Jazva v srdci našej najkrajšej prírody: V Tatrách nájdeš desiatky zabudnutých chatiek, ničí ich čas aj vandali

Ilustračný obrázok od Martin Winkler z Pixabay

#Tatranská Lomnica je jedno z katastrálnych území mesta Vysoké Tatry, donedávna samostatná obec. Tatranská Lomnica je jedna z najväčších osád na území Vysokých Tatier. Nachádza sa 6 kilometrov východne od Smokovca, konkrétne na úpätí Lomnického štítu. Toto územie malo od roku 1209, kedy bolo predmetom prvej kráľovskej donácie Ondreja II. viacerých vlastníkov. Posledným súkromným vlastníkom bol Ondrej Spóner, od ktorého toto územie odkúpil Uhorský štát v roku 1892.

Obrázok od majkohp z Pixabay

História a rozvoj

V tomto roku vznikli prvé štátne kúpele vo Vysokých Tatrách a ďalšia z tatranských osád -Tatranská Lomnica. V roku 1893 bol postavený Hotel Lomnica, v tom čase najväčší na území Vysokých Tatier, neskôr pozoruhodný Kúpeľný dom s bazénom a vodoliečbou. V roku 1905 bol postavený reprezentačný Grandhotel, ktorý bol v roku 1919 premenovaný na Grandhotel Praha. V tom čase vyrástli aj viaceré športoviská, lyžiarska a sánkarská dráha, klzisko, tenisové kurty.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

V medzivojnovom období vyrástlo v Tatranskej Lomnici množstvo rodinných penziónov a súkromných rezidencií. V roku 1933 vyrástla aj najväčšia moderná zotavovňa Morava. Svoju hlavnú turistickú atrakciu získala osada v rokoch 1937 – 1940, keď bola vystavaná visutá lanovka na Skalnaté pleso a Lomnický štít. Jej výstavba umožnila aj výstavbu astronomických a meteorologických pracovísk pri Skalnatom plese a na Lomnickom štíte.

Obrázok od Dariusz Staniszewski z Pixabay

Centrum rekreácie

V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch sa Tatranská Lomnica stala hlavným centrom odborárskej rekreácie na Slovensku. Pribudli nové hotely (Slovan, Horec), zotavovne (Urán, Odborár, Slovakia, Sasanka, Družba – teraz Willi). Majstrovstvá sveta v severskom lyžovaní 1970 priniesli so sebou ďalší rozvoj. Bola postavená nová kabínková lanovka z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso, ktorá postupne nahradila starú.

Ako to už ale býva, nič netrvá večne. Aj turistické centrá Vysokých Tatier sa postupne menili, na čo viac-menej doplatila aj Tatranská Lomnica. Akýmsi pomyselným symbolom úpadku môžu byť aj desiatky chatiek, ktoré objavil urbexer Dávid Urbex. Je na nich vidieť, že sa na nich zub času, a v značnej miere aj vandali, poriadne vybláznili. Viac sa už dozvieš vo videu nižšie.

Aby toho ale na dnes nebolo málo, máme tu pre teba ešte jedno urbex video. Taktiež sa oň postaral Dávid, a to počas cykloturistiky. Narazil na nádhernú opustenú vilu, ktorú rozhodne stojí za to si pozrieť. Na rozdiel od iných stavieb na Slovensku je dostatočne zabezpečená na to, aby ju nezničili vandali. Teda, dúfajme.

Zaujíma ťa urbex a opustené budovy na Slovensku? Určite si pozri túto knihu v Martinuse.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame