Poznáš 15 najnebezpečnejších živočíchov sveta? Niektoré ťa zabijú do niekoľkých sekúnd

had jedovatý

Had ťa môže pripraviť o život do pár hodín (Zdroj: GettyImages)

#Možno ťa prekvapí, keď zistíš, že jedny z najnebezpečnejších zvierat sveta sú také malé, až ich ledva uvidíš. Nemusia byť ani obrovské a fyzicky silné a spôsobia ti také zdravotné problémy, ktorých sa len tak ľahko nezbavíš. Títo zabijaci majú ročne na konte najviac ľudských životov.

Nik ich nemá rád

Povedal by si, že najsmrteľnejším zvieraťom na svete je maličký komár? Prenáša totiž maláriu, ktorá podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zabije v priemere 780-tisíc ľudí ročne. Tento lietajúci hmyz sajúci krv sa bežne vyskytuje v horúcom a vlhkom prostredí v blízkosti vodného zdroja, čo mu umožňuje množiť sa.

Na celom svete máme viac ako 3 500 druhov komárov. Avšak, len malý počet z nich (Anopheles, Aedea a Culex) prenáša smrteľné choroby, ako sú malária, žltá zimnica, horúčka dengue a vírus Zika.

Malária je parazitická infekcia prenášaná iba samičkami komárov a je rozšírená najmä v Afrike. Väčšinu obetí tvoria deti vo veku päť alebo menej rokov. Komáre môžu spôsobiť aj smrť iných suchozemských cicavcov, vrátane hospodárskych zvierat. Záznamy ukazujú, že komáre existovali v rovnakom čase ako dinosaury.

Komár na ľudskej pokožke
Komár Anopheles stephensi (Zdroj: Wikimedia Commons/Jim Gathany)

Človek človeku vlkom

Možno ti to príde zvláštne, ale jedným z najnebezpečnejších suchozemských cicavcov sveta sme my, ľudia. Správa WHO z roku 2019 zaznamenala 475-tisíc úmrtí v dôsledku vraždy na celom svete v členských štátoch.

Stredná Amerika a Karibik zaznamenali najvyššiu mieru vrážd, pričom viac ako polovicu úmrtí spôsobila strelná zbraň. Zranenia súvisiace s násilím, ktoré môžu zahŕňať dopravné kolízie a samovraždy, zabíjajú podľa WHO 1,25 milióna ročne.

Napriek relatívnej krehkosti ľudí v porovnaní s inými predátormi je to naša schopnosť používať zbrane, čo nás robí takými nebezpečnými. Podľa štúdie z roku 2023 sme stále predátormi, aj keď sme sa v priebehu storočí vyvíjali s pokrokmi v technológii. Ľudské správanie má tiež deštruktívny vplyv na planétu, najmä z hľadiska zmeny klímy.

Čierna mamba

Najsmrteľnejším hadom v Afrike je mamba čierna, neuveriteľne rýchly, smrtiaci, jedovatý druh hada, ktorý sa nachádza v krajinách subsaharskej Afriky. Jedným z dôvodov, prečo je uhryznutie mambou čiernou také smrteľné, je množstvo jedu, ktoré dokáže vylúčiť, a rýchlosť, akou jedovatý toxín začne pôsobiť.

Po uhryznutí ti paralyzuje telo, spôsobí ťažkosti s dýchaním a zlyhanie orgánov vrátane zástavy srdca. Bez protijedu je uhryznutie takmer vždy smrteľné. Ak ho nepodáš, smrť môže nastať kdekoľvek od troch do 16 hodín, hoci niektorí ľudia môžu zažiť vážne dýchacie ťažkosti za menej ako 30 minút.

Čierna mamba s otvorenou papuľou
Čierna mamba je smrtiaci jedovatý had (Zdroj: Wikimedia/Nick Evans00)

Zmija piesočná

Jedovatá zmija piesočná je obzvlášť agresívny a nebezpečný druh hada patriaci do čeľade zmije, ktorá spolu s kobrou indickou, vretenicou Russellovou a hadom Bungarom modrastým spôsobujú okolo 58-tisíc úmrtí ročne, hlavne v Indii.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Si majster spoločenských hier? Tak zisti, čo vieš o Človeče či Monopoloch

Zmiju piesočnú nájdeš najmä v krajinách strednej Ázie a Blízkeho východu a môže spôsobiť smrteľné uhryznutie. Jed ovplyvňuje schopnosť tela vytvárať krvné zrazeniny, čo môže viesť k zlyhaniu obličiek aj iných orgánov, pokiaľ sa okamžite nelieči jedným z deviatich možných protijedov.

