Ekologická katastrofa na severe Slovenska: Preskúmaj s nami toxické odkalisko a baňu, ktorá to spôsobila

Photo by Ivan Bandura on Unsplash

#Ekologické katastrofy sú niečím, čomu sa bohužiaľ v minulosti nevyhlo ani Slovensko. Samozrejme, rozhodne nie v takých rozmeroch, ako iných zahraničných krajinách, no predsa. Jednou z nich bol aj kolaps odkaliska Dúbrava na severe Slovenska. V období 14. – 15. 11. 2019 došlo na odkalisku Dúbrava k vzniku havárie, ktorá mala za následok poškodenie hrádze odkaliska a vytečenie časti uložených banských sedimentov do územia pod odkaliskom.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Hlavnými príčinami vzniku havárie boli mimoriadne zrážky v kombinácii s nevhodným antropogénnym zásahom do hydrologického režimu, spôsobeným zrejme ťažbou dreva (či uhlia v neďalekých baniach. Vytekajúca voda z vybreženého potoka smerovala po neudržiavaných lesných cestách do územia odkaliska, kde spôsobila eróziu povrchu odkaliska a vzdušnej strany stabilizačnej hrádze v severnej časti odkaliska.

Na toto miesto sa bol pozrieť aj urbexer Ivan Donoval. „Kal nahromadený počas ťažby sa vylial do doliny. Podobná ekologická katastrofa v 21. storočí na Liptove nemá obdoby. Následky a dopad na prírodu sa ukážu až v budúcnosti,“ okomentoval Ivan svoje video. Viac sa už ale dozvieš nižšie.

Zaujíma ťa urbex a opustené budovy na Slovensku? Určite si pozri túto knihu v Martinuse.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, rudnebane.sk
Odporúčame