ak by si zatúžil po troche vzrušenia, odvez sa 15 minút z návštevníckeho centra do Národnej prírodnej rezervácie Fort Niobrara.
Rieka Zabalo, Ekvádor
Rieka v ekvádorskom regióne je tou najtichšou na svete. Nachádza sa tu tiež jeden z prvých svetových tichých parkov v divočine, kde žije domorodá komunita Cofán. Tá vedie ekoturistické výpravy v regióne od roku 1978. A výlet do tejto oblasti je o nasledovaní ich filozofie pobytu v prírode bez stopy a jednoduchého života v dedine s 206 obyvateľmi.
Môžeš napríklad týždeň spať v chatrčiach so slamenou strechou, loviť ryby, kĺzať sa po vode na dlhých kanoe a prechádzať sa dažďovým pralesom. Ak budeš mať šťastie, natrafíš na rôznych živočíchov, ako sú tapíry, vydry, korytnačky a dokonca aj riečne delfíny.
Národné parky v Štokholme, Švédsko
Najpokojnejším mestom na svete je Štokholm, ktorý je domovom piatich tichých mestských parkov. V prírodnej rezervácii Judarskogen ťa ohúri jazierko so žabami a mlokmi, prírodná rezervácia Hansta ťa zase dostane krásnymi lesnými kvetmi.
Prírodná rezervácia Älvsjöskogen ťa nadchne svojou biodiverzitou či vtáctvom. V rezervácii Sätraskogen sa zas môžeš okúpať na pláži. Ak chytíš druhý dych a zatúžiš po turistike v lese, rozhodne si pozri rezervgáciu Kyrkhamn Nature Reserve.
Národný park Glacier, USA
Národný park Glacier s prezývkou „Koruna kontinentu“ patrí medzi 15 najnavštevovanejších národných parkov v Spojených štátoch amerických. Stále tu však nájdeš trochu zaslúženého ticha, pretože v roku 2022 bol vymenovaný za prvý pokojný park v divočine na území USA.
Je plný jazier, potokov, hôr či ľadovcov, takže každý si tu príde na svoje. K parku sa v marci 2023 pripojil ďalší tichý park americkej divočiny pozdĺž kanadskej hranice, Boundary Waters Canoe Area Wilderness, len pár štátov na východ v Minnesote.
Cyklistický chodník Montañas Vacías, Španielsko
Prvá tichá cyklistická trasa sveta sa nachádza v Španielsku. Región tvorí asi 13 percent celkovej rozlohy Španielska, pričom jeho názov Montañas Vacías by sme mohli preložiť ako „prázdne hory“.
Ide o jednu z najmenej obývaných oblastí v Európe, s priemerom menej ako jeden obyvateľ na kilometer štvorcový. Chodník s dĺžkou 122 km je magnetom pre cyklistov, ktorí prichádzajú preskúmať zastávky, akou je napríklad stredoveká dedina Albarracín či kúpaliská pozdĺž rieky Tajo.
Cenote Taak Bi Ha, Mexiko
Podvodné jaskyne polostrova Yucatán pripomínajúce katedrálu a patria medzi posledné nedotknuté miesta na svete. Medzi svojimi takmer 7000 jaskyňami je Cenote Taak Bi Ha údajne jednou z najtichších jaskýň. Ak ju navštíviš, tak budeš počuť iba občasné zvuky kvapkajúcej vody. Dosť strašidelné, čo povieš?
Národný park Makgadikgadi Pans, Botswana
Jedna z najväčších soľných plání na svete má rozlohu 3 900 štvorcových kilometrov a leží uprostred suchej púšte na severovýchode Botswany. Je to všetko, čo zostalo zo zaniknutého jazera Makgadikgadi a znakom jediného života sú celoročné modrozelené riasy. Počas obdobia sucha sa v oblasti vyskytuje veľmi málo voľne žijúcich živočíchov, ale všetky sa sem sťahujú po období dažďov.
Landmannalaugar, Island
Hľadáš tichú cestu, po ktorej môžeš nerušene rátať kilometre? Rozhodne navštív Landmannalaugar na Islande, kde môžeš prejsť dlhú trasu bez toho, aby si tu niekoho uvidel. Okrem toho uvidíš aj množstvo neuveriteľne tichých vulkanických oblastí. Prírodný horúci prameň dodáva tomuto krásnemu údoliu väčšiu hodnotu a môžeš sa tu voľne kúpať po celý rok.
Kielder Mires, Anglicko
Vo Veľkej Británii ide o najväčšiu oblasť pokrytú močiarmi. Pred niekoľkými rokmi bola vyhlásená za najtichšie miesto Anglicka, pretože sa nachádza veľmi ďaleko od najbližšej cesty alebo letovej trasy. Kielder Mires leží v lese Kielder Forest, ktorý je najväčším vysadeným lesom v Anglicku so 150 miliónmi stromov. Odľahlá oblasť je známa svojou krásnou nočnou oblohou, veľkým umelým jazerom a observatóriom.
Kelso Dunes, Nebraska
Kelso Dunes je najväčším poľom pieskových ložísk v Mohavskej púšti. Región je chránený Národnou rezerváciou Mojave a nachádza sa v blízkosti mesta Baker v okrese San Bernardino v Kalifornii a návštevníckeho centra Preserve.
Mohavská púšť je známa svojimi výhľadmi a drsným životným prostredím, ktoré zodpovedá za nedostatok voľne žijúcich živočíchov, lietadiel alebo áut. Spaľujúce letné horúčavy odrádzajú zabehnutých návštevníkov a nechávajú neohrozených cestovateľov vychutnať si zvuk ticha. Farba dún je vytvorená z mnohých zlatých častíc ružového kremeňa.
Olympijský národný park, USA
Nachádza sa v oblasti dažďového pralesa Hoh v americkom štáte Washington. Tento kúsok divočiny ponúka rozmanitú prírodnú zvukovú scenériu. Súčasťou parku je údajne najväčší neporušený ihličnatý les v USA a má jedno z najviac nedotknutých a ekologicky rozmanitých prostredí v krajine.
Rozkladá sa na ploche viac ako 900-tisíc akrov a celkovo sa tu nachádza viac ako 4 800 kilometrov riek a potokov, 60 ľadovcov a jedna národná prírodná pamiatka.
Microsoft Building 87, USA
Areál spoločnosti Microsoft vo Washingtone označili za miesto, „kde umiera zvuk“. Toto výskumné laboratórium Microsoftu v meste Redmond vo Washingtone bolo až do novembra 2021 oficiálne najtichším miestom na Zemi, aspoň toľko tvrdí Guinessova kniha rekordov.
Tichý priestor, ktorý vytvorila technologická spoločnosť na optimálne testovanie zvuku a zariadení, ukrýva miestnosť izolovanú od vonkajších zvukov a navrhnutú tak, aby absorbovala všetky odrazy zvuku a elektromagnetické vlny vo vnútri, takže je úplne bez ozveny.
Haleakalā, Havaj
Uprostred sopky, konkrétne v kráteri Haleakalā na havajskom ostrove Maui, je jedno z najtichších miest na zemi. Hladiny zvuku vo vnútri obrovskej priehlbiny sú také nízke, že návštevníci vraj môžu počuť tlkot vlastného srdca. Hladina hluku je nižšia ako 10 decibelov. Na tomto mieste totiž nepočuť ani vietor, ani žiadnu šuchotajúcu vegetáciu alebo hlučnú divokú zver.
Orfield Laboratories, USA
Aj toto laboratórium sa v americkom Minneapolise sa v novembri 2021 zapísalo do Guinessovej knihy rekordov. V experimentálnej bezodrazovej komore Orfield Laboratories je úroveň „hluku“ nepredstaviteľných -9,4 decibelu.
Už po niekoľkých sekundách totiž začuješ tlkot vlastného srdca, hlasné škvŕkanie v žalúdku či krv prúdiacu žilami. Nepretržite ti tu zvoní v ušiach a obrovské ticho postupne podkopáva priestorové povedomie, čo spôsobuje stratu rovnováhy, preto by si musel v miestnosti sedieť.
Zdieľať na
Zdieľaní