Zmija v piesku
Zmija piesočná spôsobuje smrteľné uhryznutie (Zdroj: Wikimedia/Dawson)

Najlepší priateľ človeka?

Je to zarážajúce, ale je to pravda, pretože ľudí pomerne často zabíjajú besné psy. Navyše, uhryznutie takýmto chlpáčom je podľa WHO hlavnou príčinou besnoty na svete, spôsobuje 99 percent prípadov u ľudí na celom svete.

Väčšina týchto prípadov pochádza najmä z ázijských a afrických krajín, kde sa vyskytuje obrovské množstvo túlavých psov, ktorí sú nositeľmi tohto ochorenia, a majú obmedzený prístup k liečbe besnoty. Vírus ochorenia napáda centrálny nervový systém a spôsobuje smrť v priemere do jedného až troch mesiacov. Na druhej strane, ak zdravý pes zaútočí na človeka, smrť je výsledkom v menej ako jednom percente prípadov.

Štekajúci pes s hrozivými zubami
Smrť človeka spôsobuje často aj besný pes (Zdroj: Wikimedia/U.S. Air Force Photo by Josh Plueger)

Od tejto muchy preč

Tento malý, krv sajúci hmyz je veľký asi ako mucha domáca, ale jeho uhryznutie je oveľa smrteľnejšie. Niektoré z 34 druhov a poddruhov muchy tse-tse nesú parazitárne ochorenie známe ako africká trypanozomiáza. Táto „spavá choroba“ spôsobuje opuch mozgu, bolesti hlavy, vracanie a nespavosť.

V subsaharskej Afrike na túto chorobu ročne zomiera okolo 50-tisíc ľudí. Lekárske zásahy na kontrolu choroby podľa WHO v posledných rokoch znížili počet prípadov, hoci ich množstvo počas pandémie COVID-19 vzrástlo. Vedci v roku 2017 zistili, že mucha tse-tse ostrými zubami a hryzadlami preniká až do kože, kde saje krv.

Mucha v ľudskej veľkosti
Jej uhryznutie je oveľa smrteľnejšie (Zdroj: Wikimedia/Acarologiste)

Tichá choroba

Chrobák zvaný „Assassin bug“ alebo aj „Kissing bug“ spôsobuje ročne okolo 12-tisíc úmrtí. Šíri Chagasovu chorobu tak, že svoje výkaly kladie na ľudskú kožu. Našiel by si ho najmä v Latinskej Amerike, ale v dôsledku častejších zaoceánskych ciest sa dostal aj do USA a Európy.

Chorobou, ktorú rozširuje, trpia milióny ľudí. Dokonca aj takí, ktorí sa ňou nakazili už pred desiatimi rokmi. Ochorenie nemusí mať príznaky, preto ľudia o ňom netušia a neriešia žiadnu liečbu. Avšak, neliečená Chagasova choroba sa môže po čase rozvinúť a smrteľne poškodiť srdce, nervovú sústavu a tráviaci systém.

Chrobák na kvete
Kissin bug spôsobuje ročne okolo 12-tisíc úmrtí (Zdroj: Wikimedia/Charles J. Sharp)

Sladkovodné slimáky

Sladkovodné slimáky prenášajú zákerné ochorenie s názvom schistozómia, ktorá vzniká infekciou parazitických červov žijúcich v určitých odrodách sladkovodných slimákov. Parazity, nazývané cercariae, infikujú vodu okolo slimákov a kontakt s infikovanou vodou môže viesť k schistozómii, známej aj pod názvom bilharzia.

Prenáša sa pri kontakte s kožou a v počiatočnom štádiu nemusí mať infikovaný človek žiadne príznaky, ochorenie sa však môže vyvíjať mesiace. Keď sa parazitované vajíčka dostanú do ľudského tela, vyliahnu sa z nich červy, ktoré si nájdu miesto v krvných cievach, kde samice ďalej kladú vajíčka a rozmnožujú sa.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zomrela najstaršia žena sveta: Koľko mala rokov a čomu vďačila za svoju dlhovekosť?

