Výnimočne vzácne dúhové oblaky: Zabudni na polárnu žiaru! Tieto sú mimoriadne cenným úlovkom fotografov

Vzácne dúhové oblaky na Arktíde

Málokomu sa podarí zachytiť vzácne dúhové oblaky (Zdroj: Jónína Guðrún Óskarsdóttir)

#Arktída je dobre známa svetelným úkazom, ktorý chodia loviť fotografi z celého sveta. A hoci je polárna žiara neopakovateľné nebeské divadlo, jednej amatérskej fotografke na Islande sa podaril nevídaný kúsok. Zachytila jedinečné a mimoriadne vzácne „dúhové oblaky“. Chceš vedieť ako vznikajú?

Čo spôsobuje vzácne dúhové oblaky?

Úchvatné oblaky sa zjavili na tmavej oblohe a svietili viacfarebným svetlom, informoval LiveScience. Nespôsobila ich polárna žiara, ale mraky drobných ľadových kryštálikov vznášajúcich sa vyššie v atmosfére, ako je normálne možné.

Oblaky známe ako polárne stratosférické oblaky sa tvoria iba vtedy, keď spodná stratosféra dosiahne teploty pod mínus 81 stupňov Celzia. Za normálnych okolností sa v stratosfére netvoria oblaky, pretože je príliš suchá, ale pri extrémne nízkych teplotách sa „široko rozmiestnené molekuly vody začínajú spájať do malých ľadových kryštálikov“.

Tie sa formujú do oblakov, a to znamená, že polárne stratosférické oblaky sa môžu tvoriť oveľa vyššie ako bežné oblaky, vo výške medzi 15 až 25 kilometrami nad zemou. Presvitajúce slnečné svetlo sa cez ne rozptýli a vytvorí viacero vlnových dĺžok svetla. Tento fakt inšpiroval vznik prezývky polárnych oblakov na „dúhové oblaky“.

Kvôli extrémnej nadmorskej výške oblakov môže slnečné svetlo zasiahnuť kryštály a rozptýliť ich, aj keď je slnko za horizontom a oblaky sa javia ako najjasnejšie.

Oblaky sa objavili na viacerých miestach

Pred niekoľkými dňami, koncom januára sa vzácne dúhové oblaky objavili za polárnym kruhom na Islande, v Nórsku a vo Fínsku. Amatérska fotografka Jónína Guðrún Óskarsdóttir zachytila úžasný záber jasných oblakov nad vrcholom hory Jökultindur na Islande (titulný obrázok) a fotograf Frederik Broms zas urobil sériu záberov nad Kvaløya neďaleko Tromsø v Nórsku.

Polárne stratosférické oblaky
Polárne stratosférické oblaky žiaria cez medzeru (Zdroj: Frederik Broms)

Existujú dva typy dúhových oblakov. Typ I vyrobený zo zmesi ľadových kryštálikov a kyseliny dusičnej, ktorá vytvára menej efektné farby a môže súvisieť s tvorbou ozónových dier. Typ II, zložený z čistých ľadových kryštálikov produkujúcich živšie a jasnejšie farby.

Tie, ktoré boli pozorované nad Arktídou boli typu II a zvyknú sa označovať aj ako perleťové oblaky, pretože ich dúhové odtiene pripomínajú perleť v lastúrach mäkkýšov. Sú oveľa zriedkavejšie ako typ I. Odborníci sa však domnievajú, že sa oba typy budú vyskytovať častejšie, keďže zmena klímy vytvára extrémnejšie počasie.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame