Škvrny na Marse vyvolali otázky: Prekvapili aj skúsených vedcov, ich pôvod je záhadný

Odborníci dúfajú, že nejde o posledný takýto nález (Zdroj: Freepik/terra.incognita)

#Vesmírne misie prinášajú často nové objavy, ktoré šokujú aj samotných odborníkov. Tento raz odhalili zelené čudo, ktoré sa ukrýva na Marse. Odhalil ho Rover Perseverance, ktorý planétu skúma takmer štyri roky. Pôvod nálezu sa odhaduje na horninu, preto sa novoobjaveným javom zaoberajú odborníci na vesmírne horniny. Čo o ňom vedci zatiaľ vedia?

Záhada červenej planéty

Otázky okolo Marsu, a prítomnosti život na ňom, stále neutíchajú. Vyslaný výskumník Rover Perseverance zhromažďuje vzorky z povrchu a skúma okolnosti, ktoré by nasvedčovali tomu, že Mars kedysi ukrýval akúkoľvek formu života. Popri tejto expertíze sa mu podarilo objaviť zvláštne zelené škvrny, ktoré vyvolali otázky aj medzi skúsenými odborníkmi.

O objave informoval portál Live Science. Uvádza, že „v rámci jedného z najnovších výskumov vyhotovil Rover Perseverance nočnú mozaikovú snímku oblasti Malgosa Crest v mieste zvanom Serpentine Rapids za pomoci kamery SHERLOC WATSON.“

Veľké prekvapenie

Odborníci boli snímkami fascinovaní. Nielenže objavili zábery plné čiernych a bielych fľakov, ich záujem vzbudili aj akési zelenkasté škvrny. A hoci je zloženie týchto útvarov doposiaľ záhadou, vedci sú nadšení a odhodlaní pre rozšírený výskum. Sú totiž zvedaví, na aké ďalšie skryté poklady môže Perseverance v budúcnosti ešte naraziť.

Objav prirovnali k horninám, ktoré máme na našej planéte. Tie by mali byť podobné tým, ktoré ukrýva aj červená planéta. Kvôli ich výraznej farbe, ktorú získavajú z oxidovaného železa, pripomínajú podobu, ktorú nadobúdajú predmety pri hrdzavení. Pri tomto procese aj v bežných horninách na Zemi vznikajú aj zelené fľaky – deje sa to pre prenikanie vody, ktorá podporuje chemickú reakciu, ku ktorej dochádza pri oxidácii železa.

Objavili vodu?

To, či značia zelené fľaky prítomnosť vody na Marse, zatiaľ nie je známe. V procese, ktorý prebieha na Zemi zohrávajú veľkú úlohu aj mikróby či rozkladajúce sa organické látky. V súčasnosti nie je jasné, aké chemické procesy vytvorili zelenkastú farbu horniny na Marse.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Webbov teleskop zachytil čosi nevídané: Vesmírom sa šíria záhadné zvuky

Odborníci dúfajú, že nejde o posledný takýto nález a vyslanému roveru sa naskytne aj ďalšia príležitosť preskúmať horniny. Dúfajú tiež, že sa im podarí odhaliť chemické procesy, ktoré zodpovedajú tomuto záhadnému sfarbeniu.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame