Nezáleží len na uhlopriečke: Predstavujeme ti kvalitné televízory, ktoré potešia aj tvoju peňaženku

Poradíme ti s výberom televízora, ktorý nezruinuje tvoju peňaženku

Poradíme ti s výberom televízora, ktorý nezruinuje tvoju peňaženku (Zdroj: Pelexs/JESHOOTS.com)

#V dnešnom svete má aspoň každá domácnosť, ak nie každý člen rodiny, televízor. Svoj voľný čas radi trávime pozeraním na našich obľúbených hrdinov či hraním počítačových hier. Na obe tieto aktivity je dobrý televízor neodmysliteľnou súčasťou. Čo však znamená pojem „dobrý televízor“? Pre niekoho môže byť náročné vybrať vhodný model telky na jeho účely. Preto ti predstavíme niekoľko z nich a poradíme, ktorý sa hodí práve tebe.

Pri výbere nejde len o uhlopriečku, aj keď pre mnohých je dôležitým faktorom. V skratkách Ultra HD, H.265, HDR, či QLED sa dá pomerne ľahko stratiť. Nebudeme ti odporúčať žiadne tisíc eurové modely, pozrieme sa na lacnejšie, avšak podobne výkonné mašiny, ktoré by mala každá domácnosť vlastniť, ak chce sledovať svoje obľúbené programy v čo najlepšej kvalite. Inak, ak si nebudeš dať niekedy vedieť rady s rozmermi obrazovky v palcoch, vynásob hodnotu číslom 2.5 a dostaneš hodnotu v centimetroch (jeden palec má totiž cca. 2.5 centimetra).


Bude to náročné, ale zvládneš to: Takto si našetríš na nový telefón, značkové oblečenie či vysnívaný výlet


Sencor SLE 3227T

Ak ti niekto povie, že dnes už nový televízor do 150 určite nekúpiť, je na omyle. Tento Sencor sa síce nedá považovať za prelomovú technológiu, svoje uplatnenie si aj tak nájde. Ponúka 32 palcový HD Ready displej so zabudovaným DVB-T2 tunerom (prehráš na ňom teda doslova všetko). Rozlíšenie sa niekomu na rok 2021 môže zdať vtipné, ak chceš ale ušetriť všade, kde sa dá, nie je sa čomu smiať.

Tento televízor by sme odporúčali najme do detskej izby. Jeho uhlopriečka 80 centimetrov nie je príliš veká a tuner s USB vstupom prehrá všetky rozprávky. Vstup/výstup HDMI je taktiež samozrejmosťou. Sencor váži len necelé 4 kilogramy, preto ho môžeš bez obáv položiť aj na visiacu poličku.

Model Sencor SLE 3227T
Model Sencor SLE 3227T (Zdroj: sencor.sk)

Sencor SLE 43F16TCS

Rovnaká značka, ale iná cenovka. Výkonnejší Sencor SLE kúpiš v zľave za 200 eur. Ponúka Full HD rozlíšenie, nový typ tuneru DVB-T2, ako aj samozrejmý vstup na USB či harddisc. Jeho uhlopriečku 43 palcov (109 centimetrov) už nie je hanba posadiť ani do menšej bytovej obývačky.

Pri vyššej cenovej kategórii dochádza logicky aj k výrazne lepším špecifikáciám – dynamické potláčanie šumu, možnosť záznamu na USB, výstup pre VGA či HDMI či dokonca modul Cl+, teda možnosť satelitného pripojenia bez dodatočnej skrinky. Milovníkov streamovania poteší aj zabudovaný Wi-Fi prijímač.

Model Sencor SLE 43F16TCS
Model Sencor SLE 43F16TCS (Zdroj: sencor.sk)

Hisense 43A7100F

Postúpme znova o niečo vyššie, konkrétne do cenovej relácie cca 300 eur. Hisense predstavil svoj nový model len minulý rok a Slováci po ňom doslova bažia. Uhlopriečku má síce rovnakú ako vyššie spomínaný Sencor (43 palcov), odlišuje ho však rozlíšenie – dostávame sa konečne do dnešného štandardu 4K.

Výstupy ako HDMI či USB, prípadne Wi-Fi a podpora nového tuneru sú už v týchto modeloch samozrejmosťou. Okrem 4K rozlíšenia dostaneš aj technológiu HDR (high dynamic range), teda sýtejšie a realistickejšie farby, ale zatiaľ len v štandardnej verzii 10-bitov.

Model Hisense 43A7100F
Model Hisense 43A7100F (Zdroj: sk.hisense.com)

Samsung UE43TU7172

Najpopulárnejšou značkou televízorov na Slovensku je bezkonkurenčne Samsung. V čase písania tohto článku ide konkrétne o model UE43TU7172. Jeden z týchto novších modelov by mal byť zaručene povinnou výbavou každého milovníka filmov či seriálov.

Asi je zbytočné hovoriť, že Markíza či Jojka nie sú na sledovanie priorita, ak ide o nové Smart TV. Predinštalovaný dostaneš Netflix, HBO či Amazon Prime, stačí sa len zaregistrovať a užívať si ich originálnu tvorbu v 4K HDR. Aj pre konzolových gamerov ide o zlatý štandard.

Model Samsung UE43TU7172
Model Samsung UE43TU7172 (Zdroj: samsung.com)

LG 55UN7100

LG je druhou najobľúbenejšou značkou TV, hneď po spomínanom Samsungu. Model 55UN7100 sa už niekoľko mesiacov drží medzi najpredávanejšími televízormi na našom trhu. Cenovo sme síce zabrdli do cenovej kategórie v okolí 400 eur, stále to však nie je vysoká čiastka za spotrebič, ktorý ti vydrží dlhé roky.

Dnes už je 55 palcová obrazovka zrejme najobľúbenejšia veľkosť uhlopriečky (pre porovnanie, je to dĺžka 140 centimetrov). Technológie ako 4K, HDR 10 Pro či možnosť virtuálneho priestorového zvuku sú už v týchto vyšších modeloch štandardom. Odporúčame sa však kvôli slabšiemu 20W zvuku porozhliadnuť za nejakým lacnejším soundbarom.

Model LG 55UN7100
Model LG 55UN7100 (Zdroj: lg.sk)

Samsung UE65TU7172

Pre milovníkov veľkého plátna sme si na záver pripravili horúceho kandidáta. Minuloročný 65 palcový model od Samsungu púta pozornosť najmä svojou 163 centimetrovou uhlopriečkou, ale aj LED prevedením, funkciou Crystal Processor 4K, spárovaním so smartfónom či najnovšou obrazovou funkciou HDR 10 Plus.

Netflix si na tejto telke rozhodne užiješ. Nezabúdame ani na gamerov, ktorým budú nové herné konzoly podporovať krásne 4K v 60fps snímkovaní. Podobne ako pri LG, aj tu odporúčame dokúpiť soundbar. Do budúcna si taktiež pamätaj, že ak hľadáš najlepší pomer nových technológii k neodolateľnej cene, siahni po rok starých modeloch, ktoré cenovo klesajú práve kvôli novým mašinám.

Model Samsung UE65TU7172
Model Samsung UE65TU7172 (Zdroj: samsung.com)

Ktorý dobrý televízor by si si z týchto lacnejších alternatív vybral ty? Daj nám vedieť do komentára.

Zdroj: hashtag.sk, heureka.sk, samsung.com
Odporúčame