Veľké problémy pre iPhone: Európsky parlament chce univerzálnu nabíjačku pre všetky telefóny

Photo by Andreas Haslinger on Unsplash

#Apple má veľký problém. A môže za to práve Európsky parlament. Poslanci totiž  vo štvrtok vyzvali Európsku komisiu, aby najneskôr do júla predložila opatrenia vedúce k pretaveniu myšlienky spoločnej nabíjačky pre mobilné zariadenia do praxe.

Parlament v nelegislatívnom uznesení schválenom pomerom hlasov 582 (za): 40 (proti): 37 (zdržalo sa hlasovania) zdôraznil naliehavú potrebu zaviesť na úrovni EÚ regulačné opatrenia, ktoré by viedli k zníženiu objemu elektronického odpadu a ktoré by spotrebiteľom umožnili prijímať udržateľnejšie rozhodnutia. Poslanci zároveň vyzvali na prijatie záväzných predpisov zameraných na zavedenie univerzálnej nabíjačky pre všetky mobilné zariadenia.

Photo by Xavier Wendling on Unsplash

Zatiaľ čo väčšina nových telefónov s operačným systémom Android už presedlala na konektor USB-C, Apple sa skalopevne drží svojho Lightning konektora. Pokiaľ však Európska komisia návrch schváli, pravdepodobne sa na európskom trhu dočkáme iPhonov s USB-C konektorom. Ten Apple využíva napríklad so svojich MacBookoch či iPadoch. V hre je však napríklad aj plne bezdrôtové nabíjanie telefónov s „jabĺčkom“, ktoré by tak tento zákon úspešne obišlo.

Podľa odhadov dosahuje celosvetový objem ročne vygenerovaného elektronického odpadu približne 50 miliónov ton, čo predstavuje približne 6 kg odpadu na osobu. V Európe tvoril objem elektronického odpadu v roku 2016 približne 12,3 milióna ton, teda v priemere 16,6 kg odpadu na obyvateľa. Objem elektronického odpadu zvyšuje aj krátky životný cyklus niektorých rádiových zariadení, konštatuje uznesenie.

Zdroj: europarl.europa.eu
Odporúčame