Aj Česi a Slováci už majú svoj „zero to hero“ film: Do kín prichádza epický ZÁTOPEK

Do kín prichádza epický Zátopek.

Do kín prichádza epický Zátopek. (Zdroj: Zátopek)

#Život Emila Zátopka bol skutočne ako z hollywoodskeho filmu – z chorľavého dieťaťa a obyčajného moravského robotníka, ktorý sa na svoje prvé preteky dostal vlastne len náhodou, sa stal jeden z najväčších atlétov všetkých čias. Zátopek na olympiáde v Helsinkách v roku 1952 získal tri zlaté medaily v troch rôznych disciplínach, pričom v každej z nich zároveň vytvoril nový olympijský rekord. Tento fenomenálny výkon sa už nikdy žiadnemu športovcovi nepodarilo zopakovať.

Výnimočná osobnosť Emila Zátopka a jeho nadčasový odkaz dodnes inšpiruje športovcov na celom svete. Svoj obdiv mu vzdali aj úspešní slovenskí olympionici. Neskutočný príbeh, ako sa z obyčajného robotníka vďaka náhode stala bežecká hviezda nevídaných rozmerov. Multitalent na všetky možné vzdialenosti, aký sa už odvtedy nenarodil. Veľmi ma oslovilo, že sa nebojácne postavil na štart maratónu na olympijských hrách aj napriek tomu, že ho nikdy predtým nebežal, a dokázal zvíťaziť vďaka dobre mienenej rade súpera. (Smiech.) Je, žiaľ, smutné, ako s ním naša krajina po úspechu naložila a aké problémy napriek svojim športovým triumfom v bežnom živote mal. Myslím si, že môže byť inšpiráciou pre ľudí nielen dnes, ale aj v ďalších storočiach,“ povedala o Zátopkovi zlatá medailistka z Tokia Zuzana Rehák-Štefečeková.

Výnimočná osobnosť Emila Zátopka a jeho nadčasový odkaz dodnes. (Zdroj: Zátopek)

 „Nesmrteľné športové výkony pána Zátopka sú pre nás dodnes obrovskou inšpiráciou a motiváciou na to, aby sme sa aj my mladí snažili napodobniť jeho víťazstvá,“ zložil mu poklonu sa strieborný medailista z LOH v Tokiu Jakub Grigar.

Neuveriteľný životný príbeh Emila Zátopka sa rozhodol sfilmovať režisér David Ondříček. Film s názvom Zátopek vznikal dlhých 14 rokov a stal sa jedným z najdrahších projektov v dejinách českej a slovenskej kinematografie. Nechýbajú v ňom davové scény, autentické kostýmy ani náročné špeciálne efekty. Na účely natáčania dokonca nanovo postavili repliky olympijských štadiónov v Londýne a Helsinkách, ktoré už dnes neexistujú. A výsledok je naozaj epický.

Neuveriteľný životný príbeh Emila Zátopka sa rozhodol sfilmovať režisér David Ondříček. (Zdroj: Zátopek)

Hoci sa dej filmu odohráva v období od konca 40. rokov do konca 60. rokov minulého storočia, režisér David Ondříček verí, že dokáže osloviť aj mladú generáciu: „Dúfam, že si Zátopka nájdu aj mladí diváci. Ten film nie je náučný, nemusíte sa báť zaťaženosti príbehu. Ja verím, že sa mladí nechajú očariť Zátopkovou až ,forrestovskogumpovskou‘ osobnosťou a že ich jeho životný príbeh nadchne rovnako ako nás, ktorí sme film natáčali.“

Režisér verí, že film dokáže osloviť aj mladú generáciu (Zdroj: Zátopek)

Emila Zátopka v snímke stvárnil herec Václav Neužil, ktorý sa na túto rolu pripravoval päť rokov, absolvoval náročný bežecký tréning, schudol osem kíl a vďaka šikovným rukám maskérok sa zmenil na nepoznanie. Neužil si pre úlohu Zátopka musel nechať ostrihať plešinu. Uši mal zase počas natáčania odzadu podopreté špeciálnymi úchytmi, aby mu mierne odstávali.

S bežeckou prípravou hercovi pomáhal český reprezentačný tréner Jan Pernica. „Pripravil ma tak, že som bol schopný natáčať bežecké úseky filmu opakovane celý deň. Je to vlastne taký intervalový tréning, ktorý, mimochodom, ako vôbec prvý bežec začal aplikovať práve Emil Zátopek. Behal veľmi rýchlo, často úplne naplno dvestometrové alebo štyristometrové úseky a tie striedal s jemným poklusom. Toto opakoval napríklad až 40-krát a to celé aj dva- či trikrát denne. Neskutočne si tak posunul hranicu bolesti v svaloch. Ja som bol nakoniec schopný bežať 200 až 400 m v jeho tempe, dať si pauzu a bežať znova,“ priblížil tréningové metódy Václav Neužil. Okrem behu si tiež musel osvojiť typické Zátopkove pohyby a dobový štýl reči vrátane moravského dialektu, ktorý bol pre slávneho atléta typický. Pri tom mu údajne pomohli videá na youtube, na ktorých Emil Zátopek rozpráva alebo spieva, ako aj nahrávka rozhovoru so Zátopkom z Českého rozhlasu, ktorú si dva roky púšťal v aute.

S bežeckou prípravou hercovi pomáhal český reprezentačný tréner. (Zdroj: Zátopek)

Česko-slovenský film Zátopek má svetové ambície aj medzinárodné herecké obsadenie. Okrem českých a slovenských hercov si v ňom jednu z dôležitých postáv zahral Austrálčan James Frecheville, ktorý v snímke stvárnil austrálskeho olympionika Rona Clarka. Ten bol veľkým obdivovateľom Emila Zátopka. Sympatický herec, ktorý účinkoval napríklad v 6. sérii seriálu Peaky Blinders, absolvoval podobne ako Václav Neužil náročnú fyzickú prípravu, keď počas šiestich týždňov schudol neuveriteľných 14 kilogramov. O možnosti hrať Clarka som sa dozvedel na začiatku roku 2019, ale po zvyšok roka som túto myšlienku odsunul do úzadia. Keď potom prišiel telefonát, že ideme na to, mal som za sebou krásne leto plné jedla, vína a zábavy. Povedzme, že ma to trochu zaskočilo. Mal som na prípravu šesť týždňov, takže som rýchlo prešiel na agresívny, ale kontrolovaný pôst, spomína James Frecheville.

Výnimočná snímka Zátopek „dobehne“ do slovenských kín 9. septembra 2021.

Trailer:

Zdroj: Pr článok
Odporúčame