Hrôzostrašné zábery ako zo zlého filmu: Kvôli tomuto zanikla pri Žiari nad Hronom celá dedina!

Závody SNP

Závody SNP pomaly chátrajú (Zdroj: Unsplash/Florian Olivo)

#Závody Slovenského národného povstania bol podnik na výrobu a spracovanie hliníka pri Žiari nad Hronom, ktorý začali budovať v roku 1951. Dlhé roky bol jedným z najväčších široko-ďaleko, spája sa však aj so smutnou minulosťou. Z dôvodu jeho výstavby totiž zanikla obec Horné Opatovce.


Zaujíma ťa téma urbexu?
V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!


Vysťahovaná dedina

Obec bola vysťahovaná v dôsledku neúnosne zhoršených životných podmienok. K tomuto stavu došlo v roku 1953 po výstavbe závodu severne od obce, pričom vetry vanúce zo severu spôsobovali imisie popolčekov, fluorovodíka, ortuti a arzénu. Najprv vyhynuli včely, potom aj ostatný hmyz a rastliny. Nadmerne sa zvýšila chorobnosť najmä u detí.

Tento problém bývalá vláda vyriešila uznesením o likvidácii obce k 31. júlu 1969. Toho roku bolo územie obce pričlenené k Žiaru nad Hronom. Bolestný exodus 1380 obyvateľov trval takmer 10 rokov. Ľudia sa sťahovali podľa skromných náhrad za domy a podľa zamestnania najmä do Žiaru nad Hronom a Hliníka nad Hronom, ale i do Bratislavy, Piešťan, Košíc či Prahy.

Tak v mene doktríny industrializácie, ktorá nerešpektovala žiadne ekologické, historické a morálne princípy, zanikla jedna z najstarších a najväčších obcí Žiarskej kotliny. Dnes sú jedinou spomienkou na obec už iba kostol a priľahlý cintorín. O to smutnejší je potom pohľad na chátrajúci Závod SNP. Z neho fungujú už len niektoré časti rozdelené medzi viacero firiem.

Závody SNP v Žiari nad Hronom
Závody SNP v Žiari nad Hronom (Zdroj: Wikipedia/Szeder László)

Ako po apokalypse

Na zdevastovanú časť tohto obrovského komplexu sa bol pozrieť urbexer Frenkie, ktorý sa so svojimi fanúšikmi podelil o skvelé video plné zaujímavých záberov. Konkrétne sa zameral na priestory hlinikárne a kyslikárne. Celý Závod SNP naozaj vyzerá ako z postapokalyptického filmu.

Aj sám urbexer v úvode videa upozorňuje, že tieto miesta sú životu nebezpečné, nehovoriac o tom, že ich stráži bezpečnostná služba. Aj preto by si sa na miesto rozhodne nemal vybrať na vlastnú päsť. Vychutnaj si radšej video nižšie z pohodlia svojho domova. A, samozrejme, sa s nami nezabudni podeliť o svoj názor v komentároch pod článkom.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: Wikipedia/Závod Slovenského národného povstania, Horné Opatovce, YouTube/Frenkie Urbex
Odporúčame