Vedci objavili novú planétu: Podľa meraní krúži neďaleko našej slnečnej sústavy

nová planéta

Vedci objavili novú planétu (Zdroj: Freepik/freepik)

#Vedci objavili pred niekoľkými dňami úplne novú planétu, ktorá krúži okolo hviezdy neďaleko nášho Slnka. To, čo sa javilo ako malinký mimozemský svet, bola práve nájdená obiehajúca planéta. Kandidát na exoplanétu (planéta mimo slnečnej sústavy) s názvom Proxima d obieha okolo hviezdy s názvom Proxima Centauri: malého, slabého červeného trpaslíka, len 4,2 svetelných rokov od Slnka.

Jedna z najmenších exoplanét

Je úžasné, že exoplanéta má len štvrtinu hmotnosti Zeme. Vďaka tomu je jednou z najmenších exoplanét, aké boli kedy detekované, a zároveň najmenšou zistenou pozorovaním gravitačného účinku exoplanéty na jej hviezdu. Objav tiež označuje tretiu nájdenú exoplanétu obiehajúcu okolo Proximy Centauri. Hoci novoobjavený svet by nebol obývateľný, jeho detekcia naznačuje, že tam vonku je množstvo exoplanét, ktoré sú mimo dosahu našich súčasných možností.

„Objav ukazuje, že náš najbližší hviezdny sused sa zdá byť nabitý zaujímavými novými svetmi na dosah ďalšieho štúdia a budúceho skúmania,“ hovorí astrofyzik João Faria z Instituto de Astrofísica e Ciências do Espaço v Portugalsku. K dnešnému dňu bolo objavených a potvrdených takmer 5-tisíc exoplanét a máme odhalené tisíce ďalších kandidátov na exoplanéty.

Objavovanie nových planét

Vedci majú dva hlavné spôsoby hľadania týchto našich „susedov“. Najpoužívanejšou technikou je tranzitná metóda, pri ktorej ďalekohľad pozoruje hviezdy po dlhšiu dobu, aby zistil slabé, pravidelné poklesy jasu, ktoré signalizujú obiehajúcu planétu, ktorá prechádza medzi nami a hviezdou.

Ďalšia častá používaná metóda je známa ako metóda radiálnej rýchlosti (alebo kolísania). Keď sú dve telesá, ako napríklad hviezda a planéta, gravitačne spojené, jedno neobieha druhé. Namiesto toho obiehajú okolo svojho spoločného ťažiska; barycentrum slnečnej sústavy je napríklad tesne mimo povrchu Slnka.

Vo vesmíre ich môže byť omnoho viac

Obe tieto metódy sú oveľa lepšie pri zisťovaní väčších exoplanét. Tie totiž zablokujú viac svetla z hviezdy alebo vytvoria výraznejšie hviezdne kolísanie. K dnešnému dňu je len 36 exoplanét z 32 073 zaznamenaných v archíve exoplanét menej hmotných ako Zem.

Objav novej planétky teda naznačuje, že nedostatok menších exoplanét v doterajšom zázname by mohol byť jednoducho výsledkom našej existujúcej neschopnosti ich spoľahlivo odhaliť – a že ich nájdenie bude jednoducho otázkou času a technológie.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame