#Aj Bratislava sa v najťažších časoch počas 2. svetovej vojny mohla spoľahnúť na vojenské opevnenie, respektíve bunkre, ktoré ju chránili pred nepriateľmi. Ako uvádza oficiálny dokument, zemské vojenské velenie rozhodlo na konci roku 1932 o vybudovaní opevneného predpolia Bratislavy na petržalskej strane Dunaja.
Línia opevnených objektov sa mala tiahnuť od nábrežia Dunaja v Pečenskom lese cez Kapitulské pole k vojenskému cintorínu na Kopčianskej ceste a pokračovať pozdĺž dunajského ramena na Betliarskej ulici až k dunajskému ostrovu oproti Slovnaftu. V roku 1936 dal veliteľ generál Husárek pokyn k realizácii 2. etapy opevňovacích prác.

Tá spočívala vo vybudovaní siedmich ťažkých objektov (BS-1, BS-2, BS-3, BS-4, BS-8, BS-13 a BS-15) a prezbrojení starších objektov zo šnejdárkovej línie. Tak vznikla súvislá línia opevnenia predpolia, doplnená o pechotné a protitankové zátarasy. A práve do jedného takého, konkrétne BS-2, môžeš dnes nahliadnuť vďaka urbexerovi Ivanovi Donovalovi.
Pre zaujímavosť, bunker je voľne prístupný, no musíš sa prejsť hodný kus z Petržalky až do Pečenského lesa. Pokiaľ sa ti však nechce vyťahovať päty z domu, pozri si video nižšie a dozvieš sa všetko podstatné. K tomu ako bonus dostaneš aj výklad od Ivana, ktorý si pre teba opäť pripravil množstvo zaujímavostí.
Zaujíma ťa druhá svetová vojna? Určite si pozri túto obľúbenú knihu v Martinuse.
Zdieľať na