Vianočné filmy, ktoré si zrejme ešte nevidel: Vymeň Popelku a Kevina za týchto 10 peciek!

Netflixovka Klaus je skvelým vianočným filmom, ktorý sa stane klasikou

Netflixovka Klaus je skvelým vianočným filmom, ktorý sa stane klasikou (Zdroj: Netflix)

#Vianočné obdobie už tradične spája rodinu. A čo je lepšie ako pozrieť si v kruhu svojich blízkych parádny film? Prinášame ti 10 podarených vianočných kúskov, ktoré si zrejme ešte nevidel a možno o nich ani nepočul. Vybrali sme tradičné aj netradičné vianočné filmy z posledných rokov, ktoré nás rozosmiali, dojali, ale aj donútili premýšľať. Ktorý z nášho zoznamu si vyberieš ty?


FILMTAG Niektoré vianočné filmy sú poriadne peklo: Vybrali sme pre teba tie úplne najhoršie


Vianočná kronika (2018)

Vianočná kronika od Netflixu sa každý rok teší dobrej sledovanosti. Ak si ju ešte nevidel a máš túto streamovaciu službu predplatenú, neváhaj. Snímka sleduje dvoch súrodencov, ktorí narazia do Santových saní. Kvôli tomu musia sami zachraňovať Štedrý večer. Našťastie Santa si vie vždy nejako poradiť. V prípade, že si videl prvý diel, minulý rok vydal Netflix aj dvojku, v ktorej opäť hviezdi Kurt Russell.

Malé ženy (2019)

Tradičný príbeh v novom šate. Malé ženy sú príbehom štyroch dospievajúcich sestier. Ich otec bojuje vo vojne a žijú len s prísnou, no milujúcou matkou. Mladá Jo má vek na vydanie, no manželstvo nechce. Sníva o tom, že sa raz stane spisovateľskou. Malé ženy doslova pohladia na duši najmä nežnejšie pohlavie. V hlavných úlohách uvidíš Saoirse Ronan, Emmu Watson, Florence Pugh či Timothéeho Chalameta. Film režisérsky zastrešila oscarová Greta Gerwig.

Bola to divoká noc (2015)

Trojica kamarátov Ethan, Isaac a Chris sa priatelia už od detstva a každý rok menia vianočné sviatky menia v nespútanú noc. Tentokrát to však vyzerá, že sa počas Vianoc stretnú poslednýkrát. Spoločne si sľúbia, že to bude večer, na ktorý nikdy nezabudnú. The Night Before ponúka tony kvalitného humoru a vtipných situácií. Tešiť sa môžeš na Josepha Gordona-Levitta, Setha Rogena a Anthonyho Mackieho.

Rozprávky pre Emu (2016)

Peter žije a pracuje už niekoľko rokov v Londýne. Jedného dňa ho vyvedie z dennej rutiny nečakaná správa z rodného Češka – je otcom osemročnej Emy. Navyše, po smrteľnej nehode jej matky je práve on najbližšou rodinou dievčatka. Fakt, že musí prijať úlohu otca a byť pre svoju dcéru skutočným vzorom, prevráti Petrov život hore nohami. Novodobá „Kolja“ s vianočným nádychom určite poteší každého pravého fanúšika českej kinematografie.

Klaus (2019)

Poštárov syn je po hádke s otcom vyhnaný do najsevernejšej dediny v krajine. Má sa tu naučiť morálke a zodpovednosti tak, že bude riadiť miestnu poštu. Práve tu sa začína príbeh o hlbokom  priateľstve mladého poštára Jespera a tajomného deduška z hôr. Klausa si zamiluješ najmä vďaka 2D animácii s 3D prvkami, ktorá vyzerá jednoducho úžasne. Na záver filmu si nezabudni pripraviť servítku. Netflix získal za Klausa aj zaslúženú oscarovú nomináciu.

Muž, ktorý vynašiel Vianoce (2017)

Ak máš rád rozprávky Charlesa Dickensa, toto je rozhodne niečo pre teba. Spoznaj muža, ktorý stojí za príbehmi o Ebenezerovi Scroogovi, mladom Timovi či ďalšími postavami zo známej Vianočnej koledy. Muž, ktorý vynašiel Vianoce je krásna životopisná dráma o Dickensovi a jeho živote, počas ktorého napísal nesmrteľné vianočné príbehy. V írskej snímke ho stvárnil herec Dan Stevens.

Posledné Vianoce (2019)

Kate je smoliarka a priťahuje problémy všetkého druhu – nerozumie si s rodinou, nevie si nájsť normálneho chlapa a pracuje v obchode s vianočnými dekoráciami. Ešte pred rokom absolvovala operáciu, ktorá jej zachránila život, no svoju druhú šancu vôbec nevie využiť naplno. To však až do chvíle, keď spozná mladíka Toma, ktorý jej svet prevráti naruby. Kate pomaly zisťuje, že každý deň sa dá najviac užiť vtedy, keď robíme spontánne veci.

Sedem zhavranelých bratov (2015)

Bolo raz jedno kráľovstvo, o ktorom by sa dalo veľa rozprávať. Príbehov o ľuďoch by mohlo byť tisíc, ale tento príbeh je o slovách, ktoré môžu byť silnejšie než meč, jedovatejšie než hadie pohryznutie, ale tiež cennejšie než zlato. Je o slovách, ktoré keď z úst vyletia, už ich nič nevráti späť a o Bohdanke, ktorá sa rozhodne zachrániť svojich bratov premenených na havranov. Kým však kliatbu zlomí, stretne mnohých, ktorí jej budú stáť v ceste, ale možno pri tom nájde aj svoje šťastie.

Grinch (2018)

Zelený škriatok Grinch je večne nasrdený zadubený samotár, ktorý žije v jaskyni a necháva sa obskakovať svojím psom. Do neďalekej dediny chodí len v prípade najvyššej potreby – neznáša totiž ľudí. Existuje však niečo, čo nenávidí ešte viac. A to sú Vianoce. Zima sa blíži a Grinch vo svojej diere znova spriada plány na to, ako dedinčanom prekaziť Štedrý večer. Slovenský dabing síce odporúčame, avšak v origináli nadaboval Grincha perfektne skvelý Benedict Cumberbatch.

Carol (2015)

Toto je film z trochu iného súdka. Elegantná dáma Carol sa raz v obchode zoznámi s mladou predavačkou Therese. V Amerike 50. rokov, teda v časoch, keď vysokopostavená vydatá dáma nemohla byť priateľkou s obyčajnou dievčinou z obchodu, sa začína prehlbovať viac, než len ich priateľské puto. Carol dostala 6 nominácii na Oscara vrátane oboch herečiek (Cate Blanchett a Rooney Mara) a je tým správnym vianočným tipom pre náročného diváka.

Zdroj: hashtag.sk, Netflix, Itafilm, Continental film, CinemArt, RTVS
Odporúčame