Stovky plynových masiek a desiatky ochranných oblekov: Zásoby pre prípad katastrofy sa v slovenských krytoch nachádzajú dodnes

Photo by Nikoli Afina on Unsplash

#Aj v minulosti svet čelil mnohým hrozbám. Hlavne studená vojna medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi spôsobili, že Slovensko (respektíve Československo) čoby člen východného bloku budovalo na svojom území kryty civilnej ochrany. V nich sa nachádzalo všetko potrebné, čo by obyvatelia potrebovali v prípade akejkoľvek katastrofy.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Našiel by si tu plynové masky, ochranné obleky, sociálne zariadenia, čističku vzduchu, ale aj zdravotnícky materiál či látky, vďaka ktorým by si pokojne mohol vypiť aj vodu z kaluže a bola by nezávadná. Problém je, že drvivá väčšina týchto krytov je už žiaľ dnes v katastrofálnom stave či totálne vybrakovaných.

To však nie je prípad toho, ktorý navštívil známy slovenský urbexer Ivan Donoval. Nájdeš v ňom takmer všetko, čo sa tam nachádzalo aj v minulosti, takže ide rozhodne o poriadny zážitok. Viac sa už dozvieš v priloženom videu nižšie. A samozrejme nám nezabudni dať v komentároch vedieť, čo naň hovoríš.

Zaujíma ťa urbex a opustené budovy na Slovensku? Určite si pozri túto knihu v Martinuse.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame