Záhadné telesá vo vesmíre: Neznámy objekt vysiela pravidelne rádiové vlny, vedci len nechápavo krútia hlavami!

vesmír

Vo vesmíre sa objavujú tajomné telesá (Zdroj: Pexels/ Adam Krypel)

#Vesmír je pre nás aj v 21. storočí jednou veľkou neznámou. Astronómovia stále nachádzajú podivné objekty, ktoré sa nedajú zatiaľ žiadnym spôsobom vysvetliť. Medzi ne patria aj záhadné telesá v Mliečnej dráhe, ktoré každú minútu vysielajú rádiové vlny.

Objekt sa pravidelne objavuje

Vedci z Medzinárodného centra pre výskum rádiovej astronómie (ICRAR) objavili zvláštny rotujúci objekt vzdialený asi 4000 svetelných rokov. Kuriozita je menšia ako Slnko, ale počas výbuchov pulzarovej vlny je jedným z najjasnejších rádiových objektov na oblohe.

Podľa vedúcej tímu, doktorky Natashe Hurley-Walkerovej, sú jedinečné objavenia a zmiznutia neznámeho telesa. Študent Curtin Tyrone O’Doherty prvýkrát zbadal objekt pomocou kombinácie austrálskeho špecializovaného prístroja a novej metódy pozorovania. Možno existuje nejaké vysvetlenie, no vedci si zatiaľ nie sú úplne istí.

Zatiaľ nie je nebezpečný

Hurley-Walkerová uviedla, že údaje zodpovedajú predpovedanému (ale zatiaľ neobjavenému) objektu známemu ako magnetar s ultradlhou periódou. To znamená, že ide o neutrónovú hviezdu, ktorá sa točí relatívne letargickým tempom. Pokiaľ je táto tória pravdivá, vedci chcú vedieť, prečo a najmä ako objekt premieňa magnetickú energiu na rádiové vlny takou efektívnou rýchlosťou. Experti tvrdia, že to byť aj biely trpaslík s nezvyčajne silným magnetickým poľom alebo niečo úplne iné.

Nejde o žiadnu hrozbu, ale Hurley-Walkerová stále sleduje objekt pre prípad, že by opäť vykazoval zvláštne správanie. Plánuje tiež prehľadať archívy Murchisonovho poľa, aby zistila, či už predtým existovali podobné objekty. Nech už je táto entita akákoľvek, zistenia sú významné – mohli by formovať naše chápanie hviezd a vesmíru ako celku.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, engadget.com
Odporúčame