Tak to si ešte nevidel! Detailné zábery najväčšej planéty slnečnej sústavy

Detailné zábery najväčšej planéty slnečnej sústavy

Detailné zábery najväčšej planéty slnečnej sústavy. (Zdroj: NASA)

#Vesmír je ešte stále jednou veľkou záhadou a mnoho vedcov sa pokúša, čo najlepšie pochopiť to, čo sa v ňom nachádza. Aj napriek tomu nás každá ďalšia fotografia, ktorú sa podarí urobiť odborníkom na rôznych planétach, skutočne ohromí. Najnovšie NASA zverejnila detailné zábery najväčšej planéty slnečnej sústavy Jupitera. Pozri sa, ako v skutočnosti vyzerá.

NASA tento týždeň zverejnila unikátne zábery planéty Jupiter, aké sa len tak nevidia. Dve unikátne snímky najväčšej planéty slnečnej sústavy vznikli vďaka vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba. Prvá fotografia, zachytáva detailný pohľad na planétu Jupiter. Pričom druhá fotografia zachytáva a jej okolie.

„Tieto dva obrázky pochádzajú z Near-Infrared Camera (NIRCam) observatória, ktorá má tri špecializované infračervené filtre, zobrazujúce detaily planéty. Keďže infračervené svetlo je pre ľudské oko neviditeľné, svetlo bolo zmapované do viditeľného spektra. Vo všeobecnosti sa najdlhšie vlnové dĺžky javia červenšie a najkratšie vlnové dĺžky sú zobrazené viac modro,“ informuje o tom portál imeteo.sk.

Detailné zábery najväčšej planéty slnečnej sústavy
Detailné zábery najväčšej planéty slnečnej sústavy. (Zdroj: NASA)

Obzvlášť krásne sú červenkasté žiare, ktoré sa nachádzajú na Jupiterových póloch. Ide totiž o polárne žiare, ktoré sa rozprestierajú na obrovskej ploche planéty. Ako poznamenal portál imeteo.sk „polárne žiare sa rozprestierajú do vysokých nadmorských výšok nad severným aj južným pólom Jupitera a žiaria vo filtri, ktorý je mapovaný do červenších farieb, čo zvýrazňuje aj svetlo odrazené od spodných mrakov a horných oparov. Zaujímavosťou je, že Jupiterove polárne žiare sú viac než len nadrozmerné verzie našich vlastných. Tvoria sa úplne iným spôsobom a pre ich vznik nie je potrebná slnečná aktivita.“

Druhá fotografia zachytáva okolie planéty

Aj druhá fotografia, ktorá sa podarila teleskopu Jamesa Webba zachytiť, je skutočne úchvatná. Na tejto snímke sa totiž podarilo odfotografovať okolie planéty a aj 2 z jej 80-tich prirodzených satelitov. Konkrétne ide o satelit Amalthea a Adrastea, Na fotografii taktiež môžeš vidieť prstence tejto planéty. Skutočne zaujímavé sú však malé biele objekty, ktoré sa na fotografii nachádzajú. Podľa vedcov by malo ísť o náhodne zachytené galaxie.

Detailné zábery najväčšej planéty slnečnej sústavy
Detailné zábery najväčšej planéty slnečnej sústavy. (Zdroj: NASA)

„Úprimne, nečakali sme, že fotky budú také dobré,“ podľa portálu imeteo.sk to povedala Imke de Pater z Kalifornskej univerzity v Berkeley, ktorá viedla pozorovania JWST. „Je naozaj úžasné, že na jednom obrázku môžeme vidieť detaily Jupitera spolu s jeho prstencami, malými satelitmi a dokonca aj galaxiami,“ dodala.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame