Odstrašujúce príbehy ľudí ubytovaných v Airbnb: Uf, toto by si nečakal ani v najhoršom sne!

muž vo dverách

Opatrnosti pri zháňaní ubytovania na vlastnú päsť nikdy nie je dosť (Zdroj: Unsplash)

#Platformu Airbnb pozná pravdepodobne každý, kto niekedy cestoval. Airbnb ponúka ubytovanie po celom svete, vďaka čomu ju mnohí využívajú hlavne pri cestách do zahraničia.

Okrem toho, že stránku využívajú cestovatelia, ktorí na svojej dovolenke vedia výrazne ušetriť, tento spôsob ubytovania môže byť aj zdrojom rôznych nepríjemností. Tvojím ubytovateľom môže byť doslova ktokoľvek. Napríklad aj zlodej, sexuálny delikvent alebo podvodník.

izba
Fotky ubytovania, o ktoré sa zaujímaš sa vôbec nemusia zhodovať s realitou (Zdroj: Freepik)

Najčastejšie problémy

Podľa prieskumu ide hlavne o pobyt zrušený ubytovateľom (išlo o 20,5 % z analyzovaných problémových hlásení od ľudí). V tomto bode boli zahrnuté problémy ako napríklad zrušenie ubytovania ubytovateľom menej ako 24 hodín pred dohodnutým termínom, alebo mohlo ísť o nedostavenie sa ubytovateľa na dohodnuté miesto. Ďalšiu veľkú skupinu problémov tvoria podvody (v prieskume išlo o 15,4 % problémov). Zvyčajne išlo o vymáhanie ďalších peňazí od ľudí, falošné e-maily, alebo webstránky, alebo falšovanie porúch ubytovateľom, ktoré musel hosť zaplatiť. Nebezpečné podmienky ubytovania tvorili 13,4 % sťažností.

Okrem neželaných návštevníkov v podobe ploštíc, boli do tejto položky zahrnutí aj nepriateľskí, alebo zastrašujúci ubytujúci a dokonca aj kamery skryté v spálňach. 12,2 % nespokojnosti tvorila skutočnosť, že sa opis nezhodoval s realitou. Iná poloha, chýbajúce vybavenie, znečistené prostredie a fotky, ktoré zaručene nepatrili k danému priestoru, aj s takýmito podvodmi sa ľudia stretávali. 3,8 % problémov tvorili falošné ponuky a hodnotenia na Airbnb. Do tejto skupiny spadali napríklad duplikátne a falošné ponuky, vydieranie kvôli dobrému hodnoteniu a falošné ponuky či adresy uvedené pri jednotlivých ubytovaniach.

Problém pre 1,1 % ľudí tvorila diskriminácia pri ubytovaní – či už na základe rasy, sexuálnej orientácie, alebo diskriminácia na základe postihnutia.Ak by sme však do tejto štatistiky pridali možnosť problémy so zákazníckym servisom, percentá by sa diametrálne zmenili. Až 82 % ľudí totiž povedalo, že mali problém práve s touto súčasťou ubytovania a 57 % ľudí tvrdí, že to bol ich hlavný problém. Medzi problémy so zákazníckym servisom patrí podľa ľudí napríklad minimálna pomoc v krízových situáciách, nedostupnosť, alebo agresivita, či len čiastočné vrátenie peňazí.

kľúč v zámke
Najčastejším problémom býva zlý zákaznícky servis (Zdroj: Unsplash)

Skrytá kamera či násilie

Na základe skutočnosti, že v mnohých krajinách nepotrebujete inú verifikáciu, ako tú prostredníctvom e-mailu, alebo telefónneho čísla sa mnoho ľudí stalo obeťami skutočného teroru počas svojho pobytu. Napríklad pár, ktorý trávil dovolenku na Floride, vo svojej izbe počas ubytovania našiel skrytú kameru. Nepríjemnú situáciu zažila aj žena, ktorá bola ubytovaná v holandskom Amsterdame. Štyridsaťsedem ročný ubytovateľ ju totiž zhodil zo schodov po hádke, ktorá vznikla ohľadom odubytovania sa. Pri páde si žena poranila hlavu, chrbát a ruku.

Medzi najdesivejšie prípady patrí však jednoznačne ten, ktorý sa odohral v Madride. Devätnásťročný Jacob Lopez sa svojej mame začal ozývať z výletu v Madride. Ubytovaný v jednom z Madridských Airbnb prosil mamu o pomoc, pričom tvrdil, že ho majiteľka zamkla v izbe apartmánu a zobrala kľúč. Hostiteľka bola podľa jeho slov stále v kuchyni, kde počul cinkanie nožov a mladíka neskôr nútila k sexuálnemu aktu.

Napriek snahe jeho mamy, ktorá sa nachádzala v USA, bolo dovolanie sa polícii náročné a Airbnb odmietali poskytnúť vydesenej matke adresu ubytovania. Jacob tvrdí, že v tú noc bol sexuálne napadnutý. Majiteľku neskôr prehovoril, aby ho pustila. Hostiteľka sa narodila ako muž, ale dnes žije ako žena a všetky obvinenia odmietla. Tvrdí, že sexuálny akt sa uskutočnil s Jacobovým súhlasom a že je homofób.

Nemenej šokujúca bola aj správa, že hostiteľ, ktorý na Airbnb ponúkal „komoru pod schodami“ na štýl Harryho Pottera v Manchesteri bol odsúdený za pedofíliu. Navyše, nepríjemnú skúsenosť má za sebou napríklad aj Axel Brorson, ktorý označil Airbnb v Queense, v ktorom sa ubytoval, za tajný bordel.

Skrytá kamera v spálni či násilie, to sú jedny z mnohých zlých skúseností (Zdroj: Unsplash)

Vyhni sa miestam bez hodnotení

Netvrdíme, že ubytovať sa v Airbnb musí byť zo zásady katastrofa. Na platforme sa určite vyskytujú väčšinou poctiví a slušní hostitelia, ktorí sa snažia o maximálny komfort hosťa. Opatrnosti však nikdy nie je dosť, a preto na záver prinášame pár rád, ako sa vyhnúť miestam, ktoré už na prvý pohľad nepôsobia dôveryhodne a mohli by pokaziť celú dovolenku.

Najprv by si mal využiť dostupné hodnotenia – snažiť sa neriskovať s miestami, ktoré nemajú nijakú recenziu. V známych turistických destináciách sa sústrediť na miesta s viac ako 50 hodnoteniami, v menej známych lokalitách si primárne pozrieť ubytovania s viac ako 25 hodnoteniami. Zároveň si dávať pozor na negatívne hodnotenia. Venovať im zvýšenú pozornosť a dať na šiesty zmysel.

žena s telefónom
Pred príchodom je dobré skontrolovať, či máte na majiteľa funkčný kontakt (Zdroj: Pixabay)

Vypýtaj si kontakt na majiteľa

Čo sa týka ubytovateľov, uprednostniť superhostiteľov a vždy si pre istotu pozrieť, či bol ubytovateľ niekedy aj hosťom. Ak sám napísal nejaké recenzie, je pravdepodobnejšie, že ide o reálnu osobu. Netreba sa báť sa opýtať na všetko, čo je nejasné a uistiť sa, že máš na ubytovateľa kontakt ešte predtým, ako prídeš na dané miesto.

Keď sa chceš ubytovať, treba si pozorne prezrieť všetky fotografie a zaujímať sa o fotografie všetkých kľúčových miestností. Nemať hlavu v oblakoch z fotografie krásnej pláže, ktorá je údajne hneď za rohom. Pozorne si taktiež prečítaj popis ubytovania a pozorne sleduj, či sú v ubytovaní dostupné všetky veci, ktoré budeš potrebovať.

Nie je na škodu naučiť sa čo najlepšie používať webstránku Airbnb, staraj sa o svoj profil a vyfiltruj si všetky svoje požiadavky. V neposlednom rade je jednou z našich rád dôverovať svojim inštinktom a pocitom a ak sa na ubytovaní zdá byť niečo podozrivé, neriskovať.

 

Zdroj: hashtag.sk, asherfergusson.com, huffpost.com, nytimes.com, at5.nl, nypost.com, metro.co.uk,
Odporúčame