Schistozómia sa šíri, keď sa vajíčka dostanú do močového mechúra alebo do čriev a vylučujú sa z tela infikovaného človeka. Do niekoľkých dní po infekcii ťa môže svrbieť koža, po mesiacoch máš horúčku, krvavý moč či zimnicu. Časom spôsobí vážne poškodenie pečene, močového mechúra, pľúc a čriev. Ak sa nelieči, schistozómia môže spôsobiť záchvaty alebo zápaly v mieche. Pokiaľ sa parazitné vajíčka dostanú až do mozgu alebo miechy, hrozí paralýza. Deťom môže v horších prípadoch hroziť smrť.

Slimák vo vode
Sladkovodný slimák prenáša schistozómiu (Zdroj: Wikimedia)

Jedovatý škorpión

Uštipnutie akéhokoľvek druhu škorpióna bude veľmi bolieť. Najnebezpečnejším je však indický červený škorpión, ktorý má silný neurotoxínový jed. Najskôr spôsobí opuch, bolesť tela a bez lekárskeho ošetrenia nastáva do 72 hodín smrť.

Máme však aj sčasti pozitívnu, sčasti negatívnu správu. Indický červený škorpión, ktorý sa vyskytuje v Indii, na Srí Lanke a v Nepále, sa väčšinou snaží vyhýbať stretnutiam s ľuďmi, ale ak sa cíti ohrozený, uštipne. Väčšinu obetí tvoria deti z vidieckych komunít. Existuje dvetisíc druhov škorpiónov, pričom len 25 z nich má dosť jedu na to, aby usmrtili človeka. Najviac úmrtí má na svedomí brazílsky žltý škorpión.

Škorpión na zemi
Uštipnutie akýmkoľvek škorpiónom neuveriteľne bolí (Zdroj: Wikimedia/Shantanu Kuveskar)

Obávaný parazit

Ďalším parazitom, ktorý šíri choroby a môže spôsobiť smrť ľudského hostiteľa, je hlísta detská, Ascaris lumbricoides. Askarióza, ktorá sa vyskytuje v rozvojových krajinách, je jednou z najbežnejších parazitických infekcií na celom svete, pričom štúdia z roku 2014 uvádza 60-tisíc úmrtí ročne na túto chorobu.

Hlísty z rodu Ascaris sa prenášajú na hostiteľa po náhodnom požití ich vajíčok v potravinách alebo vo vode kontaminovanej ľudskými výkalmi. Po prenose sa parazit presunie do tenkého čreva a pred rozmnožovaním parazituje na našom tele a môže spôsobiť smrteľnú chorobu známu ako askarióza.

Dospelý jedinec má okolo 10 cm a najčastejšie sa vyskytuje v tenkom čreve, kde odoberá človeku živiny. To sa prejavuje poruchou trávenia a podvýživou, ktoré u detí môžu spôsobiť oneskorený rast. Škrkavka produkuje toxíny, odpadové látky, ktorými si vytvára ideálne prostredie pre rast a vývoj. Tieto látky spôsobujú alergické reakcie, horúčku a môžu vyvolať aj epilepsiu.

Lepší než predátory

Hroch je najsmrteľnejším suchozemským cicavcom na svete, ktorý v Afrike zabije v priemere 500 ľudí ročne – dokonca viac ako levy a iné vrcholové predátory. Napriek svojej nemotornej veľkosti – samce hrocha môžu vážiť viac ako dve tony – je hroch obyčajný agresívne a teritoriálne voľne žijúce zviera, ktoré dokáže bežať až 32 kilometrov za hodinu po súši a až 13 kilometrov vo vode.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 najlepších destinácií roku 2025: Objav aj turisticky menej známe miesta

Hrochy majú tiež ostré zuby a sú známe tým, že prevracajú člny v poľnohospodárskych a rybárskych mokradiach. BBC informovala o útoku hrocha v roku 2023, ktorý prevrátil loď v Malawi a zabil jedno dieťa. V Etiópii tlak na prírodné zdroje spôsobil nárast konfliktov medzi hrochmi a ľuďmi. Strata biotopu a rastúca ľudská populácia predstavujú pre hrochy čoraz väčšiu hrozbu.

Hroch s otvorenou papuľou
Hroch je najsmrteľnejším suchozemským cicavcom na svete (Zdroj: Wikimedia/Bernard DUPONT)

Kráľ zvierat

Lev je podobne ako aj ostatné cicavce voči ľuďom agresívny, keď má pocit ohrozenia. Najmä pri ochrane mláďat útočí a zabíja. Rev leva je charakteristický zvuk, ktorý môže dosiahnuť až 114 decibelov. Populácie levov v Afrike sú dnes vystavené zvýšenému riziku skôr zo strany človeka, pretože ich lovia pytliaci.

V rokoch 1950 až 2019 zaútočili levy na 282 ľudí, pričom až od roku 1990 levy zabili v Tanzánii 563 ľudí. V severnej Tanzánii bolo od januára 2022 šesť ľudí zranených a dvaja ľudia zabití pri útokoch levov, pričom až päť levov zabila miestna komunita.

Lev v safari
Lev zabíja, keď sa cíti byť ohrozený (Zdroj: Wikimedia/Giles Laurent)

Tromfne aj žraloka

Krokodíly vo všeobecnosti nevyhľadávajú ľudí ako korisť a väčšinou útočia na obranu svojho územia. So svojimi silnými čeľusťami a zubami ostrými ako žiletka sú však útoky krokodílov na ľudí často smrteľné, pričom ročne zabijú okolo tisíc osôb po celom svete. 

Krokodíl morský je najväčší žijúci plaz na svete a pre človeka najnebezpečnejší. Vedci zistili, že má najzúrivejšue uhryznutie zo všetkých žijúcich zvierat, dokonca je jeho uhryznutie dvakrát viac nebezpečnejšie ako uhryznutie veľkého bieleho žraloka. Preto ak by si raz natrafil na krokodíla, len ťažko prežiješ. Väčšinu ľudí napadol počas toho, ako sa brodili či plávali v plytkých kalných vodách v Austrálii a Indonézii.

Krokodíl v ZOO
Krokodíl sa dokáže poriadne zahryznúť (Zdroj: Wikimedia/City of Albuquerque)

Hrozivé čeľuste

Modrý žralok je jedným z najnebezpečnejších žralokov sveta. Vyskytuje sa v teplých, plytkých vodách Indického i Atlantického oceánu, väčšinou veľmi blízko pri pobreží. Na rozdiel od veľkého bieleho žraloka mu sladká voda nijako nevadí a, naopak, mnohokrát rád pláva dlhé kilometre až do vnútrozemia. Našli ho dokonca 3000 kilometrov od ústia Mississippi.

Práve táto jeho vlastnosť je hlavným dôvodom, prečo stojí za mnohými útokmi na človeka. Napriek tomu, že ľudské mäso vyložene nevyhľadáva, v kalných vodách plavca často zamení za inú, bežnejšiu korisť – iného žraloka, tuleňa, veľkú rybu či korytnačku. To ale neznamená, že na ľudí vždy útočí len omylom. Žraloky belavé totiž bývajú často úplne bezdôvodne agresívne a vykazujú silné teritoriálne správanie.

žralok modrý vo vode
Žralok modrý je jedným z najnebezpečnejších žralokov sveta (Zdroj: Wikimedia/Bernard DUPONT)

Obor zabijak

Samotná veľkosť a sila tohto veľkého suchozemského cicavca môže spôsobiť, že slon africký aj slon ázijský sú pre nás veľmi nebezpečné. Aj keď ide na pohľad o celkom mierumilovné zviera, na vidieku hlásili prípady, keď slony vpadli do dedín a boli agresívne voči ľuďom, keď sa cítili v ohrození. V Indii každý rok zomrie na útoky slonov okolo 400 ľudí.

V správe z roku 2019 sa zistilo, že konflikt medzi slonmi a ľuďmi je často spôsobený tým, že ľudia rozširujú svoje teritórium a oberajú zvieratá o zdroje potravy, čo ohrozuje aj populácie slonov. Podľa správy juhoafrických národných parkov, hoci sú slony väčšinou mierumilovné zvieratá, pri ohrození alebo na ochranu svojich mláďat sa rútia na nebezpečného predátora vysokou rýchlosťou, takže pred nimi neujdeš.

Slon
Aj roztomilý obor dokáže byť agresívny (Zdroj: Wikimedia/Timothy A. Gonsalves)

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, livescience.com, lekar.sk, ultimatekilimanjaro.com, haaretz.com
Odporúčame