Na sviatky nás čaká nebeské divadlo: Pozri, kedy a čo bude padať nad našimi hlavami!

Nočná obloha s padajúcimi meteoritmi

Nebeské divadlo padajúcich hviezd skrášli vianočnú oblohu (Zdroj: Pexels.com/Neale LaSalle)

#Či sa ti splnia všetky vianočné želania je zatiaľ ešte otázne. Určite však budeš mať šancu želať si niečo aj pod padajúcou hviezdou. Na hviezdnej oblohe bude možné sledovať meteorický roj a dokonca nebude chýbať ani vianočná kométa. Pozorne čítaj, kedy sa nebeské divadlo začne.

Zimná obloha bude možno plniť tajné želania

Už od 17. decembra až do 26. decembra budeš môcť sledovať činnosť zaujímavého meteorického roja. Volá sa U Midy, ale poznáme ho aj pod menom Ursidy. Jeho objaviteľom je astronóm Antonín Bečvář, ktorý je zakladateľom observatória na Skalnatom Plese. Prvýkrát tento roj pozoroval 22. decembra 1945, vtedy bola frekvencia počas maxima až 88 meteoritov za hodinu.

Ako informuje SAV roj Ursíd súvisí s krátkoperiodickou kométou 8P/Tuttle s obežnou dobou 13,6 roka. Najhustejší oblak meteoridov je na dráhe oproti kométe. Minimálna vzdialenosť Zeme od dráhy kométy je až 15 miliónov kilometrov.

Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV vysvetlil, že „Táto dráha je značne rušená Jupiterom – vďaka poruchám pozorujeme jednotlivé deformované časti vlákna,“ spresňuje astronóm a dodáva, že pozorovacie podmienky sú v roku 2022 výborné: „Mesiac bude počas maxima jeden deň pred novom. Na oblohe budeme môcť v tomto čase vidieť približne 10 meteorov za hodinu.“

Tešiť sa môžeš aj na nedávno objavenú neperiodickú kométu C/2022 E3 (ZTF). Ján Svoreň vysvetlil: „Kométu C/2022 E3 objavil 2. marca tohto roku kalifornský tím z projektu Zwicky Transient Facility. Perihéliom prejde 12. januára 2023. Pôvodne bola klasifikovaná ako asteroid, až neskôr bola spozorovaná veľmi koncentrovaná kóma.“

Najbližšie popri Zemi prejde kométa až 2. februára 2023 a mala by byť viditeľná aj voľným okom. Priaznivé podmienky na jej pozorovanie zo Slovenska by mali byť aj koncom tohto roka. V decembri sa objavuje okolo polnoci, takže nezabudni a vyskúšaj, či budeš mať šťastie ju vidieť na vlastné oči.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame