Zimná dovolenka vo Viedni: Poznáme najlepšie miesta, kam sa vydať počas Vianoc

Noc vo Viedni

Zdroj: Österreich Werbung / Harald Eisenberger

#Viedeň v zime – to je kombinácia čarovnej mestskej romantiky a eldoráda zvedavých objaviteľov. Keď sneží, je načase rozšíriť si obzory a prejsť cez dvere, ktoré ťa zavedú do nových nepoznaných svetov: napríklad do múzea, na zaujímavý rozhovor do kaviarne či na klzisko.

Zima – ideálne obdobie pre celú rodinu

Hovorí sa, že „ak podnikneš nejakú cestu, isto budeš mať čo rozprávať.“ Vo Viedni nemôže byť nič jednoduchšie, pretože v rakúskej metropole je čo objavovať aj v zime.

Zaujímavé príbehy a dejiny tu ožívajú na historických miestach, zámkoch i v múzeách a vďaka nim si návštevu Viedne užijú všetci členovia rodiny. Hlavné mesto Rakúska oplýva kultúrnym i umeleckým bohatstvom, ktoré dokáže očariť aj tých najmenších. Rôzne témy sú prezentované mimoriadne pútavo, lákajú na ďalšie objavy a vzbudzujú zvedavosť. Kultúra nás totiž dokáže pohltiť najmä vtedy, ak aj my sami môžeme byť kreatívni: potom je možné všetko!

Na vyváženie dojmov si môžete užiť korčuľovanie na klzisku pred Viedenskou radnicou, kde vždy vládne skvelá nálada, alebo zápas v curlingu pred návštevou komplexu Museums Quartier.

Advent a kultúra vo Viedni

Keď sa otvoria bohato zdobené krídlové dvere múzeí a koncertných siení, môžu návštevníci spoznávať ich bohaté kultúrne dedičstvo. Okrem obrazov, impozantnej architektúry a nádherných melódií je povinným bodom programu všetkých milovníkov kultúry a umenia svetoznámy Novoročný koncert Viedenských filharmonikov, ktorý je každý rok vyvrcholením zimnej sezóny.

Socha Johanna Straussa
Zdroj: Österreich Werbung / Volker Preusser

Vonku na čerstvom vzduchu ťa vianočne naladia vôňa pečených gaštanov, žiariaca svetelná výzdoba a piesne speváckych zborov, ktoré zaznievajú cez privreté dvere kostolov. Pri šálke vareného vína v ruke sa môžeš pokojne prizerať čulému ruchu na vianočných trhoch. Radosť ti určite urobia stánky s darčekmi a výrobkami umeleckých remeselníkov najvyššej kvality. Viedenské nákupné ulice sú slávnostne vyzdobené a osvetlené: krištáľové lustre a svetelné reťaze vytvárajú tú pravú romantickú atmosféru.

Korčuľovanie, adventné trhy a wellness

Len čo teploty klesnú na nulu, stretávajú sa ľudia na najkrajších klziskách v centre Viedne, robia piruety na klzisku Eistraum pred radnicou a pijú varené víno alebo horúcu čokoládu.

Romantikov určite poteší jazda na koči s koňmi: zabalení do vlnenej deky môžu obdivovať sviatočné osvetlenie a niekedy aj zasnežené historické budovy. Napínavé príbehy, ktoré sa odohrávali na pozadí slávnej minulosti, ti ochotne porozpráva kočiš v typickom čiernom kabátci z hrubého lodénu.

Na zaľudnených námestiach v centre žiaria už z diaľky vianočné trhy. So šálkou vareného vína v ruke sa môžeš okolitému dianiu iba prizerať alebo si urobiť radosť v stánkoch s darčekmi a výrobkami umeleckých remeselníkov.

Ak chceš vymeniť chlad za príjemné teplo kúpeľov, určite si vyberiete z ponuky Therme Wien.

Objav zimnú Viedeň

Kto sa asi ukrýva pod bielou čapicou? Počas zím s množstvom snehu sa pamätníky a sochy v krásnych parkoch a barokových záhradách zahaľujú do bielych šiat. Vyber sa po stopách v snehu k monumentom cisárov a cisárovien, intelektuálov a umelcov. Na rozdiel od parkov vládne čulý ruch v priľahlých cisárskych rezidenciách a zámkoch ako sú Schönbrunn alebo Belvedér či v sakrálnych múzeách viedenského historizmu.

Sacherova torta
Zdroj: Österreich Werbung / Julia Davila Lampe

Vďaka širokej ponuke umeleckých klenotov, multimediálnych zážitkov a mimoriadnych výstav si prídu na svoje všetci milovníci umenia. Ďalší zážitok si najlepšie naplánuješ pri káve na spôsob melange a mramorovom koláči v niektorej z viedenských kaviarní. A ver, že ďalší zaujímavý cieľ je určite neďaleko – veď Viedeň napokon patrí k mestám s najvyššou kvalitou života na svete.

Reštaurácie, podniky „Beisl“ a kaviarne

Klasická viedenská krčma „Beisl“ udáva chute a trendy. Vo Viedni nájdeš same lahodné pôžitky: od viedenskej kuchyne ako za čias dunajskej monarchie – s viedenským rezňomhovädzou špičkou a gulášom – až po vysoké kulinárske umenie mladej generácie kuchárov. Na prechádzke mestom sa v zime na viedenských vianočných trhoch môžeš posilniť langošmi, palacinkami, praženými mandľami i vareným vínom.

Unikátnu atmosféru nájdeš v osobitnom svete viedenských kaviarní: tu sa totiž ručičky hodín zastavili „na správnom čase“. V ponuke nechýba svetoznáma viedenská Sacherova torta a jedinečné kávové špeciality napr. „predĺžená“ káva „Verlängerter“, melange či káva v hrnčeku „Häferlkaffee“. Jednoducho sa pohodlne opri, užívajte si a pozorujte okolie.

Objav rodinné „NAJ“ vo Viedni

Zdroj: PR článok
Odporúčame