10 Otázok pre Matěja Houšku: Snáď najznámejší rybár má len 15 rokov, miluje ho celý internet

Matěj Houška

Matěj Houška toho na svoj vek stihol veľa (Zdroj: Archív M. H.)

#Napísal knihu, natočil videá so známymi osobnosťami, organizuje zaujímavé prednášky o prírode a predovšetkým sa venuje tomu, čo ho od malička uchvátilo – rybárčeniu. V 15 rokoch stíha toľko, čo niektorí jeho rovesníci nestihnú ani za dekádu. Matěj Houška sa rozhodne nenudí a každý jeden deň je pre neho dobrodružstvom. 

Rodák z českej Plzne je predovšetkým športový rybár a zálesák, ktorý každú voľnú chvíľu trávi v prírode. Svoje poznatky a príhody sa snaží odovzdávať aj na sociálnych sieťach, kde má naozaj početný fanklub podporovateľov. Zaujímavosti zo svojho života nám odhalil v našej rubrike #10otázok!

Tvoje edukatívne videá na sociálnych sieťach majú množstvo videní. Ako si začal tvoriť?
Natáčam už skoro štyri roky, no všetko to vlastne začalo úplnou náhodou. Hneď, ako som v ôsmich rokoch zložil rybárske skúšky, začal som chodiť na pstruhy s mamkou a začalo ma to strašne baviť. A aby sa tam so mnou mamka nenudila, tak si zaobstarala malý fotoaparát.

@team2010_official

V každém revíru je ukryté tajemství 😍! Celý díl seriálu Zapomenuté revíry najdete na našem YouTube kanále „Team 2010“ 😊. #rybareni #team2010 #fishing #rybolov #matejhouska #story #tajemstvi #fish #trailer #secret #forgottenplaces #pool #relax #reel #experience #rybar #zapomenutereviry #fisherman #lake #river #divocina #water #wilderness #countryside #nature #forest #czechboy #bushcraft #czech #czechrepublic

♬ původní zvuk – Team 2010

Myslel som si, že budem chytať ryby a ona si medzitým bude pre zábavu fotiť prírodu. Potom nám jedného dňa napadlo, prečo to moje chytanie na potoku nenatočiť. Takže sme točili, ja som si to ako vždy skvele užíval, brat nám to nakoniec ešte celé zostrihal a moje prvé video bolo na svete.

Na moje prekvapenie sa to ľuďom veľmi páčilo, a tak sme natočili ešte lov červeníc (ryba červenica ostrobruchá, pozn. redaktora), pretože práve chytaním týchto malých rybiek som v troch rokoch začínal s rybárčením. Následne prišiel veľký zlom – natočil som svoj prvý diel seriálu Zabudnuté revíry, čo malo veľký úspech.

@team2010_official

Ukázka z filmu: Zapomenuté revíry 9. díl – Rybí život v tůních 🐟. Celý film si můžete pustit na našem YouTube kanále „Team 2010“ – odkaz v biu 😊👍. #rybareni #team2010 #fishing #rybolov #foryou #fishlife #ilovefishing #fish #trailer #matejhouska #forgottenplaces #pool #relax #reel #brook #rybar #lovkapra #fisherman #lake #river #boat #water #wilderness #countryside #nature #forest #zapomenutereviry #bushcraft #czech #czechrepublic

♬ původní zvuk – Team 2010

Mne bolo jasné, že chcem v natáčaní pokračovať a neustále sa v ňom zlepšovať. Viac ako tri roky som teda natáčal iba na náš YouTube kanál a so sociálnymi sieťami (Instagram, TikTok, Facebook), ktorým sa momentálne venujem prednostne, som začal ešte len minulý rok na jeseň.

Príroda je nevyčerpateľnou studnicou pre námety. Kde okrem toho zbieraš inšpiráciu na tvorbu? Máš skôr spontánne nápady, alebo radšej premýšľaš o tom, čo by sa ľuďom mohlo páčiť?
V podstate natáčam iba to, čo zažívam už od detstva. Takže v podstate nič vymýšľať nemusím, pretože čerpám zo svojich dobrodružstiev v prírode alebo na rybách. Musím ale myslieť aj na to, čo by sa ľuďom mohlo páčiť a čo pre nich bude zaujímavé.

Našťastie, v prírode sa dá robiť toľko vecí, takže o nápady nemám núdzu. Mám samozrejme veľké šťastie, že u nás v rodine sa rybárči a chodí do prírody od nepamäti, takže môžem čerpať inšpirácie napríklad od deda, ktorý mi často rozpráva, čo robil s kamarátmi v prírode, keď bol rovnako starý ako ja.

Sleduje ťa stále viac followerov. Čakal by si, že sa staneš takto známym, alebo to skrátka prišlo postupne a spontánne?
Ako som už naznačil hneď v úvode, začínal som s natáčaním skoro v detstve, takže to všetko prichádza postupne a ja som za to veľmi vďačný. Aby som pravdu povedal, keď som s natáčaním začínal, nikdy nebolo mojím cieľom stať sa slávnym. Ten dôvod bol oveľa jednoduchší.

Matěj sa venuje rybárčeniu a aktivitám v prírode odmalička (Zdroj: Archív M. H.)

Ja jednoducho robím len to, čo ma baví. A robí mi veľkú radosť, keď sa o svoje dobrodružstvo môžem deliť aj s ostatnými. Mám veľkú radosť, že ma dnes sledujú ľudia najrôznejších záujmov a hlavne naprieč všetkými generáciami.

Tvoj obsah na sociálnych sieťach je veľmi špecifický. Čo považuješ za dôležité pri tvorbe videí? Ako si podľa teba tvorca dokáže v dnešnej dobe udržať publikum?
Ja naozaj udržanie publika vôbec neriešim a snažím sa len najlepšie robiť to, čo ma napĺňa. To, čo naopak riešim, je vymyslieť formu, ako môj koníček odovzdať ľuďom, aby ich to bavilo. Keby mi práve išlo o to, ako získať čo najviac followerov, tak by moja tvorba vyzerala úplne inak, ale to by ma vôbec nebavilo.

Nepôsobíš len na sieťach, ale píšeš aj články, prednášaš, máš na konte dokonca aj knihu a veľa iného. Ako si sa k tomu dostal v takomto mladom veku? Dokážeš to všetko stíhať?
Všetko to prichádzalo postupne. Najskôr natáčanie, potom články, kniha a nakoniec aj prednášky. Času mám naozaj veľmi málo, ešte do toho chodím na gymnázium a okrem pobytu v prírode si väčšinou veľmi neodpočiniem (smiech).

Takto sa mi to však páči. Asi by ma úplne nebavilo iba natáčať alebo výlučne písať články. V živote mám rád rôznorodosť a práve preto sa snažím, aby bola moja tvorba pestrá. Aj z toho dôvodu neustále rozbieham nové zaujímavé projekty a veľmi sa na ne teším.

Súčasťou jeho aktivít je aj prednášanie o rôznych témach týkajúcich sa rybárstva a prírody (Zdroj: Archív M. H.)

Máš nejaké svoje videá (prípadne inú tvorbu), na ktoré si pyšný? Prečo by mali ľudia v dnešnej dobe na sieťach sledovať práve takýto druh obsahu?
Vždy som sníval o tom, že budem mať na sieťach svoju skupinu fanúšikov, a to sa mi podarilo. Navyše som neskutočne pyšný na to, že mám svojich fanúšikov aj u vás na Slovensku – sú naozaj skvelí a veľmi ma podporujú. Ale tých snov mám nejako veľa (smiech).

Už odmalička som mal jednu veľkú túžbu – natočiť film s pánom Rudolfom Hrušínskym mladším, a to sa mi minulý rok splnilo. Spoločne sme vyrobili skvelý diel môjho programu S Matějem pri vode. Pán Hrušínský mi porozprával veľa svojich rybárskych historiek. Neskutočne som si to natáčanie užil a nikdy na ten deň nezabudnem.

Za veľký úspech považujem aj to, že pravidelne píšem články do najprestížnejších českých aj slovenských časopisov. Práve táto skúsenosť mi zásade pomohla v tom, že som napísal a vydal svoju prvú knižku s názvom Zabudnuté revíry.

Jeho veľkým vzorom je herec Rudolf Hrušínský mladší (Zdroj: Archív M. H.)

A navyše môžem prezradiť, že som aktuálne neskutočne pyšný na to, že seriál článkov o mojom projekte Zabudnuté revíry bude pravidelne vychádzať aj v najväčšom nemeckom časopise FISCH & FANG – a to beriem naozaj ako svoj veľký úspech.

Samozrejme, som hrdý aj na prednášky. Je úžasné, že fanúšikovia vôbec prídu na moje besedy a ja im naživo môžem rozprávať svoje príbehy, dobrodružstvá, komunikovať s nimi z očí do očí a spoznávať sa s nimi aj osobne.

Existujú v tvojom živote nejaké idoly, ktoré ťa inšpirujú – či už všeobecne alebo práve v rámci tvojich aktivít?
Samozrejme. Čo sa týka tvorby, tak bol pre mňa odjakživa idolom pán Rudolf Hrušínský, Patria sem však aj Jakub Vágner alebo Pavel Tomi, s ktorým spoločne natáčam, ale aj množstvo ďalších úplne neznámych skúsených rybárov, od ktorých som sa učil.

Niečo úplne iné je mať vzor po ľudskej stránke. To musí byť človek, ktorého osobne poznám, niečo som s ním prežil a overil si, ako sa správa v určitých situáciách. Takýmto vzorom je pre mňa samozrejme môj otec či brat. Vidieť však niekoho len na obrazovke a potom si z neho spraviť nejakú modlu určite nie je správna cesta.

Hovorí sa, že nemáš hejterov. Ako si to vysvetľuješ?
Určite aj teraz nejakí sú – to je jasné. Asi to bude tým, že som sa neprišiel na sociálne siete hádať alebo niekoho ohovárať. Ja sa snažím odovzdávať ľuďom svoju energiu a myslím si, že sa mi to potom takto vracia. Sú aj tvorcovia, ktorí hádky schválne vyvolávajú, pretože potom automaticky rastie aj návštevnosť ich kanála. Toto ale rozhodne nie je môj prípad, pretože by mi to akurát ničilo život.

@team2010_official

Prožijte si naplno svůj sen 🤩🐟👍! #rybareni #team2010 #fishing #rybolov #dream #chytapust #sen #fish #splnenysen #actor #film #herec #relax #reel #matejhouska #rybar #rudolfhrusinsky #fisherman #lake #river #boat #water #flyfishing #countryside #nature #forest #stayinnature #bushcraft #czech #czechrepublic

♬ původní zvuk – Team 2010

Ako vyzerá tvoj bežný deň? Ako si (okrem výletu do prírody) dopraješ oddych?
U mňa je každý deň iný. Niekedy sa musím veľa učiť do školy, inokedy zisťujem informácie o rybách alebo trávim čas so svojimi priateľmi. Vzhľadom k tomu, koľko toho mám, tak si oddychu veľmi neužijem (smiech). Zaujímavé je, že mi to vôbec nevadí. Keby som to mal zhrnúť, tak sa každý deň snažím postaviť tak, aby som mohol ísť večer spať s čistým štítom a bol som so sebou spokojný.

Stíhaš množstvo plnohodnotných aktivít a určite máš pevne nastavené priority do budúcna. Kam by si sa ešte chcel posunúť?
Mojím najväčším snom je mať svoj vlastný program v televízii o rybách, prírode i histórii. Robím všetko preto, aby sa mi to raz splnilo (úsmev). To je rozhodne môj najväčší cieľ do budúcnosti, aj keď plánov je ešte oveľa viac.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame