Veľký test cukríkov: Populárne značky úplne pohoreli, víťaz ťa zaručene prekvapí

Veľký test cukríkov: Populárne značky úplne pohoreli.

Veľký test cukríkov: Populárne značky úplne pohoreli. (Zdroj: Unsplash.com/Patrick Fore)

#Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ktoré cukríky sú tie najlepšie? Populárne značky vo veľkom teste úplne pohoreli. Víťazi ťa zaručene prekvapia.

Najväčšia česká spotrebiteľská organizácia dTest urobila prieskum, v ktorom hodnotila cukríky s pevnou cukrovou polevou na povrchu. Pre lepšiu predstavu, typickými členmi tejto skupiny cukríkov sú napríklad lentilky. Patria však medzi ne aj farebné ovocné žuvacie cukríky.

Výskumníci zakúpili až 29 výrobkov od známych firiem alebo od značiek obchodných reťazcov. Neporovnávali však len české výrobky, ale rozhodli sa ísť nakúpiť cukríky aj do Nemecka. Podarilo sa im zistiť, že drvivá väčšina výrobkov vykazovala rovnaké zloženie ako aj výživové hodnoty.

Cukríky s čokoládovou náplňou alebo arašidmi

Ako prvé porovnávali cukríky, ktoré mali čokoládovú náplň alebo arašidy. Zamerali sa pritom predovšetkým na to, aká bola „použitá čokoláda a spôsob, akým sa ich povrch zafarbuje,“ vysvetľovali výskumníci na portáli dTestu.sk.

Ďalším dôležitým bodom boli farbivá. Zaujímalo ich, či sa výrobcom podarilo prejsť od éčkových farbív k tým prírodným. Kým niektoré produkty už radšej volia prírodné farbivá, pri iných výrobkoch sme na éčkové farbivá narazili, vo väčšine prípadov ich však sprevádzali aj farbiace rastlinné výťažky. Výnimkou sa stala opäť značka M&M’s, ktorá sa v rozpore s aktuálnym trendom spolieha iba na éčka. Jej produkty sa preto v našom porovnaní umiestnili až za všetkými privátnymi značkami reťazcov, ktoré ich napodobňujú,“ poznamenal dTest na svojom webe.

Cukríky s čokoládovou náplňou alebo arašidmi
Cukríky s čokoládovou náplňou alebo arašidmi. (Zdroj: Unsplash.com/Robert Anasch)

Výrobky M&M’s Peanut a M&M’s Cripsy deklarovali použitie červeného farbiva košenily (E120). Podľa výskumníkov z dTestu je toto farbivo podozrivé z možného vyvolávania hyperaktivity u detí. Samotný výrobca cukríkov sa k výsledkom vyjadril takto: „Aj keď rešpektujeme obavy, ktoré zistenia o určitých našich produktoch v súvislosti s potravinárskymi farbivami vzbudzujú, používame iba zákonom schválené farbivá, ktoré spĺňajú požiadavky na bezpečnosť potravín na ochranu zdravia každého spotrebiteľa.”

V tejto kategórii sa podarilo vyhrať cukríkom Ökovital Bio Choco-lini mini. Na druhom mieste sa umiestnili Denree Bunte Schoko Linsen a tretie miesto obsadili Lidl/Minster Choc Duhovky. Lentilkám sa podarilo obsadiť šiestu priečku, no a výrobky M&M’s sa nachádzali na posledných priečkach a to od dvanásteho po štrnáste miesto.

Ovocné žuvacie cukríky

V ďalšej kategórii sa výskumníci zamerali na farebné ovocné žuvacie cukríky. Tu si všímali najmä zloženie a spôsob sfarbenia. Nič iné sa porovnať nedalo – hoci cukríky majú ovocnú príchuť, ovocné šťavy obsahovali jedine Lidl/Sweet Corner Fruitty Pearls. Pri ostatných sa chuť vytvára iba arómami,” poznamenali výskumníci z dTest.sk.

Výrobcovia sa aj pri týchto druhoch cukríkov snažili nahradiť éčka prírodnými látkami. V tomto prípade, narozdiel od predchádzajúcej kategórie, sa však v každom výrobku objavili nejaké éčkové farbivá. Výskumníci obzvlášť upozorňujú na cukríky Lidl/Sweet Corner Jelly Beans Sweet a Penny/Mike Mitchell’s Jelly Beans, ktoré v zložení uvádzali oxid titaničitý (E 171). Jeho použitie v potravinách je od februára tohto roka zakázané a výrobca ho bude musieť najneskôr do augusta v receptúre nahradiť.”

Ovocné žuvacie cukríky
Ovocné žuvacie cukríky. (Zdroj: Unsplash.com/Jonathan J. Castellon)

Okrem zloženia sa však výskum zameral aj na výživové hodnoty a obsah cukru. V tejto kategórii sa podarilo zvíťaziť Lidl/Sweet Corner Fruitty Pearls. Na druhom mieste sa umiestnili Skittles Crazy sours a tretiu priečku zas získali Skittles Smoothies. Značke Skittles sa podarilo získať aj piatu priečku. Na konci zoznamu sa nachádzali Lidl/Sweet Corner Jelly Beans Sweet a Penny/Mike Mitchell’s Jelly Beans, ktoré získali siedmu a ôsmu priečku.

Ktoré cukríky máš najradšej ty?

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, dTest.sk
Odporúčame