Jedna z najznámejších vianočných pesničiek skrýva mrazivé tajomstvo: Počul si už o tomto podivnom zvyku?

vianočné svetielka

Jedna z najznámejších vianočných pesničiek má strašidelné tajomstvo (Zdroj: Unsplash/Kevin Fitzgerald)

#Vianoce sú tu a určite si už aj ty púšťaš vianočné skladby jedna radosť. Hoci je väčšina z nich otrepaná a sťažujeme sa na ne po celý rok, počas nasledujúcich dní je všetko odpustené. Medzi typické vianočné pesničky patrí rozhodne aj anglická skladba The Most Wonderful Time of the Year.

Okrem veselých zvončekov a podmanivého hlbokého hlasu Andyho Williamsa sa v nej však skrýva aj niečo zvláštne. Možno si si to doteraz nikdy neuvedomil, ale v jednej časti sa spieva:

There’ll be scary ghost stories
And tales of the glories
Of Christmases long, long ago.

alebo v preklade:

Bude tu desivý strašidelný príbeh
A príbehy o sláve Vianoc pred dávnymi, dávnymi časmi.

Príbehy s mŕtvymi a duchmi

Na to, že má ísť o najkrajšie obdobie v roku, znie táto časť poriadne zvláštne. Webový portál Nerdist sa jej preto pozrel bližšie na zúbok a zistil poriadne mrazivé informácie. Ide o odkaz na dávnu anglickú tradíciu. Spočívala v tom, že na Vianoce si ľudia rozprávali strašidelné príbehy. Televízna stanica BBC dokonca na Štedrý deň donedávna vysielala hororové filmy.

Všetko začalo počiatkom 20. storočia, keď autor Montague Rhodes James napísal niekoľko duchárskych príbehov. Ľudia si ich obľúbili a v priebehu nasledujúcich rokov boli publikované niekoľkokrát. Hlavnými postavami v poviedkach boli zvyčajne vzdelaní ľudia, ako on sám, ktorí sa v určitej situácii stretli s nadprirodzenými bytosťami.

Poviedky boli sfilmované

Duchovia v jeho príbehoch boli zvyčajne poriadne zlomyseľní a krutí. Taktiež boli spájaní s určitým objektom. Keď človek na tento objekt siahol alebo ho chcel zobrať, boli agresívni a útoční. Keďže tieto poviedky sa tešili veľkej popularite, v 70. rokoch minulého storočia bolo mnoho z nich dokonca sfilmovaných. Práve tu začala tradícia vysielania strašidelných filmov na Vianoce.

Hoci to znie veľmi netradične, strašidelný zvyk pretrváva v Anglicku dodnes. V roku 2018 bol natočený horor s názvom The Dead Room, v roku 2019 to bol zase film Martin’s Close. Ani tento rok nebude výnimkou. Stanica BBC odvysiela klasický film Montaguea Jamesa s názvom The Mezzotint.

Zdroj: hashtag.sk, nerdist.com
Odporúčame