#Dejiny sú plné mužov, ktorí sa zapísali do histórie svojimi tyranskými činmi, vojnovým besnením, ktoré prinieslo nesmierne utrpenie miliónom ľudí. Avšak, aj tých najkrutejších z nich dokázali niekedy zasiahnuť šípy lásky. Ich osobné životy, často zahalené tajomstvom a kontroverziou, ukazujú, že aj oni boli schopní prežívať city a nadviazať vzťahy. Nahliadni do milostného života Vladimira Lenina a Adolfa Hitlera.
Rozpoltený medzi dvoma ženami
Lenin, pôvodným menom Vladimir Iljič Ulianov, neoplýval mužnou krásou ani šarmom. Nedostatok fyzických predností ale vyvážil komunistickým zápalom, ktorý bol pre dámy v tej dobe zrejme afrodiziakom. Iróniou je, že ak by Lenin využil kúsok svojho času na spísanie svojich milostných afér namiesto obyčajných memoárov, táto kniha by zrejme bola bestsellerom.

Osudové stretnutie
Vladimir sa v Petrohrade roku 1894 stretol so svojou budúcou manželkou Nadeždou Krupskou. Vzhľad mladej slečny našťastie nekorešpondoval s jej menom, ktoré pripomína skôr grotesknú devu. V 25 rokoch bola pekná, ale aj vzdelaná a inteligentná. Pochádzala z rodiny aristokratov a bolo jej dopriate vzdelanie na gymnáziu, neskôr aj na jedinej vysokej škole, ktorá prijímala aj ženy.
No v čom si s Leninom najviac padli do noty, bolo práve zdieľanie marxistických názorov a rovnaké vnímanie sveta. Na počudovanie sa vzali ešte toho istého roku v Chráme sv. Petra a Pavla, a to len z praktických dôvodov. Lenin chcel mať ženu svojho života po svojom boku, čo sa v tej dobe nedalo zariadiť bez cirkevného sobáša. Tak sa teda vzali pred oltárom.

Gazdinka to nebola, ale mala svoje kvality
Nadežda nebola dokonalou manželkou v pravom zmysle slova. Domácim prácam sa vyhýbala a varenie jej tiež nevoňalo. S manželom preto využívali reštaurácie či vývarovne.
Nebola však úplne neschopná a Leninovi sa veľmi osvedčila ako jeho asistentka. Bola mu neskutočnou oporou plnou pochopenia, dokonca aj vtedy, keď jej bol neverný. Manželke zahol s viacerými, no neskôr sa aj osudovo zamiloval. Najbizarnejšie na tom všetkom bolo, že Nadežda manželovu milenku prijala, spriatelila sa s ňou a v harmónii spolu nažívali v jednej domácnosti.
Parížska kuriozita
Inessa Armandová bola nemanželská dcéra francúzskeho operného speváka a škótskej herečky. Jej matka sa po smrti partnera ocitla v existenčných problémoch a aj s dcérami sa presťahovala za rodinou do mesta Puškino, ktoré sa nachádzalo neďaleko Moskvy.
Nakoniec tam našli domov pri francúzskej rodine Armandovcov, ktorá mala troch synov. Inessa sa v devätnástich vydala za najstaršieho Alexandra, jej sestra za prostredného Borisa a najmladší Vladimir zostal na ocot.
Inessa mala spočiatku harmonické manželstvo, v ktorom prišli na svet celkom štyri deti, no skončilo škandálom. Kráska sa zahľadela do svojho 18-ročného švagra, s ktorým si začala milenecký pomer. Neskôr s ním odcestovala do zahraničia, aj mu porodila syna, no skutočne zaujímavou bola práve reakcia jej manžela. Nemal s tým vôbec žiadny problém, stále tvrdil, že ju miluje a rozhodol sa na ňu čakať, pokým si to nerozmyslí. No nerozmyslela.
Z Inessy sa stala aktívna socialistka, venovala sa revolučným aktivitám a pri tom všetkom mala neochvejnú podporu svojho mladého milenca. Jej protištátne správanie ju priviedlo aj do väzenia, neskôr prišla o milovaného Vladimira a presťahovala sa do Paríža.

