Leží na slovenských hraniciach a ukrýva mnohé tajomstvá: Preskúmaj vínne pivnice a vojenskú základňu

Obrázok od Peter H z Pixabay

#Užhorod je mestom, v ktorom sa stýka západná európska civilizácia s východnou európskou (byzantsko-slovanskou) civilizáciou. Mesto je osídlené nielen Ukrajincami a Rusmi, ktorí sa hlásia k pravoslávnej a gréckokatolíckej tradícii, ale žijú tu aj Maďari a Slováci, ktorí sa hlásia k západoeurópskej tradícii a rímskokatolíckej alebo reformovanej kalvínskej cirkvi.

Nachádza sa na západnej Ukrajine na rieke Uh a je významnou dopravnou križovatkou ciest od Mukačeva, Čopu, Košíc a Užoku. Západne od mesta sa nachádza významný cestný hraničný priechod na Slovensko. Dostať sa sem teda nie je žiadny problém. Kultúra a školstvo majú v Užhorode bohatú tradíciu – nachádza sa tu niekoľko múzeí, divadlo a od roku 1945 aj univerzita.

Najstaršie nálezy svedčiace o osídlení v mieste dnešného Užhorodu sú staršie ako 100 000 rokov. V priebehu dejín tu zanechali svoje stopy Kelti, Avari, Dákovia, Sarmati, Burgundi. Slovania (z vetvy Bielych Chorvátov) tu mali v 8. – 10. stor. slovanské sídlisko, v 9. stor. (prvá zmienka o meste je z r. 903) je Užhorod súčasťou Veľkej Moravy. V 10. stor. prichádzajú starí Maďari. Od 11. stor. je mesto súčasťou Uhorska. V rokoch 1241 – 1242 mesto dobyli Mongoli a bolo vypálené. Nové mesto bolo vybudované až v roku 1248 za Bela IV.

Historická časť mesta vznikla na troch návršiach ako podhradie hradu. V rokoch 1919 – 1938 bolo dokonca toto územie súčasťou Česko-Slovenska (správne stredisko Podkarpatskej Rusi), v 1938 – 1944 bolo na základe Viedenskej arbitráže zase okupované Maďarskom. V roku 1945 pripojený k ZSSR (Ukrajinská SSR), od 1946 má postavenie hlavného mesta Zakarpatskej oblasti, od 1991 je súčasťou samostatnej Ukrajiny.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Pokiaľ hľadáš tip na lacný výlet neďaleko našich hraníc, určite by si ho mal niekedy navštíviť. Svoje o tom vie aj Ivan Donoval, ktorý ho prednedávnom navštívil. Pokiaľ aj ty sleduješ tohto známeho slovenského urbexera, tak ti musí byť hneď jasné, že jeho kroky neviedli po klasických kultúrnych pamiatkach.

Ivan preskúmal vínne pivnice a následne si to zamieril rovno na vojenskú základňu niekde v horách. Tá vyzerá na prvý pohľad naozaj strašidelne. Pokiaľ sa chceš dozvedieť viac, klikaj na toto nižšie a dozvieš sa viac. A samozrejme nám nezabudni dať v komentároch vedieť, čo si o ňom myslíš.

Zaujíma ťa urbex a opustené budovy na Slovensku? Určite si pozri túto knihu v Martinuse.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame