Na územie Slovenska dopadol vzácny meteorit: Podarilo sa ho konečne nájsť?

Na Slovensko dopadol vzácny meteorit

Na Slovensko dopadol vzácny meteorit. (Zdroj: Unsplash.com/ Tasos Mansour)

#Pred pár mesiacmi sme vás informovali o veľmi vzácnom meteorite, ktorý mal dopadnúť na naše územie. Odborníci predpokladali, že sa pravdepodobne nachádza niekde v okrese Galanta. Po dlhom a úpenlivom pátraní sa konečne podarilo nájsť úlomok! Ide o vzácny meteorit?

Ešte v júli sme vás informovali o tom, že na Slovensko mal dopadnúť vzácny meteorit, ktorého dráhu sa podarilo zaznamenať až dvom observatóriám. A práve tento údaj robí tento meteorit takým vzácnym. V múzeách sa totiž nachádza asi 60 000 meteoritov, ale len v 40-tich prípadoch poznáme ich dráhu. Odborníci však presne nevedeli určiť, kde spadol avšak predpokladali, že sa nachádza v okrese Galante.

Niekoľko skupín profesionálnych astronómov a geológov sa tento vzácny kus vesmíru rozhodli okamžite hľadať. Podľa Univerzity Komenského v Bratislave sa pustili do pátrania v najviac predpokladanej oblasti, a to v okolí Pustých Úľan. Odborníkom sa ho však aj napriek veľkej snahe nedarilo nájsť. Až donedávna!

Nakoniec meteorit našiel Mateusz Żmija, nadšenec astronómie z Poľska. 20. augusta objavil malý meteorit s hmotnosťou 8,6 gramu, ktorý ležal na pooranom poli. Mal veľké šťastie, pretože šanca nájsť exemplár v takomto teréne bola veľmi malá. Nálezca urobil niekoľko fotografií meteoritu a veľmi presne zdokumentoval miesto nálezu s jeho GPS polohou. Následne svoj nález odviezol do Bratislavy a odovzdal ho vedcom z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave,“ poznamenala Univerzita Komenského v Bratislave na svojom webe.

Samotný muž bol z nálezu prekvapený. „Keď som meteorit našiel, neveril som svojmu šťastiu. Prvýkrát v živote som objavil nový meteorit! Som hrdý, že môj nález pomôže dozvedieť sa viac o vesmíre. Je to malý exemplár, no pre slovenskú vedu veľký poklad. Teraz sa nemôžem dočkať, kedy meteorit opäť uvidím v múzeu,“ skonštatoval pre Univerzitu Komenského v Bratislave Żmija.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Unikátne vesmírne divadlo na Slovensku! Tak to sa len tak nevidí: Neuveríš, čo sa podarilo zachytiť

Odborníci už potvrdili jeho pravosť avšak v súčasnosti ho bližšie analyzujú. „Existuje veľa indícií, že ide o jeden z kamenných typov meteoritov nazývaných „chondrity“, obsahujúci malé kamenné sférické chondrule a zrnká kovu. Ale až podrobné mineralogické analýzy určia presný typ meteoritu. V každom prípade ide len o druhý meteorit s rodokmeňom na Slovensku po úspešnom prípade Košického meteoritu z roku 2010,“ spresnil Juraj Tóth, vedecký pracovník Univerzity Komenského v Bratislave.

Vedci však aj naďalej vyzývyjú obyvateľov Pustých Úľan, aby sa nevzdávali a v pátraní pokračovali. Podľa nich sa totiž v tejto obci nachádza viac úlomkov vzácneho mteoritu.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, fmph.uniba.sk
Odporúčame