Vladimira vystriedal ďalší Vladimir
V kaviarni Porte d´Orleáns, kde sa stretávali boľševici, sa Inessa prvýkrát stretla s Leninom. Zamilovala sa doňho, no svojich citov sa najprv zľakla. Preto radšej opustila mesto a odišla študovať do Bruselu. Po niekoľkých mesiacoch sa s diplomom v ruke vrátila do Paríža a oddala sa spaľujúcej vášni s Leninom. Ich aféru si čoskoro všimla Leninova manželka Nadežda.
Harmonické, no satirické súžitie
Inessa sa aj so svojimi deťmi presťahovala do bytu neďaleko od toho Leninovho. Nadežda to uvítala, bolo jej veselšie, dokonca sa starala o deti milenky svojho muža ako o vlastné, keďže sama mať žiadne nemohla.
Ženy spolu nažívali v akejsi symbióze, no nakoniec toto súžitie ukončila práve Nadežda. Nekázala však manželovi opustiť milenku. Práve naopak. Bola toho názoru, že Lenin má s Inessou bohatý milostný život, z ktorého by mohlo vzniknúť aj dieťa. Preto chcela muža prenechať kamarátke. Lenin sa ale nechytil a dal prednosť vernej manželke.
Inessa koniec vzťahu niesla veľmi zle, keďže Lenina vrúcne milovala. Neskôr ho aj s deťmi nasledovala do revolučného Ruska, kde sa pripojila k manželskému páru a kontroverzné trio bolo opäť nerozlučné. Lenin si neochvejnú lásku dvoch žien ničím nezaslúžil, no aj tak ju mal. Inessa zomrela o štyri roky skôr ako on, no na zvyšné roky mal po svojom boku druhú milovanú ženu.
Posol smrti?Adolf Hitler sa do dejín neslávne zapísal svojimi nespočetnými zverstvami, no to, že ženám, ktoré s ním udržovali milostný pomer, zakaždým priniesol smrť, sa takmer vôbec nehovorí. Možno si povieš, že ženy, ktoré dokázali milovať tohto sociopatického tyrana, si o to samy koledovali. Posúď však sám.
Prvá obeť a incest v jednom
Geli Raubalová bola Hitlerova nevlastná neter. Führera uchvátila Gelina mladistvá krása, preto jej v podstate zariadil život, keď sa rozhodla pre štúdium medicíny v Mníchove, kde jej nevlastný strýko pôsobil.
Život nádejnej mladej dámy ale rýchlo vyhasol. Strelila sa do brucha a umierala niekoľko dlhých hodín v ukrutných bolestiach. Dôvody jej samovraždy nie sú celkom jasné ani historikom, no na výber ich je mnoho. Prvým spúšťačom mohla byť láska k Hitlerovmu blízkemu priateľovi Emilovi Mauriceovi. Keď sa ,,strýkovi“ s románikom a dokonca zásnubami pochválili, nebol vôbec nadšený a svadbu rázne zatrhol. Dokonca drahému priateľovi zničil život a odvrhol ho.
Ďalším dôvodom mohlo byť Gelino údajné tehotenstvo. Pitva jej tela sa nikdy nekonala, preto je to len nepotvrdená teória, no Gelin bratranec a zároveň Hitlerov synovec vo svojich memoároch spomenul, že strýko rozmýšľal, ako sa vyhnúť škandálnemu odhaleniu Gelinho tehotenstva s jeho dieťaťom.
Jediná, ktorá prežila
Winifred Wagnerová stretla Hitlera pri hrobe Richarda Wagnera, ktorého führer veľmi obdivoval. Jeho diela podnecovali Hitlerove predstavy o svete čistej árijskej rasy. Sobáš s touto renomovanou dámou by mu priniesol vstup do smotánky, ktorý potreboval ako soľ na svojej ceste za svetovládou.
Dvakrát ju požiadal o ruku a ona zakaždým odmietla. Veľkou iróniou bolo, že práve žena, ktorú ako jedinú požiadal o ruku, o to nestála. Oháňala sa vyjadrením, že si ho vezme, až keď niečo dokáže. To sa jej ale nevyplatilo, pretože keď Hitler skutočne niečo dokázal, ženiť sa už nechcel.
Urobila veľkú chybu
Hitler za neterou nesmútil dlho. Jeho myšlienky už o necelý rok od jej smrti okupovala modrooká blond herečka Renate Müllerová. Stala sa síce jeho milenkou, no zakrátko pochopila, že majú dosť odlišné sexuálne chúťky. Führer údajne požadoval, aby ho herečka v posteli bila, podriadila si ho ako svojho otroka a všetkému kraľoval fetiš v podobe koprofílie, čo znamená vzrušenie zo zápachu výkalov.
Pred jeho fetišmi Renate utiekla do Anglicka, kde sa zasnúbila so židom. Sledovali ju však nemeckí agenti a všetko hlásili svojmu nadriadenému. Po herečkinom návrate do Nemecka ju nečakalo pekné uvítanie.
Nemohla pracovať, keďže sa jej žiadna filmová spoločnosť nechcela dotknúť ani len hrdzavou tyčou. Návrat do zahraničia do úvahy neprichádzal, keďže jej odobrali pas. Zúfalstvo utápala alkoholom a drogami, čo ju nasmerovalo akurát do sanatória, kde napokon vyskočila z okna.
Z nebies zoslaná Valkýra
Unity Valkyrie Mitfordová dostala výnimočné meno, ktoré možno bolo znamením osudu. Jej prostredné meno sa spája s bojovníčkami zo severských ság. Bolo tiež symbolom priateľstva medzi jej rodičmi a starým otcom Richardom Wagnerom, ktorého Hitler uctieval.
Ďalšia plavovlasá modrooká slečna, tentokrát pôvodom Britka, perfektne zapadala do Hitlerových plánov, a to uzavrieť s Veľkou Britániou spojeneckú zmluvu. Mladej valkýre sa nemusel dvakrát prosiť. Mal ju v hrsti ešte skôr, ako ju vôbec prvýkrát stretol.
Unity zbožne obdivovala nacistické Nemecko, vyznávala Hitlerovu ideológiu a on sám bol pre ňu bohom. V Anglicku sa pridala k britskej fašistickej strane a neskôr nasledovala svoje srdce do Mníchova. Dopočula sa, že Hitler rád navštevuje kaviareň Bavaria, a tak ho živelná kráska začala takpovediac stalkovať. kaviarni sedávala každý deň a dúfala, že si ju führer raz všimne. Keď sa tak napokon stalo a on ju pozval prisadnúť si k jeho stolu, Unity žiarila blahom.
Hitlera očarila a jej oddanosť fašizmu jej zadovážila vstupenku na každú významnú udalosť. Führer ju brával všade so sebou, hrdo sa s ňou ukazoval, a to neskutočne prekážalo jeho milenke v úzadí, Eve Braunovej.
Valkýru možno nedohnal k smrti sám Hitler, no jeho ideológia áno. Keď sa dozvedela o tom, že jej rodná krajina vyhlásila Nemecku vojnu, úplne ju to zničilo, až si z číreho znechutenia a zúfalstva prehnala guľku ústami. Výstrel ju síce nezabil, no zostala zmrzačená, s mentalitou na úrovni desaťročného dieťaťa. Zvyšok svojho biedneho života strávila v ústraní s rodinou.

Milenka židovka
Eva Braunová pochádzala z rodiny, ktorá mala preukázateľne židovský pôvod. Ona o tom nevedela, takisto ako ani jej budúci milenec, neskôr manžel. Mladá naivka nebola práve študijný typ, ani práca jej nevoňala. Túžila po blahobyte a spokojnom bezstarostnom živote na vysokej nohe. Najprv si predsavzala, že z nej bude hollywoodska hviezda, no na to jej chýbal talent.
Neskôr si vyskúšala niekoľko zamestnaní, no nikde dlho nevydržala, až sa dostala do ateliéru Hitlerovho fotografa Heinricha Hoffmana ako pomocníčka. Tam sa prvýkrát stretla s führerom. Ten jej ponúkol odvoz domov, ona však odmietla. Prečo? Nevedela, s kým má dočinenia. Až neskôr zistila, že postarší neatraktívny pán jej môže zadovážiť všetko, o čom kedy snívala.
Začali sa stretávať, no až do smrti Geli nešlo o nič vážne. Vtedy ju konečne pustil do svojho súkromia a naivná slečna si začala namýšľať, že sa čoskoro stane pani Hitlerovou. Adolf ale nemal v pláne ženiť sa, stať sa hlavou rodiny ani nič podobné. Svoju známosť zanedbával, z čoho bola Eva hlboko nešťastná.
Neskôr sa k tomu pridala ďalšia milenka Unity, a to všetko Evu priviedlo k niekoľkým nevydareným pokusom o samovraždu. Hitler sa zakaždým snažil polepšiť, no išlo skôr o jeho reputáciu ako o pravú lásku k Eve.
Eva sa ocitla na výslní svojho života, keď Hitler kúpil dovolenkové sídlo Bergoff. Tam bola ako doma. Žila si v luxuse, ktorý predstavoval drahé značkové oblečenie, kozmetiku dovážanú z Paríža, dovolenky v zahraničí, zatiaľ čo sa milióny nevinných zmietali v hrôzach vojny a holokaustu. Evu nič z toho netrápilo.

Zo svojej naivity sa prebrala, až keď aj samotnému Hitlerovi došlo, že vojnu prehral. Oddaná partnerka sa k nemu pridala v Berlíne. Po 13 rokoch sa konečne vzali a za zvukov výstrelov z kanónov Červenej armády spáchali samovraždu.
Miloval Hitler aspoň jednu z týchto žien pravým vrúcnym spôsobom? Vzal si napokon Evu Braunovú z lásky, či to bol len posledný rozmar pred smrťou? To sa už nedozvieme.
Zdieľať na
Zdieľaní