Vybrali sme 10 obľúbených komiksov: Sú zlatou baňou mnohých hollywoodskych filmov, spoznáš hlavných hrdinov?

Ponúkame ti výber 10 obľúbených komiksov

Ponúkame ti výber 10 obľúbených komiksov (Zdroj: unsplash.com/Erik Mclean)

#Komiks je svetový hit, ktorý v nedávnych rokoch preslávila aj slávna filmová séria Marvel od legendárneho tvorcu Stana Leeho. Dnes ti ukážeme výber 10 obľúbených komiksov – od Batmana, cez Scotta Pilgrima až po hororový The Walking Dead. Náš výber komiksov neponúka najpredávanejšie či najoceňovanejšie kúsky, ale tie, ktoré najviac oslovili práve čitateľov.


Raj pre fanúšikov superhrdinov: Marvel kvôli koronavírusu sprístupnil najslávnejšie komiksy úplne zadarmo


Watchmen (Alan Moore a Dave Gibbons)

Watchmen, alebo Strážcovia, sú komiksom, ktorý skutočne zmenil pravidlá. Alan Moore svojou žltou demonštráciou amerických superhrdinov dáva jasne najavo: „Čo keby neboli hrdinovia, ale nadržaní sociopati?“ Nezáleží či si videl Snyderove filmové spracovanie, alebo nie – Watchmen fungujú stále skvelo. Tento komiks si obľúbia najmä vyspelejší čitatelia, pretože umenie Dave Gibbonsa nie je pre každého.

Komiks Watchmen
Komiks Watchmen (Zdroj: DC Comics)

Locke & Key (Joe Hill a Gabriel Rodriguez)

Spisovateľa Joa Hilla možno poznáš – je synom slávneho Stephena Kinga. Svoje hororové korene potvrdzuje nielen napínavými románmi, ale aj komiksom Locke & Key. Keď deti Lockeovcov objavia čarovné kľúče od zamknutých dverí v ich starom sídle, rodinná minulosť ich začína doslova prenasledovať. Umenie Gabriela Rodrigueza vdychuje život temným príšerám a strašidelným výjavom a ty ich budeš hltať s baterkou pod paplónom.

Komiks Locke & Key
Komiks Locke & Key (Zdroj: Pinterest)

The Walking Dead (Robert Kirkman a Tony Moore)

Predtým, ako sa z The Walking Dead stal jeden z najúspešnejších seriálov vôbec, bol nenápadným hororovým komiksom. Aj keď začiatok príbehu komiksu a seriálu sú veľmi podobné, časom sa príbehové linky čoraz viac rozchádzajú a presne to je dôvod, prečo si ho užije aj fanúšik televízneho spracovania. Robert Kirkman miluje hororový žáner a pochmúrnou atmosférou zachytáva skupinku preživších v zombie apokalypse, ktorí sa jednak snažia prežiť, ale aj zachovať si svoju ľudskosť.

Komiks The Walking Dead
Komiks The Walking Dead (Zdroj: Skybound Entertainment)

Batman (Frank Miller, Klaus Janson a Lynn Varley)

Hovorí sa, že Batmanov komiks od Franka Millera z roku 1986 je magnus opus, podľa ktorého budú ostatné príbehy netopierieho muža súdené. Millerov príbeh o starom kapitánovi Crusaderovi, ktorý na dôchodku bojuje proti novému druhu zločincov, sa zámerne odohráva mimo DC univerza. Vďaka tomu príbeh ponúka množstvo priestoru na vytvorenie vlastného sveta a originálneho deja. Batman sa stal obrovským hitom a čitatelia neustále žiadajú tvorcov o ďalšie diely.

Komiks Batman
Komiks Batman (Zdroj: DC Comics)

Saga of The Swamp Thing (Alan Moore, Steve R. Bissette a John Tolteben)

Korene komiksu The Swamp Thing siahajú až do roku 1972. Zásadný zásah Alana Moora o dvanásť rokov neskôr však predefinoval postavu priekopníckym spôsobom, čo ju zmenilo na pravdepodobne najmocnejšieho hrdinu komiksového DC univerza. Autenticitu temna dodávajú aj krásne kresby Steva Bissetta a Johna Totlebena. Ak miluješ komiksových superhrdinov a Swamp Thing ti ušiel, je načase to napraviť.

Komiks Swamp Thing
Komiks Swamp Thing (Zdroj: DC Comics)

V for Vendetta (Alan Moore, David Lloyd))

V ako Vendetta je silným príbehom o strate slobody a individuality. Dej je situovaný do totalitného Anglicka po ničivej vojne, ktorá zmenila tvár našej planéty. Do sveta bez politickej či osobnej slobody prichádza tajomný muž v známej bielej porcelánovej maske, ktorý bojuje proti utláčateľom. Strhujúci príbeh v sebe obsahuje aj metafory na zamyslenie. Po prečítaní nezabudni siahnuť aj po skvelom filmovom spracovaní s Hugom Weavingom a Natalie Portman.

Komiks V for Vendetta
Komiks V for Vendetta (Zdroj: Alucine)

Naruto (Kišimoto Masaši)

Zo sveta Naruta ti ponúkame druhé vydanie, ktoré okrem nasýtenia hladnému trhu opravilo aj chyby z prvého vydania. Naruto je zatracovaný outsider, ktorý sa chce stať najlepším nindžom na svete. Kedysi takmer zrovnal so zemou celú nindžovskú dedinu, je však pevno odhodlaný postaviť sa svojej minulosti čelom a splniť si svoj sen. Naturo sa stal hitom aj vďaka animovanému seriálovému spracovaniu.

Komiks Naruto
Komiks Naruto (Zdroj: Pinterest)

Hawkeye (Matt Fraction, David Aja a Javier Pulido)

Podobne ako vo filmovom MCU, aj v komiksovej verzii sa z Hawkeyea stala hviezda až po určitom čase. V tejto verzii nemá Clint Barton žiadnu tajnú identitu – zámer tvorcov je vytvoriť z neho obyčajného človeka, ktorý sa musí zmieriť so starnutím a rozvodom. Clint už nie je Avengerom, ale stále musí chrániť tých, ktorých miluje. Ak si tiež dlho očakával film o Hawkeyeovi a nedočkal sa ho, podobne ako my, tento komiks je pre teba ako stvorený.

Komiks Hawkeye
Komiks Hawkeye (Zdroj: Marvel)

Scott Pilgrim (Bryan Lee O’Malley)

Zo sveta Scotta Pilgrima je nemožné vybrať jednu najlepšiu časť, preto ti ponúkame kompletnú šesťdielnu sériu epického príbehu Bryana Lee O’Malleyho. Scott je flákač, ktorý chce za každú cenu získať dievča svojich snov. V kompletnom vydaní nájdeš okrem komiksov aj nový exkluzívny plagát. Máš stále málo? V tom prípade hneď po prečítaní siahni po filmovom spracovaní Edgara Wrighta.

Komiks Scott Pilgrim
Komiks Scott Pilgrim (Zdroj: Wired)

Hellboy (Mike Mignola)

V komikse o Hellyboyovi okamžite rozoznáš známe tieňové čiary Mika Mignola. Hellboy je jeho jedinečným výtvorom, ktorý na svet priviedli nacistickí okultisti počas druhej svetovej vojny ako dieťa, a potom ho láskavý profesor vychoval ako normálneho chlapca. Teraz je Hellboy dospelý a okrem jedenia pražených arašidov zastavuje zločincov vo svojom okolí. Jeho suchý humor je ťažké si neobľúbiť.

Komiks Hellboy
Komiks Hellboy (Zdroj: Dark Horse Comics)
Zdroj: hashtag.sk, npr.org
Odporúčame