#Vieš si predstaviť, že by si žil ako Robinson Crusoe na opustenom ostrove bez civilizácie? Aj keď na našej planéte zostalo len veľmi málo miest, ktoré nie sú obývané, stále nejaké existujú. Pre introvertov sú ako stvorené, extroverti by sa tu asi báli, časom by sa možno aj zbláznili.
Bouvetov ostrov
Nachádza sa v Južnom Atlantickom oceáne. Jeden z najizolovanejších ostrovov sveta leží asi 2 400 km juhozápadne od Mysu dobrej nádeje v južnej Afrike a asi 1 600 km severne od pevniny Antarktídy. Je sopečného pôvodu, je skalnatý a takmer celý pokrytý ľadom, pobrežie obklopujú ľadové útesy.
V roku 1739 ho objavil francúzsky moreplavec Jean-Baptiste-Charles Bouvet de Lozier, po ktorom je pomenovaný. Znovu ho objavila nemecká expedícia v roku 1898 a nórske expedície do Antarktídy v 20. rokoch 20. storočia si ho nárokovali pre Nórsko ako potenciálnu veľrybársku stanicu. Nórska vlajka bola nad ostrovom prvýkrát vztýčená v decembri 1927, k Nórsku ho pripojili kráľovským dekrétom 27. februára 1930. Ostrov bol v roku 1971 vyhlásený nórskou vládou za prírodnú rezerváciu.
Hadí ostrov
Ako aj jeho názov napovedá, obývajú ho iba spomínané plazy, ktoré možno niektorým z nás pripadajú nechutné. Nachádzajú sa tu tisícky hadov, zaberajú až 43 hektárov z rozlohy ostrova. To znamená, že na každý štvorcový meter ostrova pripadá jeden had.
Možno ťa neprekvapí, že ho môžu navštíviť iba vedci a armáda. Keď sa YouTuber Lord Miles v roku 2023 vyhol brazílskym úradom, aby tam pristál, nosil nepriestrelnú vestu, aby sa ochránil pred uhryznutím. Hady požierajú dva druhy sťahovavých spevavých vtákov – eléniu čílsku, ktorá sa sem sťahuje na jar, a drozda žltonohého, ktorý sa objavuje zas na jeseň.
Clippertonov ostrov
Ide o malý koralový atol, ktorý má rozlohu len šesť kilometrov štvorcových a nachádza sa v Tichom oceáne. Je vzdialený tisíce kilometrov od akejkoľvek pevniny a začiatkom 20. storočia sa používal na ťažbu guána, čo sú nahromadené exkrementy morských vtákov za dlhšie časové obdobie.
Okolo roku 1910 tu postavili maják a na ostrove žilo okolo 100 ľudí vrátane rodín a detí. Každé dva mesiace sem prichádzala loď, aby doplnila zásoby jedla a iných potrieb. Až v roku 1914 lode prestali prichádzať kvôli mexickej občianskej vojne. Na ľudí na ostrove sa zabudlo, boli nútení prežiť, aj keď tu nie je žiadna poľnohospodárska pôda či lesy. V roku 1917 tu zostali poslední preživší, tri ženy a osem detí. Ťažko podvyživených ich zachránila americká loď.
Vulkanický ostrov
Na severe Filipín sa nachádza jazero s názvom Taal. V tomto jazere je ostrov pomenovaný Taal Vulcano. V strede tohto ostrova je ďalšie jazero, ktoré je technicky zatopeným kráterom sopky a vo vnútri tohto jazera je ďalší ostrov, Vulkanický strov (Vulcan Island). Je to ako známa ruská bábika matrioška v ostrovnej verzii.
Sokotra
Na tomto ostrove to vyzerá ako na inej planéte. Dokonca niektorí ľudia verí, že ostrov je v skutočnosti rajskou záhradou. Bol veľmi dlho izolovaný a stal sa domovom pre niektoré rastliny, ktoré nikde inde na Zemi nenájdeš. Rastie tu napríklad strom Dračia krv, ktorý vyzerá ako dokonale vyrobený prírodný dáždnik.
Ostrov Diavik
Celý ostrov je v podstate len jedna veľká diamantová baňa. Diavik, nachádzajúci sa v severnej Kanade, otvorili pred pätnástimi rokmi a odvtedy vyprodukoval viac ako 100 miliónov karátov diamantov, čo je asi 20 ton.
Ostrov Gouqui
Ostrov Gouqui je dokonalým príkladom toho, že príroda vždy vyhrá, ak ju necháme na pokoji. Táto rybárska dedina bola opustená po tom, čo sa rybári presťahovali na pevninu a odvtedy prevzala vládu matka príroda, takže ostrov je plný stromov, machov a iných rastlín.
Súostrovie Miska zlata
Súostrovie Mu Ko Ko Ang Thong tvorí až 40 ostrovov. Našiel by si ho v Thajskom zálive a je veľmi krásne. Jeho názov môžeme z thajčiny preložiť ako „misku zlata“. Väčšinu týchto ostrovov tvoria útesy pokryté dažďovými pralesmi. Vieš sa sem dostať z thajského ostrova Koh Samui.
Ostrov Enderby
Na ostrove Enderby v Tichom oceáne, jednom z ostrovov v súostroví Auckland, ktoré patrí Novému Zélandu, objavili stopy osídlenia z 13. až 14. storočia. Keďže tu nežije žiadna civilizácia, tak sa na ostrove zabývali tučniaky žltooké, ktoré sa oň delia s divokými králikmi či morskými levmi. Ostrov teraz príležitostne navštevujú vedci, aby tu študovali miestnu flóru a faunu.
Atol Aldabra
Tento ostrov v Indickom oceáne patrí do súostrovia Seychely. Má skalnaté pobrežie, vďaka čomu je takmer nemožné sa k nemu priblížiť. Kvôli nedostatku ľudského vplyvu je miestna vegetácia bujná a bohatá a je domovom vzácnych druhov zvierat, ako je lietajúca líška, čierny papagáj a modrý holub.
Na ostrove žije viac ako 130 druhov tropických motýľov a pohľad na tento hmyz je úžasný. Ale predovšetkým je ostrov známy svojimi obrovskými korytnačkami, ktoré sú považované za najväčšie na svete. Niektoré z nich majú viac ako 100 rokov. Vedci navštívia ostrov iba občasne kvôli štúdiu. Atol Aldabra je považovaný za prírodnú rezerváciu medzinárodného významu.
Ballova Pyramída
Ide o pozostatok sopky, ktorá vznikla pred siedmimi miliónmi rokov. Austrálsky ostrov vyzerá ako skala, ktorá trčí priamo z vody. Skalnatý útvar dosahuje výšku až 562 metrov. Horolezci prvýkrát navštívili tento ostrov s expedíciou v roku 1965, objavili tu hmyz dryococelus australis alebo stromové homáre, pričom v tom čase predpokladali, že tento druh už vyhynul. Vďaka vedcom sa zvýšila populácia stromových homárov, v súčasnosti ide o jeden z najvzácnejších druhov hmyzu na Zemi.
Ostrov Devon
Kanadský Devon je najväčší neobývaný ostrov na Zemi, zostáva opustený, bez akejkoľvek vegetácie. Na ostrove vedci modelujú podmienky života na Marse, pretože má neúrodný terén, mrazivé teploty, je izolovaný a odľahlý, takže výskumníkom ponúka jedinečné možnosti expedície.
Kokosový ostrov
Nachádza sa 600 kilometrov od pobrežia Kostariky. Nájdeš ho na zozname svetového dedičstva UNESCO a je národným parkom. Jediných obyvateľov ostrova tvorí správa parku. S jej povolením je možné ostrov navštíviť, ale iba jeho pobrežie. Obľubujú ho najmä potápači, pretože dno pri ostrove tvoria vulkanické horniny hojne pokryté riasami. Samotný ostrov je takmer celý pokrytý tropickou džungľou.
Ostrov Okunoshima
Tento nezvyčajný ostrov v Japonskom mori je doslova preplnený králikmi. Nevadí im kontakt s ľuďmi, ktorí ostrov z času na čas navštívia. Do roku 1945 na území ostrova fungovala tajná vojenská základňa a továreň na výrobu chemických zbraní. Po skončení vojny závod zatvorili, všetky dokumenty spálili a ľudí odviezli. Ale králiky zostali a úspešne sa tu rozmnožujú aj naďalej.
Ostrov Monuriki
Niektoré ostrovy v súostroví Mamanuca sú neobývané kvôli nedostatku vodných zdrojov. Najznámejší z nich je ostrov Monuriki, ktorý patrí Fidži. Na tomto malom ostrove, širokom len 600 metrov a dlhom jeden kilometer, sa natáčal film Stroskotanec v hlavnej roli s Tomom Hanksom.
Zdieľať na